Zgłosuj na książki roku 2017

Ninja
ninja, wojownicy cienia, japonia
historia
Rewolwerowiec

Tysiącletnia historia legendarnych wojowników cienia odarta z mitów w fascynującej opowieści autora Czyngis-chana Ninja. Dziś są mitycznymi postaciami z komiksów, filmów i gier komputerowych. Ale kiedyś byli rzeczywistym, średniowiecznym odpowiednikiem służb specjalnych: szpiegami, sabotażystami, skrytobójcami. W swojej tajemniczości, sekretnych działaniach i silnej woli przetrwania...

Ninja. Dziś są mitycznymi postaciami z komiksów, filmów i gier komputerowych. Ale kiedyś byli rzeczywistym, średniowiecznym odpowiednikiem służb specjalnych: szpiegami, sabotażystami, skrytobójcami. W swojej tajemniczości, sekretnych działaniach i silnej woli przetrwania stanowili całkowite przeciwieństwo samurajów – z ich ostentacją i autodestrukcją.
Czy umieli latać? Stawać się niewidzialni? Oczywiście, że nie. Ale ich zdumiewające umiejętności sprawiały, że towarzyszyła im magiczna aura. W rezultacie artyści zafascynowani sztukami walki i pisarze stworzyli z nich różne postacie i fantastyczne istoty, od Jamesa Bonda po Żółwie Ninja.

W tej książce John Man wyrusza na poszukiwanie prawdy. Wyjaśnia podłoże atmosfery tajemniczości, jaka otaczała – i otacza do dziś – wojowników cienia, i obala głęboko zakorzenione mity. Śledząc historię ninja, prowadzi nas od ich początków przed tysiącem lat, przez epokę rozkwitu w czasach wojen domowych, po zniknięcie z areny dziejów, kiedy Japonia została zjednoczona, zapanował pokój i ninja stali się niepotrzebni. To jednak nie był koniec ich etosu, który ponownie ożył w latach II wojny światowej. Droga ninja przetrwała w osobie „ostatniego ninja", Hiroo Onody, który przez trzydzieści lat po wojnie ukrywał się w filipińskiej dżungli…

Fascynująca opowieść historyczna przeplata się ze średniowiecznymi japońskimi kronikami, wspomnieniami autora z podróży i rozmowami z napotykanymi podczas niej ludźmi.
Od feudalnej Japonii po Hollywood XXI wieku opisuje rzeczywistość - ludzi, miejsca i wydarzenia - leżącą u podstaw jednej z najpopularniejszych legend świata.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.home.pl/ksiazka/1517/n...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.home.pl/pliki/okladki/Ninja.jpg

Narmo | 2017-09-15
Przeczytana: 08 września 2017

Książka jest napisana przekrojowo, zaczynając od początków, czyli w jaki sposób doszło do powstania ninja, a kończąc na czasach współczesnych, czyli kto i dlaczego kontynuował tą tradycję. Informacje historyczne przeplatane są historiami z wycieczki autora śladami ninja. Książka jest zbiorem informacji mniej i bardziej przydatnych, jak np. poemat szkoleniowy ninja. Z drugiej strony interesujące tematy nie są do końca rozwijane (co jest być może tylko moją subiektywną opinią). Dobry początek do szperania dalej. Daje bardzo dużo zahaczek, gdzie możemy znaleźć więcej informacji w interesującej nas dziedzinie.

Rafał | 2015-09-11

Nudna. Podobnie jak wiele książek mnie pochłonęło i nie mogłem się od nich oderwać, tak tą musiałem "przemęczyć" do samego końca. Cała książka jest przedstawiona za pomocą suchych faktów, które niestety nie pobudzają wyobraźni.

Pio | 2017-06-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017