Ramajana

Armoryka
2005-01-01
2005-01-01
Antoni Lange

''Ramajana'' Valmikiego to staroindyjski epos powstały około VIII wieku p.n.e. choć nie ma jeszcze co do tego całkowitej pewności. Znacznie mniej znany niż greckie epopeje Homera, przynajmniej w naszym zakątku świata.

Jest to opowieść o księciu Ramie, półczłowieku półbogu, który na skutek intrygi swej macochy zostaje pozbawiony tronu i oddalony z dworu na czternaście lat tułaczki, w której towarzyszy mu żona Sita i jeden z braci Lakszmana. W jej trakcie poznajemy tamtejsze bóstwa, demony ich moce oraz inne stworzenia, ludy i plemiona zamieszkujące starożytne Indie. Co ciekawe wszystkie te istoty są bardzo do siebie podobne i trudno je od siebie odróżnić na pierwszy rzut oka. Demony - lud Rakszasów czy małpy - lud Vanarów, raz przybierają swoje prawdziwe powłoki, raz przypominają ludzi, a innym razem przeobrażają się w latające monstra wielkości góry, ale wszyscy tworzą społeczności, a nawet miasta identyczne ludzkim. Nie są także jednolici gdyż można znaleźć wśród nich postaci dobre i złe, honorowe i kłamliwe, chciwe i pokutujące za swoje dawne czyny...

Trudno jest jednoznacznie ocenić to dzieło ze względu na ciężki do przebrnięcia język, to spisany prozą, to wierszem... Jak to zwykle bywa w starożytnych opowieściach główna oś fabuły jest bardzo prosta, ale pełna metafor. Przeczytałem z ciekawości ponieważ lubię poznawać mitologię całego świata i chyba tylko takim osobom bym to polecił. W innym wypadku raczej nie znajdziecie tu dla siebie niczego ciekawego.

PS: Na pewno łatwiejsza do przyswojenia niż skandynawska ''Edda'', natomiast sumeryjski ''Epos o Gilgameszu'' czytało mi się o wiele przyjemniej. Wygląda na to, że nie zawsze starszy utwór znaczy mniej zrozumiały.

Opowieści dla mnie średnio interesujące. Na pewno warto poznać obcą kulturę. Zabytek literatury światowej. Jego lektura wartościowa i ubogacająca pomimo tego, że czyta się niekiedy trudno.

Kurde, genialna. Jako baśń, źródło mądrości pisane metaforą. Jeśli lubisz fantasy i nie tylko dla lśniących mieczy i ogromnych smoków, albo cenisz baśnie, to bierz ją pod pachę i zmykaj samemu pod drzewo w ciepły letni dzień. Ja tak zrobiłem i nie żałuję!

Zaczęłam czytać ten epos, zainspirowana podróżą do Sri Lanki. Będąc tam, dowiedziałam się czegoś więcej na temat tej historii od mieszkańców tamtejszego miasteczka. Książka bardzo ciekawa, a czytając ją w miejscu akcji, tym bardziej mnie wciagnęła.

Szczerze mówiąc, trochę ciężko mi się to czytało ze względu na archaizmy i rymy. Często wracałam do poszczególnych wersów kilka razy, żeby zrozumieć. Ale wkońcu to epos! I to bardzo ciekawy. Tym, którzy mieli podobne problemy, polecam wersję pisaną prozą przez Narayana.

• 100 książek wg The Guardian
  • 100 książek The Guardian