O demokracji w Ameryce

Wydawnictwo: Fundacja Aletheia
historia

Inne wydania

O demokracji w Ameryce stanowi współcześnie niezbędny punkt odniesienia do społecznego i politycznego dyskursu. Jest tak dlatego, że stanowi klasyczną krytykę dominującego dziś masowego społeczeństwa liberalnej demokracji.

tomsn | 2011-05-11
Przeczytana: 09 maja 2011

„O Demokracji w Ameryce” to zdecydowanie nie jest książka dla każdego. Po pierwsze, wymaga bezwarunkowego skupienia przy lekturze, a i tak pewne frazy trzeba i należy czytać po kilka razy. Po drugie, świadomy czytelnik powinien mieć dość sporą orientację historyczną by móc właściwie zrozumieć liczne dygresje i nawiązania Autora. Zatem najlepiej, jeśli czytelnik jest historykiem, jeśli nie, powinien przeczytać kilka „lektur wstępnych”, pewnie jakąś Historię Francji, może być Baszkiewicza.
Celowo piszę „Autor” z wielkiego „A”, gdyż Tocquevilla dzieło wyniosło tegoż nie tylko na karty historii tym razem powszechnej, ale uczyniło zeń także wielkiego teoretyka demokracji i liberalizmu. W czasach, gdy te idee się kształtowały, zdobycie tak zaszczytnego miana nie wzięło się znikąd.
O Demokracji w Ameryce jest znakomitym przekrojem obrazu społeczeństwa Stanów Zjednoczonych w początkach wieku XIX. Jest to obraz wielostronny swoisty hologram. Spod pióra francuskiego pisarza wyłania się i...

SamNieWieszKto | 2013-12-05

Powiem krótko: książka, która powinna być lekturą obowiązkową.

Autor, francuski prawnik i arystokrata umieścił w niej spostrzeżenia ze swojej podróży do Stanów Zjednoczonych, począwszy od funkcjonowania ustroju USA i zasad rządzących jego społeczeństwem, po zmiany kulturowe, jakie spowodowała demokracja. Podchodzi do nich z zimnym, analitycznym spojrzeniem, nie zachłystując się ustrojem i patrząc nań krytycznie.

Mimo, że niedługo upłynie 200 lat od powstania książki nie da się ukryć, że jest ona aktualna po dzień dzisiejszy. Tak naprawdę przenikliwość myśli autora jest zaskakująca, do tego stopnia, że niekiedy z dokładnością wręcz wróżbity przewiduje przyszłe wydarzenia i problemy społeczne.

psztymucella | 2015-10-19

świetne studium obserwacyjne o tworzeniu się i funkcjonowaniu nowej cywilizacji i demokratycznego społeczeństwa. Szczególnie polecam politologom, socjologom, prawnikom i specjalistom od stosunków międzynarodowych.
I choć sam de Tocqueville jest dla mnie postacią niezbyt wiarygodną (wnikliwa analiza innych jego tekstów kazała mi zrozumieć, że jego demokratyczne zalecenia w polityce międzynarodowej odnosiły się tylko do obcych społeczności, nie zaś do Francji, która jawnie łamała prawa człowieka i używała przemocy wobec podbitych przez siebie narodów) - to jednak uważam, że stworzone przez niego kompendium doświadczeń i obserwacji bardzo pomaga w zrozumieniu mechanizmów funkcjonowania dzisiejszego świata.

