Wojny mameluków. Władcy i rycerze islamu

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Mamelucy byli kastą wojowników, która powstała w połowie VIII w., a potem zdobyła władzę i ustanowiła własny sułtanat w Egipcie i Syrii, tworząc tak swoistą dynastię oraz sprawując władzę w latach 1250-1517. Byli oni w istocie niewolnikami kupowanymi w bardzo młodym wieku, szkolonymi na twardych i sprawnych żołnierzy i wyzwalanymi przez swoich panów oraz patronów, w których służbie pozostawali aż do śmierci. Książka przedstawia dzieje mameluków walczących w obronie islamu z krzyżowcami, najeźdźcami mongolskimi i tureckimi Osmanami. Ci ostatni przyczynili się z czasem do ich upadku... Autor opisuje nie tylko słynne mameluckie bitwy i kampanie wojenne, ale także życie codzienne mameluków które upływało w koszarach, na placach ćwiczeń i na polu walki.

Feanor | 2015-08-29
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Niestety książka pomimo niezwykle ciekawego tematu, ma liczne mankamenty.Narracja prowadzona jest teoretycznie chronologicznie, ale brak w niej w moim odczuciu uporządkowania. Czytelnik niewyrobiony w meandrach średniowiecznego Bliskiego Wschodu może bez trudu zagubić się w gąszczu faktów. Po drugie - ewidentnie brak konsultacji z arabistą i turkologiem (zarówno w oryginale, jak i w polskim tłumaczeniu).
Wyliczę tylko kilka wpadek: termin saqaliba to dużo szerzej niż "niewolnicy chrześcijańscy" (s. 40), to osobna kasta dworska w wielu państwach muzułmańskich. Pisanie o "cesarzu ajjubidzkim" (s. 54) to również potężne nadużycie, a plądrowanie Bagdadu przez Mongołów opisywał kronikarz Ibn Kathir, a nie "Ibn Chatir" (s.65). Słynną podróż do Wielkiego Chana odbył Wilhelm z Rubruk (fr. Rubrouck), a nie "Wilhelm Roubrock" (s. 76), serce/centrum to qalb, a nie "galb" (s. 82). To tylko drobna część wpadek z książki, które obniżają jej wartość. Nakładają się na to mocne uproszczenia,...

doliwaq | 2014-05-31
Przeczytana: 30 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Średnia książka. Typowo popularno-naukowa, z przewagą tego pierwszego.

Choć nie jestem znawcą w temacie wydaje mi się, że było tu sporo błędnych informacji, chociażby o koczownikach. Mi osobiście przeszkadzało też zbytnie faworyzowanie mameluków przy jednoczesnej niechęci wobec Mongołów, z którymi rywalizowali.

Wojny mameluckie opisane były całkiem dobrze, acz nie potrafię zrozumieć jak mamelucy, którzy pod koniec swojego panowania w Egipcie popadli w gnuśność i dekadencję potrafili pokonywać znacznie większe i lepiej wyszkolone armie, co stoi w sprzeczności z tym co autor napisał, iż ich siła bojowa spadła i nie byli już tak potężni jak niegdyś.

Podsumowując - ta książka to nieźle napisana, acz całkiem średnia historia Mameluków, mocno subiektywna i posiadająca parę błędów.

Łukasz Kierzkowski | 2016-01-02
Przeczytana: 2014 rok