Pięcioro dzieci i "coś"

Tłumaczenie: Paweł Łopatka
Cykl: Piaskoludek (tom 1)
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Five children and it
8372201668
SP1

Gdy piątka dzieci spędzających wakacje na wsi znalazła w opuszczonej żwirowni piaskowego duszka Psametycha zdawało się, że nadchodzą najszczęśliwsze dni w ich życiu, ponieważ ich nowy znajomy obiecał im spełniać codziennie jedno życzenie.Jednak urzeczywistnienie wypowiedzianych przez dzieci marzeń przeszło ich najśmielsze oczekiwania...

Ilustracje Aleksandra Michalska-Szwagierczak.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2000

źródło okładki: zdjęcie autorskie

"Pięcioro dzieci i coś" to opowieść o piątce rodzeństwa i przygodzie jaka ich spotkała w czasie wakacji. Antea, Janeczka, Cyryl, Robert i najmłodszy, dwuletni braciszek nazywany Barankiem na stałe mieszkają w Londynie, ale lato spędzają na wsi, w Białym Dworku. Po kilku dniach rodzice muszą nagle wyjechać i dzieci zostają pod opieką niani i kucharki. Zwiedzając okolicę trafiają do starego kamieniołomu i tam spotykają tajemnicze stworzonko. Jest to Psammetych, czarodziejski duszek spełniający życzenia, zwany również Piaskoludkiem. Łatwo sobie wyobrazić radość dzieci kiedy dowiedziały się o właściwościach nowego znajomego. Niestety szybko się okazuje, że nie wszystko idzie po ich myśli, a życzenia, które miały nieść przyjemność i dobrą zabawę sprowadzają na nich coraz to nowe kłopoty...
Bohaterowie to zwykłe dzieci, skłonne do zabawy, czasem nieznośne, trochę naiwne, nie zawsze pamiętające o dobrych manierach, ale wrażliwe i lojalne. Nie zawsze się ze sobą zgadzają, ale jeśli ktoś...

Roman Dłużniewski | 2016-12-09

Najbardziej frapowało mnie to "coś". Co to też to może być ? I Baranek. Baranek, który powiedział mee. Urocza książka!!

Evik | 2014-04-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Było raz sobie pięcioro dzieci: Robert, Antea, Janeczka, Cyryl i Baranek. W czasie wakacji wyjechali na wieś. Pewnego dnia, gdy bawiły się w kamieniołomie wykopali tajemniczego stworka. Chcieli wykopać dziurę do Australii (kto kiedyś nie chciał ;) ). Dziury nie wykopali, ale wykopali Psammetycha - duszka Piaskoludka. Duszek ten może spełniać życzenia. Dzieci chętnie korzystają z tej możliwości
- chcą być piękne jak dzień
- chcą mieć złote dukaty
- jedno z nich staje się przedmiotem pożądania
- chcą mieć skrzyła
- mieszkają na zamku
- jeden z nich staje się olbrzymem
- Baranek staje się dorosły
- Spotykają Indian
- ich mama znajduje ukradzione klejnoty

Większość ich życzeń była nieprzemyślana, lub wypowiedziana bez zastanowienia. Z większości życzeń wynikły problemy.
Nie chcę tu dawać spojlerów, ale jaka jest korzyść z bycia pięknym jak dzień, skoro nikt ich nie poznawał? Po co mieć złote dukaty, których nie można wydać?

Kiedyś na świecie żyło dużo duszków - Piaskoludków. Ludzie...

Magdalena | 2015-09-04
Przeczytana: 04 września 2015

Lubię książki dla dzieci. Dużo w takiej książce nie potrzebuje, jedynie by były ciekawe, wciągające przygody.

Pięcioro dzieci, czwórka większych i jeden niemowlak, spotykają piaskowego duszka, który spełnia życzenia. Od tego momentu życie dzieci się zmienia. Zaczynają mieć przygody, wpadają w kłopoty i się świetnie przy tym bawią.
Każde życzenie kończy się o zachodzie słońca. Na jeden dzieci przypada jedno życzenie. To dwie główne zasady. I od życzenia odwrotu nie ma, przez co dzieci mają kłopoty, gdyż przeważnie życzenia były nie przemyślane.

Wiecej: http://msmagi18.blogspot.com/2015/09/ksiazka-piecioro-dzieci-i-cos.html

Adrian Jeżak | 2013-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2013

Pierwsza prawdziwa książka fantasy jaką przeczytałem i chciałbym ją polecić nie tylko dzieciom ale także dorosłym. Opisuje ona spełnione marzenia oraz sytuację i zachowanie osób po ich stracie.

| 2013-11-20

Czytałem ją jeszcze w dzieciństwie. Wspaniała lektura dla dzieci. Przyznaję jej 10 na 10 możliwych gwiazdek.

Emma | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015

Tak to już w życiu bywa, że czasami jesteśmy zmuszeni do powrotu do swoich ukochanych książek z dzieciństwa.
Ja się pasjonowałam głównie klasyczną angielską literaturą, a jedną z autorek, które wyjątkowo kochałam była Edith Nesbit. Teraz wróciłam do niej i z pełną satysfakcją stwierdzam,że jej książki nadal są wspaniałe i przeczytałam je z wielkim zadowoleniem. Myślę, że znalazłam w nich to, co sobie bardzo ceniłam jako dziecko: świat stworków potrafiących spełniać życzenia (Pięcioro dzieci i coś), wspaniałe podróże na latającym dywanie(Feniks i dywan) i cudowne opowieści o starożytnym Egipcie, Babilonie i Atlantydzie.
Wspaniałe jest to,że mimo braku tzw "smrodku dydaktycznego", możemy się przekonać, że nie wszystkie nasze wybory są dobre i że nie wszystko może się dobrze skończyć, że musimy ponieść konsekwencje naszych czynów.
Co te opowieści mogą dać małemu, współczesnemu czytelnikowi? Pokażą one świat, który już nie istnieje, świat wiktoriańskiej Anglii, domy oświetlane lampami...

nephi | 2016-01-07
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Bardzo fajna książka, która cofnęła mnie do lat dzieciństwa. Wprawdzie wtedy jej nie czytałam bo nawet nie wiedziałam o jej istnieniu, ale byłam oczarowana serialem na jej podstawie. Ta baśniowa książka opisuje przygody dzieciaków, które w kamieniołomie znajdują stworka Piaskoludka, który może codziennie spełnić jedno życzenie. Okazuje się, że stworek jest przewrotnym, trochę podstępnym, złośliwym stworzeniem...Kto jeszcze nie czytał, a lubi baśniowe klimaty, to koniecznie musi nadrobić tę lekturę z dzieciństwa.

A-- | 2010-10-08
Na półkach: Przeczytane, Dziecięca
Przeczytana: 2007 rok

Całkiem przyzwoita opowieść dla dzieci. Akcja dzieje się w tych samych czasach i okolicznościach co opowieści z Narnii. Rodzeństwo wyjeżdża na wieś w dla ochrony przed bombardowaniem wielkich miast podczas drugiej Wojny Światowej. Spotykają je niezwykłe przygody związane ze stworzeniem spełniającym życzenia. Oczywiście życzenia, nawet te niewinne, mają zawsze swoje nieoczekiwane konsekwencje. Książeczka z moralizatorskim zacięciem, ale nie nudna. Powieść doczekała się również ekranizacji.

Matt | 2017-12-26

Jedna z moich ulubionych powieści z dzieciństwa. Polecam głównie młodszym czytelnikom,ale nie tylko.