Czerwona apokalipsa

Cykl: Stalowa kurtyna (tom 2) | Seria: WarBook
Wydawnictwo: Ender
Kijów, Ukraina
Simcha

Kolejna mocna powie ść Vladimira Wolffa, patriotic fiction najlepszej próby z Polakami w rolach głównych. Witold Nieć, publicysta Kadencję prezydenta Ukrainy Janukowycza szybko przerywa katastrofa lotnicza. Rządy jego następcy, Juszczenki, jeszcze szybciej kończy kula snajpera. Ukraina pogrąża się w okrutnej wojnie domowej. Gdy do Kijowa przybywa sekretarz stanu USA Hillary Clinton, by udzielić poparcia premier Julii Tymoszenko, zamachowcy znów atakują... Ameryka musi zareagować. Okręty VI Floty wpływają na Morze Czarne. Do baz w Turcji przybywają kolejne dywizjony F-15. Bitwa o Krym rozpoczęta. A nad Wisłą znów brzmią ułańskie trąbki: "Lwów zdobędziemy, Wilno odbijemy!". Rosomaki przekraczają granicę. Ukraina nie jest sama. Lecz Rosja nie zamierza biernie czekać na rozwój wypadków. Zrobi wszystko, by jednak osiągnąć cel. To właśnie na taką chwilę przygotowała "Czerwoną apokalipsę".Czed

źródło opisu: okładka

Sargento_Garcia | 2014-01-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 04 stycznia 2014

To moja druga książka tego autora, wcześniej przeczytałem "Stalowa kurtyna". „Czerwona Apokalipsa” to swego rodzaju kontynuacja historii przedstawiającej karierę wojskową Andrzeja Wirskiego .
Książki Vladimira Wolffa należą do tzw. political fiction, napisane są bardzo przystępnym językiem ze zgrabnie skonstruowana fabułą, która wciągnie każdego miłośnika historii osnutych na wątkach obecnej polityki międzynarodowej i zawierających przystępnie opisanych działań militarnych.
Bohaterowie są dobrze wykreowani. Przedstawieni są jako „normalni” ludzie mający z jednej strony swoje ułomności i wady, a z drugiej strony wykorzystujący swoje predyspozycje i uwarunkowania do osiągnięcia wyznaczonego celu.
Książka od pierwszych stron przykuwa uwagę czytelnika i naprawdę ciężko się od niej oderwać.
GORĄCO POLECAM!

Gromomir | 2015-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Po wielkiej przyjemności jaką miałem czytając "Stalową kurtynę" od razu sięgnąłem po Czerwoną Apokalipsę. Zwłaszcza, że "kolejna książka to lepszy warsztat", a tak przynajmniej mi się wydawało. I pod niektórymi względami faktycznie jest lepiej, ale po kolei.

Albo nie, nie poklei, zacznijmy od słonia w składzie porcelany, czyli polityki. Czytając tą książkę ma się nieodparte i dość bolesne wrażenie, że powstała ona w tym roku, a nie przed połową dekady, bowiem opis wydarzeń jest do pewnego stopnia identyczny z tym co widzieliśmy podczas ostatniego roku na Ukrainie. I pozostaje wrażenie, że gdyby zarówno nasze, jak i - zwłaszcza - jankeskie władze miały więcej jaj, bylibyśmy teraz w o wiele lepszym, a przynajmniej bezpieczniejszym miejscu...

Wracając do tematu, akcja tej książki dzieje się głównie na Ukrainie na która, jak w świecie realnym zakusy czyni kremlowski despota. Scenariusz tych zakusów jest niemal identyczny jak to co widzieliśmy w dziennikach telewizyjnych, tutaj jednak...

tom5210 | 2014-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2014

Czerwona Apokalipsa to książka przedstawiająca alternatywny wariant historii, w której na Ukrainie wybucha wojna domowa, a do walki włączają się Stany Zjednoczone, Rosja i Polska. Autor starał się w miarę dokładnie przedstawić krok po kroku jak to tego doszło. Mamy tu bohaterów po każdej ze stron tak więc można spojrzeć na całą sytuację oczami różnych nacji. Ogólnie książka jest bez zarzutu ale jak dla mnie za dużo jest tu polityki i w sumie akcja jest bardzo przewidywalna. Jako ciekawostkę podam fakt, że czytając ją (lipiec 2014) miałem wrażenie, że autor pisząc książkę parę lat wczesniej przewidział sporo rzeczy, które faktycznie wydarzyły się w 2014 roku na terenie Ukrainy.

Krzysztof Sawicki | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

Autor miał ciekawy pomysł na książkę. Ale nie został on wystarczająco dobrze wykorzystany. Znacznie bardziej ciekawy okazał się dla mnie początek książki, niż jej zakończenie. Właściwie to mógłbym powiedzieć, że zakończenie było słabe - nie trzymało w napięciu.
Nie będę jednak skreślał autora. Dam mu szansę. Właściwie nawet trzy, bo jeszcze tyle jego książek mam na liście do przeczytania :-)

Robert Frączek | 2011-09-19
Przeczytana: 2011 rok

Kolejna książka z serii Warbook i trzeci autor po Gawędzie i Ciszewskim, który bierze się za bary z tematyką. Jedni nazywają takie powieści patriot-fiction, inni literaturą jedynie dla pasjonatów militariów. Dla mnie to po prostu niezły thriller polityczny, a la Clancy czy Forsyth. No dobra - jest tu sporo militariów, szczegółów, które dla przeciętnego czytelnika są zbędne (co mnie obchodzą dane techniczne tego czy innego wozu albo wyrzutni rakiet?), ale dużo ważniejsza jest dla mnie intryga sensacyjna, gra wywiadów, decyzje polityków i to jak łatwo manipulować ludźmi... A to wszystko naprawdę jest na dobrym poziomie. Ba, w którymś momencie człowiek łapie się na tym, iż to nie wcale nie jest takie "fiction" jak by się to wydawało. Większość tych wydarzeń naprawdę mogłaby się zdarzyć - wcale dużo nie trzeba by jakieś jedno nawet całkiem niewielkie zdarzenie, mogło za sobą pociągnąć cały szereg innych. Ze śnieżnej kuli, którą ktoś postanowił zepchnąć nagle zrodziła się prawdziwa...