Novik | 2014-08-27
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Francuski bystrzak przygląda się rządom ludu. Czyni to na jedynym dostępnym podówczas poligonie tychże czyli w USA. Wnioski, które wyciąga zdecydowanie wykraczają jednak poza terytorium Stanów a nawet poza tamte czasy. Ktoś, kto dziś wybierze się na wycieczkę z Tocqueville'm z pewnością nie zwiedzi skansenu XIX-wiecznych myślicieli, których zdezaktualizowane teorie przywaliły tony innych teorii (które zresztą też już zdążyły się wypalić lub za chwilę tak się właśnie stanie). Przeciwnie. Na każdym kroku znajdziemy tam kawałki naszego własnego matrixa, trafnie, wręcz błyskotliwie przepowiedziane przez pana Żabojada. Jak choćby rozważania o relacji wolności i równości. Fetyszyzowanie tej drugiej i powolny regres pierwszej. Czy obserwacje dotyczące mechanizmów władzy państwa i konieczności zbilansowania jej wolontariatem obywatelskim. Wszystko to napisane niezwykle jasnym, wyrazistym językiem. Rozczulający oddech od postmodernistycznego pierdolenia dzisiejszych mędrców. Lektura...

Konrad | 2013-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2013

Alexis de Tocqueville pisząc "O demokracji w Ameryce" wydał książkę, poprzez którą poszerza horyzonty wiedzy czytelnika w trzech płaszczyznach.

Mianowicie:

-początki i kierunek rozwoju narodu amerykańskiego,

-prawo i zasady kierujące systemem republikańskim,

-precyzyjne ukazanie systemów demokratycznych (osobno amerykańskiego oraz europejskiego) oraz porównanie ich z poprzedzającym naszą epokę systemem arystokratycznym.

Książka jest niezwykła nie tylko ze względu na dostatek wiedzy jaki można z niej wydobyć ale także dlatego, że autor pisząc swoje dzieło w latach 1835-1840 dogłębnie analizując system demokratyczny wyłożył jakie niebezpieczeństwa mu grożą.

Jeżeli czytelnik ma świadomość historii XX wieku zauważy, że Alexis de Tocqueville niezwykle trafnie ocenił sytuację, niestety. Z tych względów książka jest dziełem ponadczasowym. Każdy kto interesuje się systemami sprawowania władzy powinien sięgnąć po tę książkę.

Serdecznie polecam!

GrzMot | 2010-08-17

Staranny obraz społeczeństwa amerykańskiego, którego ideały i organizacja przeciwstawiają się w opinii autora XIX wiecznej Europie, sprzyjając tym samym istnieniu tego, co jest mu najdroższe: wolności. Tom I to bardziej socjologiczna praca oparta na metodzie porównawczej, przywołująca konkretne przykłady z amerykańskiej rzeczywistości. W II tom, autor stara się w bardziej abstrakcyjny sposób zbudować model wolnego społeczeństwa, który mógłby stać się wzorem do naśladowania przez współczesnych mu Europejczyków. Różnicą w mentalności, pomiędzy tymi ostatnimi a Amerykanami, zdaniem de Tocqueville`a, jest bowiem (w dużym uproszczeniu) przeważające nad dążeniem do wolności, rewolucyjne umiłowanie równości. Dla wyraźniejszego dostrzeżenia owej różnicy, warto również przeczytać "Dawny ustrój i rewolucję" tego samego autora.

Modzel94 | 2016-07-02
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Książka z tych ugruntowujących się w pamięci na długo i nie pozwalająca oderwać nie tyle od czytania, co od rozmyślania.
Już na początku wpadamy na niesamowicie błyskotliwą analizę rozwoju społeczeństw na przestrzeni dziejów by stopniowo popaść wraz z autorem w refleksję nad systemem demokratycznym, jego amerykańskim wydaniem w zderzeniu między innymi z tym francuskim porewolucyjnym.
Można by pisać godzinami i analizować każdy rozdział, bo dzieło to niezwykle wnikliwe i trafne.
A wnioski przerażające w zderzeniu z dzisiejszą rzeczywistością.

Cszysiek | 2011-05-26
Przeczytana: 2010 rok

Dla osob, ktore maja odwage wypowiadac sie odnosnie tak niejasnego pojecia jakim jest demokracja - by nie byly to wypowiedzi falszywe lub klamliwe. W takim wypadku to ksiazka typu must read. Dla reszty? Tocqueville to marka takze i tak sie nie zawiedziecie.

Marcin Lachowicz | 2016-08-31