Zgłosuj na książki roku 2017

978-83-62478-00-6
Jimmy Page
muzyka
Jacek

Książka powstała na kanwie obszernych wywiadów, przeprowadzanych z Jimmym Page’em w ciągu ponad 20 lat przez dziennikarza muzycznego Brada Tolinskiego, któremu udało się zdobyć zaufanie niechętnego mediom muzyka. Światło i cień to opowieść o całej karierze Page’a, poczynając od lat najwcześniejszych, gdy wybijał się na pozycję czołowego angielskiego gitarzysty sesyjnego, który współpracował z artystami tej miary, co: Tom Jones, Shirley Bassey, Burt Bacharach, Eric Clapton oraz zespoły Kinks i The Who. Jimmy Page szczerze i bezpośrednio zwierza się z dekadenckich, a zarazem niezwykle twórczych lat grania w Led Zeppelin, z bardzo energetycznych relacji łączących go z innymi członkami zespołu – Robertem Plantem, Johnem Bonhamem i Johnem Paulem Jonesem – a także przedsięwzięć, którym się później oddawał. Oprócz wiwisekcji najważniejszych utworów Led Zeppelin, w tym Stairway to Heaven, Whole Lotta Love i Kashmir, artysta odnosi się też do rewelacyjnych tras koncertowych. Opowiada o fascynacji okultyzmem, o spotka iu z Elvisem Presleyem, a nade wszystko o powstawaniu rockowego arcydzieła, za jakie uznano album Led Zeppelin IV, ujawniając jego kulisy. Uzupełnieniem są perełki w postaci m.in. rozmów Jimmy’ego Page’a z innymi mistrzami gitary, w tym Jeffem Beckiem oraz Jackiem White’em.

źródło opisu: http://bukowylas.pl

źródło okładki: http://bukowylas.pl

Olsko_Ulrich | 2016-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Jako osoba, która uwielbia tego gitarzystę, przeczytała stertę książek nie tylko na jego temat, ale także na temat zespołów i grup, z którymi miał on okazję grać, mogę z czystym sumieniem powiedzieć NIE KUPUJCIE TEJ KSIĄŻKI.

Co za wstyd. Pierwszy raz zdarzyło mi się coś takiego czytać. Książka jest usiana błędami. Na każdej stronie znajdują się przynajmniej dwa. Mogę wymienić tutaj kilka:

1. Tragiczny szyk zdania wskazujący na to, że tłumacz absolutnie nie wie, czym jest temat, czym remat i jakie powinno być ich miejsce w zdaniu napisanym w języku polskim!

2. Kalki! Kalki językowe z angielskiego. Dosłowne tłumaczenia nie tylko specjalistycznej terminologii, która zdecydowanie przerosła tłumacza, ale także fatalny przekład zwykłych angielskich słów. Chwila, w której zauważacie, że "different" zawsze tłumaczone jest jako "rozmaity", a "the greatest" jako największy (i wiele innych podobnych smaczków, na które sporo komentujących osób zwróciło już wcześniej uwagę) jest...

spirit | 2014-08-01

Światło i cień Jimmy Page w rozmowach... - Ta książka to z całkowitą pewnością wielka gratka dla prawdziwych fanów, a nawet maniaków gitarzysty legendarnego zespołu jakim był Led Zeppelin.

Dlaczego piszę, że dla "prawdziwych" ?
Bo można tutaj znaleźć niesamowitą ilość informacji i cennych wiadomości wzbogacając swoją wiedzę na temat Page'a i reszty załogi :)(na myśl przychodzi mi chociażby Robert Plant, o którym też całkiem sporo,) ale mimo tego, że naprawdę wszystkie zapiski są kopalnią i doskonałym źródłem do wgłębienia się w świat muzyki, tak jeśli mam być szczera to mnie ta książka delikatnie wymęczyła...

Ok, wiem przynajmniej, że do grona maniaków się niestety nie zaliczę, ale znam też tego powód... Smutne, że zamiast większego podziwu poczułam większy niesmak... a wszystko przez to, że czytając lubię sama dochodzić do wniosków, że "ktoś" był "kimś", a nie tylko dlatego, że narzuci mi to ktoś inny pięknymi epitetami...

Kiedy dobrnęłam do rozmowy z jakimś ponoć kreatorem...