Sławomir | 2014-10-05
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 05 października 2014

Jaki pseudonim autora taka i książka. Infantylizm, debilizm, nieprofesjonalizm, i wiele izm można by wymienić.
Konkretniej. - Tanie, patriotyczne zacięcie niczym w pismach słusznie minionej epoki jak "Żołnierz polski" lub w dzienniku telewizyjnym z tamtych czasów.
Zero akcji, takiej mięsistej i wartkiej. Tu mamy po prostu wklepane zdarzenia okraszone nieco terminologią wojskową (którą autor nadal zna mam wrażenie średnio i chyba się podpiera wikipedią nieustannie) i nic ponad to.
Wątki niby się zazębiają (przynajmniej ich większość) ale ze straszliwym zgrzytaniem i na pewno nie porywa nic w takiej układance czytelnika. Straszliwie nieporadna konstrukcja całej książki. Kompletnie nie wciąga. Męczyłem ją wieczorami i na raty masę czasu. A to u mnie niepodobna jeśli książka jest choć troszkę wciągająca. Potrafię zarwać noc i siadać do pracy na rzecz książki, która mnie zaciekawi. Dodam jeszcze, że gatunek który próbuje z marnym skutkiem uprawiać autor to jeden z moich ulubionych....

daltonista | 2014-07-01
Przeczytana: 2013 rok

Czyta się toto dość sympatycznie. Polecam na plażę albo do pociągu. Literatura to jest niewymagająca, ale też nie odrzuca. Na pewno to ciekawsza pozycja od wspomnień amerykańskich wojskowych spisywanych przez ghost writerów, a tak mocno promowanych ostatnio. No i to patriotyczne zacięcie... Narodowcy powinni włączyć ją do lektur obowiązkowych obok Sienkiewicza, który prezentuje podobny poziom literacki, a tylko w niewiele mniejszym stopniu uprawia patriot-fiction.

Yababold | 2013-12-08

Porównując do innej książki tego autora "Stalowa Kurtyna" to mam wrażenie że brakowało mu pomysłu co do przebiegu konfliktu. Rosja przedstawiona jest jako jeździec bez głowy kompletnie zagubiony we własnych intrygach i wszystko im się pier**, jedna zła decyzja za drugą. Polacy przedstawieni jako cwaniaki którym wszystko się udaje. Ukraińcy w ogóle nie mają wojska z ponad 200 tys armii zostają strzępy, rozumiem że mogą zdarzyć się dezercje ale to góra 25 - 40 tys a w książce przedstawione to jest jakby nagle znikło 150 tys. Nie wiadomo też co konkretnie Rosja chce tam osiągnąć zająć kompletnie Ukrainę czy ustanowić tam swój marionetkowy rząd czy po prostu zrobić burdel,wiemy tylko że chce obalić pro europejski rząd. Nie ma też żadnych ciekawych bohaterów nikogo kto by mnie chodź trochę zaciekawił wszyscy nijacy. Nie rozumiem też po co zmieniać nazwiska polskich polityków, skoro mamy Putina, Obame czy Hillary Clinton to czemu nie może być Tusk czy Kaczyński. Sama akcja też głównie...

mic132 | 2012-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2012

Książka na prawdę niezła, trzyma w napięciu,,oryginalny pomysł,do ostatniej strony nie wiadomo,jak potoczą się losy świata. Pikanterii dodaje fakt,że wszystko rozgrywa się na naszym podwórku,a bohaterami są osoby z pierwszych stron gazet.Zastanawiałem się,czy nie dać 7-8 gwiazdek,ale jednak jest parę kwestii,które to uniemożliwiają.Po pierwsze sylwetki bohaterów- nie zauważyłem głównego bohatera (bohaterów). Owszem,są postacie takie jak Wirski czy Ataman, ale nie mają one w sobie takiej głębi,jak w książkach Ciszewskiego.Jakoś bardziej zżyłem się z postaciami Grobickiego i Wojtyńskiego (bohaterowie serii "www..."),niż z wykreowanymi przez Wolffa.
Inną wadą jest stylistyka-zjedzone znaki interpunkcyjne itp.,które może i nie są zbyt istotne,jednak zauważalne.

Mimo wszystko polecam tą książkę,bo warto przekonać się,jak może wyglądać obecne dziesięciolecie.

Daniel Siercha | 2016-08-21

Kolejna obowiązkowa pozycja dla każdego fana Polskich Sił Zbrojnych. Jak zwykle u Wolffa mamy do czynienia z narastającym konfliktem wywołanym przez imperialne zapędy Rosji. Również i tym razem jednak Wojsko Polskie do spółki z sojusznikami pokaże że z małym krajem w Europie jakim jest Polska należy się liczyć. Polecam dla każdego fana gatunku.