Czyngis-Chan. Najokrutniejszy zdobywca wszech czasów

Okładka książki Czyngis-Chan. Najokrutniejszy zdobywca wszech czasów John Man
Okładka książki Czyngis-Chan. Najokrutniejszy zdobywca wszech czasów
John Man Wydawnictwo: Amber Seria: Biografie Wielkich Historii historia
2023-10-19
2006-01-01
9788324181971
Agnieszka Weseli-Ginter, Piotr Chojnacki, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Czyngis Chan Mongołowie Imperium Mongolskie Czyngisydzi Mongolia Historia Mongolii Nomadowie Imperia Wielkiego Stepu biografia

Ciekawie przedstawiona postać jednego z największych zdobywców
XIII wieku w Azji oraz części Europy!

Ciekawie przedstawiona postać jednego z największych zdobywców
XIII wieku w Azji oraz części Europy!

Książka ta nie jest typową monografią historyczną ale rodzajem reportażu z podróży w czasie i przestrzeni. W czasie - gdy Autor zajmuje się dziejami tytułowego bohatera, w przestrzeni – gdy opisuje własne wojaże po współczesnej Mongolii i Chinach w poszukiwaniu różnych miejsc związanych z Czyngis-chanem. I to właśnie ta część współczesno-podróżnicza wypada zdecydowanie lepiej, ukazując różne aspekty tradycji o wielkim zdobywcy (łącznie z próbami uczynienia zeń obiektu quasi-religijnego kultu),jak i realia życia dzisiejszej Mongolii (co może nieco zdziwić, większość zarówno dawnych ziem mongolskich, jak i samego narodu mongolskiego pozostaje obecnie w granicach państwa chińskiego, jako prowincja Mongolia Wewnętrzna). Część historyczna wypada zdecydowanie gorzej. Autor nie popełnia szczególnie rażących błędów w swoim popularnonaukowym wykładzie, ale też jego znajomość wielu kwestii wydaje się mocno powierzchowna. Korzysta z ograniczonego zasobu źródeł, a przede wszystkim ze szczupłej i często przestarzałej literatury przedmiotu. Przykładem rozdział opisujący najazd Mongołów na Europę Środkową (już po śmierci Czyngis-chana),który oparto na opracowaniu niemieckojęzycznym z końca XIX w. Nic dziwnego, że podawane w tym rozdziale np. liczby wojsk biorących udział w ówczesnych walkach (np. w bitwie pod Legnicą) są zadziwiająco wysokie i nie odpowiadają ustaleniom nowszej historiografii. Właściwie jedynym bardziej oryginalnym wkładem Autora w warstwie „historycznej” pozostają dywagacje na temat spornej lokalizacji różnych miejsc związanych z życiem Czyngis-chana (narodzin, ogłoszenia „wielkim chanem”, śmierci, pochówku). J. Man posiada tutaj przewagę nad większością historyków „gabinetowych”, gdyż wiele z tych okolic odwiedził osobiście, barwnie opisując napotkane w trakcie wypraw trudności organizacyjne i terenowe. Ogólnie można jednak wskazać wydane w języku polskim lepsze i bardziej kompetentne opracowania dotyczące średniowiecznych Mongołów. Zaletami książki są natomiast przystępny język i lekkość wykładu.

Na półkach: , , , , , , ,

Nie jest to prawdziwa biografia, ale raczej rozważania o podjętej przez Autora podróży do Mongolii śladami Czyngis Chana. W segmentach "podróżniczych" mamy quasi-reportaż z poszukiwania grobowca twórcy mongolskiego imperium, w którym możemy zapoznać się z metodami humanitarnego zabijania owiec oraz przyrządzania świstaka. Walorem tej partii książki jest ukazanie współczesnej Mongolii jako państwa szukającego swej tożsamości i znajdującej ją właśnie w Czyngis Chanie. Sekcja poświęcona życiu tytułowego bohatera jest w zasadzie przywołaniem odnośnych fragmentów "Tajnej historii Mongołów" wzbogaconej czasem o inne przekazy źródłowe. Problem polega na tym, że Autor z warsztatem historyka zapoznał się w niewielkim chyba stopniu, bo jego umiejętność pracy z tymi tekstami (prawda, że trudnymi i powstałymi w wielu językach) wykazuje poważne braki. Nie ma tu dramatycznych błędów rzeczowych, ale na pewno nie jest to książka lepsza od "Dawnych Mongołów" Kałużyńskiego.

Tomasz Babnis

• Biografie
  • Średniowiecze
  • XII wiek
  • Książki do kupienia
  • Biografie/autobiografie
  • Autobiografie, Biografie, Wspomnienia

Dodaj cytat z książki Czyngis-Chan. Najokrutniejszy zdobywca wszech czasów