Horyzont zdarzeń

Okładka książki Horyzont zdarzeń Vladimir Wolff
Okładka książki Horyzont zdarzeń
Vladimir Wolff Wydawnictwo: Ender Cykl: Stalowa kurtyna (tom 5) Seria: WarBook kryminał, sensacja, thriller
Stalowa kurtyna (tom 5)
WarBook
Ender
2013-10-09
2013-10-09

Ciekawy scenariusz wydarzeń który dotyczy naszej współczesności. Warto przeczytać w wolnej chwili.

Zamach terrorystyczny i seria zdarzeń doprowadza do wybuchu regularnej wojny między Rosją a Nato. Jeszcze nie czytałem takiej książki z tyloma odpalonymi bombami atomowymi. Typowy zapychacz czasu - czyta się fajnie ale Jakub Pawełek albo Wojtek Miłoszewski są lepsi.

Horyzont zdarzeń jest niejako rozszerzeniem i kontynuacją wydarzeń z poprzedniego tomu serii. Rosja umacnia swoją pozycję w Arktyce, a Ameryka zastanawia się jak ten problem rozwiązać i zabezpieczyć swoje interesy w tamtym rejonie. Wkrótce dochodzi do zamachu terrorystycznego na niespotykaną dotąd skalę, a cały światowy porządek sypie się jak domek z kart.

Muszę przyznać, że skala wydarzeń, jakie dzieją się w książce, jest chyba trochę za duża, nawet jak na Wolffa. Jednak w trakcie lektury w ogóle mi to nie przeszkadzało. Tytuł dobrze tutaj pasuje. Każde wydarzenie jest konsekwencją określonych działań. Trudno się z autorem nie zgodzić. Wydaje się, że taki scenariusz jest prawdopodobny. Zresztą jest on znany z analitycznego podejścia do tematu.

Do momentu zamachu akcja rozwija się delikatnie, spokojnie budując napięcie. Po ataku wydarzenia toczą się już lawinowo. Manipulacje, zamieszki, działania wywiadu, ataki hakerskie po potyczki pancerne, morskie i powietrzne. To wszystko oraz wiele innych rzeczy znajdziemy w Horyzoncie. W samym sercu znajdzie się oczywiście kapitan Andrzej Wirski oraz postacie z poprzednich części. Jednak nie wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Można by się przyczepić do kilku kwestii technicznych, jednak nie wpływa to na odbiór całości. Czytało się bardzo dobrze. Sytuacja geopolityczna ciekawie przedstawiona, do tego wątki militarne i kawał akcji. To jest to co lubię. Koniec książki zapowiada już to, co będzie się działo w ostatniej części cyklu. A tej mieszanki będzie jeszcze więcej.

Muszę przyznać,...

Lubię autora,piszę ciekawie.I tworzy wizje,które.Co straszne,mogą się zniśćić.
Ale,tu jest dziwnie bo,książka jest moim zdaniem.Nie równa.
Z jednej strony niektóre wizje są ciekawie opisane.A inne wizje,to takie sobie.
Czasem było mi nudno czytać i czekałem sobie jak się skończy.
Odnoszę wrażenie,że autor raz miały dobry pomysł Raz nie.
Fajne było,to o tym Emiracie Kaukaskim ,albo o tej Syberii są się chciała odłączyć od Rosji.
Ale ogólnie to stwierdzam tylko przeciętna.

Lubię autora,piszę ciekawie.I tworzy wizje,które.Co straszne,mogą się zniśćić.
Ale,tu jest dziwnie bo,książka jest moim zdaniem.Nie równa.
Z jednej strony niektóre wizje są ciekawie opisane.A inne wizje,to takie sobie.
Czasem było mi nudno czytać i czekałem sobie jak się skończy.
Odnoszę wrażenie,że autor raz miały dobry pomysł Raz nie.
Fajne było,to o tym Emiracie...

Do Toma Clancy'ego trochę brakuje, ale jak lubi się współczesne sceny batalistyczne to bardzo dobrze opisane. W swojej klasie bardzo dobra.

