Urodziny prawie wszystkich

Tłumaczenie: Jadwiga Jędryas
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Jadwiga Jędryas, Ewa Stiasny
Ag2S

49 wariacji na temat urodzin w nowym zbiorze zwierzęcych opowiadań Toona Tellegena – mistrza absurdu i filozoficznej zadumy. Holenderski autor znów zabiera nas do zwariowanego lasu znanego z książki „Nie każdy umiał się przewrócić”, by pokazać, na jak wiele sposobów obchodzi się w nim urodziny. Każde z 49 opowiadań jest błyskotliwie opowiedzianą historią urodzin innego nieprzeciętnego...

Holenderski autor znów zabiera nas do zwariowanego lasu znanego z książki „Nie każdy umiał się przewrócić”, by pokazać, na jak wiele sposobów obchodzi się w nim urodziny. Każde z 49 opowiadań jest błyskotliwie opowiedzianą historią urodzin innego nieprzeciętnego zwierzęcia.
Opowiadania Tellegena pełne są absurdalnych przygód i prostych prawd. Dowcipne, melancholijne, filozoficzne, poetyckie, wzruszające – bawią i zachwycają czytelników w każdym wieku.
Książka uhonorowana holenderskim wyróżnieniem w dziedzinie literatury dziecięcej Zilveren Griffel.

Ilustracje: Ewa Stiasny.

źródło opisu: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/

monk | 2015-01-23

Absurdalne, ale jednocześnie wciągające - zarówno o poranku przy czerwonej herbatce, jak i przed snem.
Kilkadziesiąt rodzajów spojrzeń na ten "zwykły dzień" każdego z nas.
Mrówka, gdy tylko zbliżają się urodziny, chwyta je i ciska bardzo daleko, są i samotne urodziny Jeża, który śni o setkach jeży, są i lekcje obchodzenia urodzin, których udziela Wróbel, i marzenie urodzinowe Żaby, czyli zagłuszające kumkanie...
Koją i niepokoją jednocześnie.

Abdita | 2014-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Brak gwiazdek. Dla dzieci? Pewnie też. Dla "starszych" dzieci najlepsze teksty filozoficzne jakie można sobie wyobrazić przyprawione cudowną nutką absurdu.

MoWi | 2014-10-11
Przeczytana: 11 października 2014