Adrian Szymański | 2013-01-03

Może odniosę się do opinii Tomaszqw. Otóż moim zdaniem głównym minusem tej książki jest właśnie tłumaczenie. Tzw. specjalistyczne nazwy zostały przetłumaczone fatalnie (szafa głośnikowa? (powinno być kolumna) Kołki? (powinno być klucze) itd.), miejscami masakrycznie... Szyk zdań jest czasami bardzo sztuczny, wiele rzeczy nie powinno być z angielskiego przetłumaczonych dosłownie, a tutaj tak właśnie się stało i brzmi to po prostu nienaturalnie. Przetłumaczyć coś wiernie, a przetłumaczyć dobrze to dwie bardzo różne rzeczy. Ta książka została przetłumaczona wiernie, ale traci na naturalności za co ode mnie spory minus. Myślę, że pan tłumacz po pierwsze nie zna się kompletnie na muzyce, a po drugie wcześniej nie tłumaczył tego typu książek. Dziwne jest również pisanie nazw takich firm jak Vox, Fender, czy Gibson z małej litery, nie widzę w tym żadnego sensu.

Sama treść jest bardzo dobra, w większości rewelacyjna, choć moim zdaniem mogłoby się tu znaleźć więcej wywiadów z samym Pagem,...

Krysztyna | 2013-07-09
Przeczytana: grudzień 2012

Gratka dla fanów artysty. Czytałam ją z przyjemnością i z pewnością jeszcze do niej wrócę.

kasiasiew | 2013-01-06

Przedmiot książki nie pozwala dać jej mniej niż ocenę bardzo dobrą. Jimmy Page to postać tak barwna i wieloznaczna, że z jednej strony książka nie mogłaby się nie udać, gdy bohater ją dominuje, ale właśnie- najmocniejszym punktem jest to, co ze strony autora wymagało najmniejszego wysiłku- wypowiedzi Page'a udzielone w obszernym wywiadzie. Podpisuję się pod uwagami na temat tłumaczenia, jest bardzo nieprzyjemne, rażące nieumiejętnością. Język wydaje się być bardzo twardy i sztuczny, świetne tłumaczenia gitarowych nazw? Nie sądzę. Bo kto nazywa slide metalową rurką na palec? Takie peryfrazy z pewnością są nie na miejscu. Książka sprawiła mi mnóstwo przyjemności, ale tylko i wyłącznie ze względu na Page'a, który uchylił rąbka tajemnicy.

AddieSilver | 2013-08-04
Przeczytana: 02 sierpnia 2013

Świetna książka. Przeczytałam z zapartym tchem. Dla kogoś, kto się pasjonuje tym gitarzystą, będzie to idealna książka. Można się naprawdę wiele dowiedzieć, bo pomimo, że żyjemy w dobie internetu, jednak wszystkich informacji nie znajdziemy. Zawiera wiele ciekawych faktów, o których nie miałam pojęcia. Wszystko to uzupełniają wywiady i ciekawe fotografie. Jednak pomimo tego książka zostawia pewien niedosyt. Mnie osobiście bardzo wciągnęła. Najciekawsze były pierwsze rozdziały o początkach Jima i jego wkładzie w rozprzestrzenienie się bluesa na Wyspach Brytyjskich. Równie mocno zafascynował mnie rozdział o zamiłowaniach okultystycznych i Crowley'u. Wszystko to sprawiło, że ten człowiek fascynuje mnie jeszcze bardziej, niż wcześniej. Humoru nie zepsuły mi nawet dziwnie przetłumaczone niektóre zdania tłumacza. Pozycja polecana.

Robert Jęczeń | 2013-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2013

Nie musi ktoś być fanem Led Zeppelin czy gitary, żeby ta książka go wciągnęła. Wystarczy fascynować się tworzeniem ambitnej muzyki i magicznym procesem jej rejestracji, a także publicznym jej wykonywaniem. Jak każdy wywiad, książkę czyta się lekko, zawiera interludia w postaci omówienia kontekstu danego wywiadu czy wypowiedzi innych muzyków. Są też czarno-białe fotografie.

mokrzyniak | 2016-12-24
Przeczytana: listopad 2016

Przeczytałem,ale raczej dla tych co lepiej orientują się w muzyce pod względem technicznym.

Tomaszqw | 2012-12-04

Książka bardzo dobra.
Tłumacz zasługuje na pochwałę. Bezbłędnie przetłumaczone specjalistyczne nazwy dotyczące gitary i ogólnie muzyki (w nawiasach podane oryginalne nazwy w języku angielskim). Nawet w przykładach nazwa dźwięku "B" została przetłumaczona na "H".
Polecam!

Grzegorz | 2015-03-11
Przeczytana: 07 marca 2015

Takie biografie lubię. Dużo konkretów, bez fanbojostwa i wazeliny.