Asteriks u Piktów

Okładka książki Asteriks u Piktów Didier Conrad, Jean-Yves Ferri, Thierry Mébarki
Okładka książki Asteriks u Piktów
Didier ConradJean-Yves Ferri Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Asteriks (tom 35) komiksy
48 str. 48 min.
48 min.
Marek Puszczewicz
Asterix humor Cezar przygoda

Okładka książki Asteriks i Gryf Didier Conrad, Jean-Yves Ferri, Thierry Mébarki
Asteriks i Gryf Didier Conrad, Jean...
Okładka książki Córka Wercyngetoryksa Didier Conrad, Jean-Yves Ferri, Thierry Mébarki
Córka Wercynge... Didier Conrad, Jean...
Okładka książki Ptyś i Bill. Co z niego wyrośnie? Éric Corbeyran, Cric, Xavier Cucuel, Jean-Yves Ferri, Laurent Verron, Pierre Veys
Ptyś i Bill. C... Éric Corbeyran, Cri...
Okładka książki Astérix - Astérix et la Transitalique Didier Conrad, Jean-Yves Ferri, René Goscinny, Albert Uderzo
Astérix - Asté... Didier Conrad, Jean...

Jeden z moich ulubionych komiksów, serdecznie polecam!

Jeden z moich ulubionych komiksów, serdecznie polecam!

Jeden z moich ulubionych cykli komiksowych. Dwóch Galów którzy przeżywają proste przygody I cieszą się po prostu życiem. Świetna seria, bardzo fajny humor I ciekawe przygody w każdym kolejnym komiksie. Gorąco Polecam. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Po kilkuletniej przerwie przygody galla Asteriksa i jego przyjaciela Obeliksa, który nie jest gruby tylko dobrze zbudowany, ponownie wracają w nowej odsłonie. Całkiem nowej, bo zmienił się zarówno scenarzysta jak i rysownik, gdyż Rene Goscinny, a Albert Uderzo zajmuje się innymi projektami.Na ich miejsce wskoczyli Jean-Yves Ferri, który jest odpowiedzialny za tekst, i Didier Conrad, zajmujący się rysunkami w nowym albumie. Zadanie jakie mieli obaj panowie przed sobą było nie lada wyzwaniem, gdyż duet Goscinny-Uderzo stworzył prawdziwe arcydzieło w osobach zamieszkujących wioskę nieposkromionych Gallów, którzy uparcie stawiają opór rzymskiemu najeźdźcy od dobrych kilku dekad. Na szczęście dla czytelników następcy wielkich Francuzów stanęli na wysokości zadania i przedstawili światu kolejną przygodę zwariowanych Gallów. Tym razem u Piktów.

Wioskę nieposkromionych Gallów odwiedzamy zimą, a życie w niej nadal płynie beztrosko. Oczywiście Długowieczniks już na starcie informuje wszystkich, że ta zima jest słaba, a kiedy on był młody to było tak zimno że morze zamarzło. Tymczasem Asteriks i Obeliks spacerując plażą natrafiają na bryłę lodu w której zamarznięty jest przystojny młodzian, odziany w kaledońskie (szkockie) szaty. Zanoszą oni nieszczęśnika do wioski, nie zdając sobie jeszcze sprawy, że niedługo będzie ich czekać kolejna podróż, wraz z nowym towarzyszem, podczas której spotkają zarówno "starych znajomych" jak i zupełnie nowe postacie oraz zwyczaje.

Asteriks u Piktów zaczyna się bardzo spokojnie. Może nawet trochę za spokojnie, choć kilka tekstów Obeliksa, oraz kilku innych Gallów, z Ahigieniksem i Tenautomatiksem na czele, powodują uśmiech na twarzy czytelnika. Gdy do tego obiegu wtrącają się żony kilku niezłomnych herosów, zaczyna być naprawdę wesoło, ale prawdziwa uczta dla oka zaczyna się gdzieś mniej więcej w jednej-czwartej albumu za sprawą piratów. Co jak co, ale ten motyw w serii przygód Asteriksa i Obeliksa nigdy mi się nie znudzi. Piraci zawsze mieli pecha, no prawie zawsze (patrz finał tomu Asteriks i kociołek),ale dzięki swemu poświęceniu potrafią rozbawić czytelnika do łez. Dosłownie, nie w przenośni.