Zachęcony niektórymi opiniami postanowiłem zaopatrzyć się w egzemplarz dla siebie. Książkę odkładałem 3 razy i nie mogłem jej skończyć przez 2 lata. Początkowo historia jest ciekawa, wielowątkowa, szczegółowa, może aż nadto, ale nadawało jej to barwy i oryginalności. Mniej więcej w połowie książka zaczęła być nużąca, poza paroma momentami które przedłużały jej szanse na pozytywną ocenę. Niestety odłożyłem ją na później. Wróciłem, znów odłożyłem i znów wróciłem, z każdą akcją było już tylko gorzej. Ocena tak niska, gdyż nie tyle styl zaczął być z czasem drażniący, co na dodatek bohaterowie i opowiadana historia. Miałem wrażenie jakby parę momentów było na siłę, albo było jakimś kaprysem danej strony konfliktu zaprzeczając w sumie temu, że autor zwalnia z akcją i przedstawia kulisy wielkiej polityki, gdzie bohaterowie nie wyglądają na szaleńców (właściwie to w ogóle nie wyglądają, są nijacy, jak roboty). W miarę postępów w czytaniu książki coraz mniej mi się to trzymało kupy. Zawiodłem się, niektórzy recenzenci nie posiadali się z zachwytu nad tą serią. Gdybym powiedział, że liczyłem na więcej, nie powiedziałbym nic...

Pierwsze 100 stron jest według mnie naprawdę dobre, ale mniej więcej od momentu (UWAGA SPOILER!) eksplozji wycieczkowca, to już równia pochyła w moim odczuciu

Tom Clancy tornister Tobie nosi Panie Wolff :)

Swietna-akcja,napiecie.
Jedyne co mnie niepokoi.....Tak jak möwi Grzegorz Braun - czemu mamy walczyc z Bialorusinami??
Wlasnie taki scenariusz mnie niepokoi- Amerykanie zagrajä na naszej pröznosci i wyslä nas na wojne.

Tom Clancy tornister Tobie nosi Panie Wolff :)

Swietna-akcja,napiecie.

Mecz towarzyski Rosja kontra reszta świata... atomowe emocje sięgają zenitu ;)
V. Wolff wcale nie gorszy od T. Clancy'ego ....

Mecz towarzyski Rosja kontra reszta świata... atomowe emocje sięgają zenitu ;)
V. Wolff wcale nie gorszy od T. Clancy'ego ....

Nic nadzwyczajnego ale też nie totalna klapa. Do klasyków gatunku niestety ma się to jak samochód produkcji krajowej do rasowego mustanga. Momentami trochę autor się rozwleka i książka mogłaby być bardziej zwarta kosztem tak na moje skromne oko ze stu stron. Jak dla mnie również zbyt mało wartka a opisy walk nie porywają. Mało apokaliptyczna na mój gust, nie ma napięcia. Wątek polityczny, nie mój ulubiony, sprawny, nie ma czego się czepiać. Obama taka pierdoła a Putin obsesyjny gamoń ale nie znam tych panów osobiście to i może taka jest prawda o nich:) Wątek szpiegowski jak zwykle najsłabszy. Wątek miłosny oceniać nie będę bo o ile w życiu jestem za a nawet przeciw to w literaturze na ogół mnie skręca od niego. Na szczęście tu autor się nie rozwodzi i można to znieść. A, Wirski jak zwykle bohaterski, twardy i w ogóle supermen aż się rzygać chce. Cóż, nauczyłem się żyć z tą postacią i już jakoś nie dostaje przedśmiertnych drgawek ale chętnie bym go wywalił z tych powieści. Autentycznie robi jakieś takie infantylne wrażenie na mnie w każdej książce.
Kończąc marudzenie - da się przeczytać i to nawet momentami z frajdą.

Lekki niedosmak. Znowu zakończenie jakieś niewyraźne. Taki fajny konflikt się rozpętał, a tak dziwnie się skończył. Chociaż może jeszcze się nie skończył, bo jednak ostatnie zdania pozostawiają pewne niedomówienie charakterystyczne dla zapowiedzi kolejnej części.
Gdyby książkę zekranizować, byłaby murowanym kandydatem do Oscara. Jeszcze chyba w żadnym filmie nie było tak dużego konfliktu atomowego ;-) Ale jest to tylko (a raczej aż) książka i Oscara nie dostanie ;-) Ale słowa pochwały autorowi się należą. Bardzo dobra fabuła (prócz kiepskiego zakończenia). Napięcie ładnie trzyma przez większość książki. Autor już prawie doszedł do perfekcji w kreowaniu świata politycznego i opisu pola walki.
Ale ponownie odniosłem wrażenie, że postać kpt. Wirskiego jest wciśnięta "na siłę". Właściwie to jego wątek jest poboczny. A szkoda, zdążyłem się już do niego przyzwyczaić.
Książkę czytało się mimo to bardzo fajnie. Czekam na kolejne części ;-)

• Audiobooki
  • Wojenne

Dodaj cytat z książki Horyzont zdarzeń