Ptasi śpiew

Zysk i S-ka
Birdsong
literatura piękna
Jerzy Łoziński

Jest to niewątpliwie książka o wojnie z romansem w dalekim tle. Wątek miłosny trochę zbyt płaski, opisy aktów miłosnych zbyt naturalistyczne. Natomiast wątek wojenny świetny. Trzymał w napięciu, wciągał niemalże w okopy I wojny. A okrucieństwo wobec żołnierza jako jednostki podczas tej wojny było potężne, co autor bardzo dobrze wykorzystał i przyznam, że przyłożył się do...

Może to kwestia słabego tłumaczenia. Ale momentami czytanie było bardzo męczące. A już abstrahując od tłumaczenia, za dużo erotyki wprost z harlequina, niestety zupełnie nie odczułam jakiejkolwiek wojennej atmosfery, mimo jakże barwnych opisów obrażeń (jak dla mnie też niepotrzebnych w dużej mierze) a historia współczesna wrzucona jakoś tak na siłę.

Sięgnęłam po tą książkę przez przypadek.Cudowna opowieść! Jest w niej dosłownie wszystko... romans, miłość, wojna i jej oblicze, tragizm i zaskakujące zakończenie.Polecam i pozdrawiam!

Wspaniała...

I wojna światowa.

A opowieść? Jest tak, jak to ze świetnymi książkami. Im jest lepsza, tym mniej jesteś w stanie składnie o niej opowiedzieć. To jest literatura z wyższej półki dla mnie. Przemyślana, wielowątkowa, ciekawa na wielu płaszczyznach.
Trochę przypomina powieść idola autora, któremu on sam dziękuje we wstępie, "Germinal" Emila Zoli.

Kolejny raz przekonałam się,...

Książka znalazła się kiedyś na liście 100 najważniejszych powieści wg BBC. W ten sposób trafiła na moją listę książek do przeczytania, a teraz trafia na niechlubną listę książek, które porzuciłem w trakcie, zbyt zmęczony (w tym przypadku znudzony), aby brnąć do końca.

Opis książki świetny, pomysł bardzo dobry, ale wykonanie słabe. Ten "romans" z okładki to bardziej takie...

W zasadzie powinna być kategoria "nieprzeczytane". Bo wymiękłam. Nie daałam rady, śmiertelnie mnie znudziła.

"Kiedy między ludźmi jest prawdziwa miłość drobiazgi się nie liczą. Miłość jest ważniejsza niż fizyczne fakty decydujące o tym, kto komu dał życie" - taki cytat z tej poruszającej powieści.
Powieści o miłości, o makabrze I wojny światowej, która w wielu wymiarach była bardziej okrutna niż jej starsza siostra z lat 39-45. To też powieść o ludzkim cierpieniu, zobojętnieniu...

Książka jest mroczna, ciemna i krwawa- dokładnie taka jak czasy Pierwszej Wojny Światowej, której wydarzenia odeszły nieco w cień kiedy wybuchła kolejna wojna. Faulks przelewa na jej kartki gorycz osób biorących w niej udział, pokój okupionych ich cierpieniem stał się dla nich piekłem na ziemi, a nie tego się spodziewali i nie to im obiecano.
Sama książka, podzielona jest...

"Ptasi śpiew" Sebastiana Faulksa to moja przeczytana książka nr 1000.
Dobra pozycja trafiła na ten mały jubileusz.
Miłość i wojna to zazwyczaj dobre połączenie, które sprawdziło się i tym razem. Dziwią mnie tylko kłopoty pisarza ze znalezieniem wydawcy dla tej książki.
"Ptasi śpiew" - już sam tytuł w połączeniu z surową okładką zapowiada jakąś nostalgię, ulotność,...

Dyskusje

1 081