Tu, gdzie jest serce

Okładka książki Tu, gdzie jest serce Billie Letts
Okładka książki Tu, gdzie jest serce
Billie Letts Wydawnictwo: Świat Książki Ekranizacje: Gdzie serce twoje (2001) literatura piękna
Where the heart is
Świat Książki
2004-01-01
2004-01-01
9788373911949
Zofia Uhrynowska-Hanasz
Ekranizacje:
Gdzie serce twoje (2001)

Romantyczna historia rozgrywająca się na przestrzeni ośmiu lat. Novalee Nation w siódmym miesiącu ciąży została porzucona przez chłopaka w przydrożnym supermarkecie w małej mieścinie w Oklahomie. Wkrótce odkrywa największy, bezcenny skarb, jaki kryje to miasteczko - prostych ludzi o wielkich sercach, gotowych pomóc bezdomnej, ale dzielnej dziewczynie. Oni to sprawiają, że siedemnastolatka zaczyna z optymizmem patrzyć w przyszłość.

Amerykańska, cukierkowa, a jednak mająca to coś, urok, klimat, wiarę. Dobre wakacyjne czytadło.

„Dom to miejsce, które cię podniesie, kiedy upadniesz. A upadamy wszyscy.”

17-letnia Novalee Nation będąca w siódmym miesiącu ciąży zostaje pewnego dnia całkiem sama. Jej chłopak, oraz ojciec dziecka, porzuca ją bowiem na parkingu Wal Marta w maleńkiej mieścince gdzieś w stanie Oklahoma. Osamotniona nastolatka bez dachu nad głową postanawia więc zamieszkać w sklepie. Pewnego dnia, za sprawą dobrodusznych i życzliwych mieszkańców, życie Novalee odmienia się jednak całkowicie.

„Tu, gdzie jest serce” Billie Letts to na pierwszy rzut oka lekka i całkiem zwyczajna historia nastoletniej matki, do której uśmiecha się los. Jednakże pod warstwą lekkości i niezobowiązującego stylu kryje się piękna opowieść o sile miłości, przyjaźni i dobroci, o poszukiwaniu swego miejsca na świecie, prawdziwego domu. Ta powieść obyczajowa pokazuje czytelnikom, iż dzięki wytrwałości i wsparciu bliskich jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko, a na miłość i spełnienie marzeń nigdy nie jest za późno.

Książka Billie Letts jest lekturą niezwykle ciepłą i przyjemną, skierowaną w szczególności do kobiet młodszych i starszych. Bawi, wzrusza, a przede wszystkim poprawia humor i przywraca wiarę w ludzi 😉

Na podstawie książki powstał także film z 19-letnią wówczas Natalie Portman w roli Novalee, który również polecam jako uzupełnienie lektury 😊

„Dom to miejsce, które cię podniesie, kiedy upadniesz. A upadamy wszyscy.”

Wzruszająca opowieść o ciężarnej nastolatce porzuconej przez chłopaka. Novalee Nation jest w siódmym miesiącu ciąży i jedzie ze swoim chłopakiem Willem do Kalifornii szukając lepszego życia. Chłopak porzuca ją przed marketem Wall Mart w Oklahomie. Dziewczyna poznaje w miasteczku wspaniałych ludzi bibliotekarza Forneya, Sister Thelma Husband, fotografa i chłopca Bennie'go. Ludzie stają się jej przyjaciółmi i pomagają odmienić jej los. Natomiast jej były Willy trafia do więzienia i później życie daje mu tak w kość, ze ląduje na wózku inwalidzkim. Wzruszająca historia o zakrętach życiowych.

Jeżeli jak zapewnia wydawca jest to "pięknie napisana, zabawna, ciepła.." itp. historia, to chyba nie mam w sobie za grosz poczucia smaku i humoru.
Przebrnęłam do ostatniej strony, tylko z tego względu, że jak coś zaczynam, to muszę to skończyć.
Historia kompletnie nierealna, kłopoty rodem z listów do Bravo Girl.., co prawda akcja w części trzeciej nabiera tempa, jednak i tak pozostaje niesmak, dla takiej literatury, dla mnie - niskich lotów...

Tej książki nie doczytałam do końca. Beznadziejna. Nudna, okropna, bez dozy lekkości, ale też braku pola do manewru (myślenia) dla czytelnika. Prosta jak budowa cepa. Język nie powalał, wręcz drażnił.

Małe miasteczko w USA, młoda dziewczyna w ciąży i ...wiatr wiejący jej w oczy od 17 lat. Czy można myśleć pozytywnie, gdy nie ma domu, rodziny, pracy, męża? Jak się okazuje, można - za sprawą życzliwych ludzi. Kiedy główna bohaterka poznaje pięcioro mieszkańców miasta, jej życie już nie będzie samotne i puste.
Piękna opowieść, podnosząca na duchu. Uczy nas, że wystarczy się rozejrzeć, aby znaleźć dobrego człowieka.

Piękna opowieść, podnosząca na duchu. Uczy nas, że wystarczy...

Bardzo dobra książka

Bardzo dobra książka

Ciepła książka, z ciekawymi postaciami, jedna z moich ulubionych.

Ciepła książka, z ciekawymi postaciami, jedna z moich ulubionych.

• 2004
  • 2015