Oczywiście nie zabraknie również Rzymian, którzy również wniosą do całej historii znaczny wkład. Będą spiskować, cieszyć się że już nie stacjonują w Galli, po czym klasycznie oberwą po głowie. W tym całym galimatiasie na pierwszym planie są Piktowie - dzielny lud który ozdabia swoje ciało malunkami, co zostało pokazane w dość prześmiewczy sposób. Nie zapomniano też o satyrze w formie kilku odniesień do kultury Piktów jak rzut pniem, co szybko stało się ulubionym sportem Obeliksa i kilkukrotnie sprawiło że płakałem ze śmiechu. Nasz gru... znaczy, dobrze zbudowany, Gall znalazł również nowinkę do swej kuchni w postaci papilotów z łososia, co również ciekawie pokazano.Nie zapomniano również o pewnym potworze, ale to już osobna historia.

Asteriks u Piktów jest naprawdę udanym albumem. Zarówno scenarzysta jak i rysownik stanęli an wysokości zadania i dali czytelnikom dobrego, "starego" Asteriksa. Zarówno w rysunku oraz tekstach, ten tom nie odbiega niczym od swych poprzedników. Mamy satyrę, okraszoną morałem i wielkim finałem przy ognisku. Po takiej dawce zabawy czekam z niecierpliwością na kolejny album przygód niezłomnych Gallów w wykonaniu duetu Ferri-Conrad.

WYPRAWA DO STAROŻYTNEJ SZKOCJI

„Asteriks u Piktów” to pierwszy komiks z serii, który nie wyszedł spod ręki ani René Goscinnego, ani Alberta Uderzo, czyli jej twórców, którzy przez dekady pracowali nad cyklem. To zarazem nie tylko otwarcie nowego rozdziału w dziejach tytułu i przekazanie pałeczki kolejnemu pokoleniu twórców, ale też i sprawdzian czy cykl obroni się bez swoich ojców. I broni się całkiem dobrze

Na wioskę Galów spadł śnieg, pojawił się mróz… jednym słowem nadeszła zima! Ale nikt jeszcze nie wie, co ze sobą przyniesie. Kiedy Asteriks i Obeliks znajdują nad morzem zamrożonego w bryle lodu młodego mężczyznę. Wydarzenie to staje się wstępem do kolejnej przygody, która zabierze naszych bohaterów do kraju Piktów – czyli starożytnej Szkocji. Co tam na nich czeka?

WYPRAWA DO STAROŻYTNEJ SZKOCJI

Humor może juz nie na najwyższym poziomie, ale nadal bardzo dobry komiks. Polecam!!

Klasyka, niezmiennie zabawna :)

Klasyka, niezmiennie zabawna :)

Tym razem do brzegów przypływa człowiek w lodzie. Początkowo niemowa, po eliksirze Panoramixa nieziemsko wygadany. Pan Pikt🤣😃😃
I tym sposobem Asterix i Obelix bez...Idefixa wyruszają do nowego kraju by ratować narzeczoną Rumiankę😊😉😂😂😁😁
Ponownie zabawny, fantastyczny komiks duetu tego fachu.
Polecam każdy, bez wyjątku, komiks tej dwójki z tą dwójką. Koniecznie.

Ponownie zabawny, fantastyczny komiks duetu tego fachu.
Polecam każdy, bez wyjątku, komiks tej dwójki z tą dwójką. Koniecznie.

Bardzo dobry komiks :) bardzo go lubię :) I zdecydowanie sięgnę po następne z serii :)

Świetny komiks, przezabawny, znakomicie narysowany (chociaż w przypadku niektórych postaci widać nieco różnice w wyglądzie, np. pani Długowieczniksowa),humor przedni - nic tylko się zaczytywać :) Pewnego dnia na plaży Obeliks znajduje człowieka w bryle lodu. Okazuje się, że to Pikt, któremu tradycyjnie już Asteriks i Obeliks pomagają wrócić do domu i rozprawić się z głową przeciwnego klanu. Znakomite cytaty, słodki Estragon - praprzodek Nessie i duuuuużo śmiechu :) Gorąco polecam :)))

• Komiksy
  • Komiks
  • Asteriks
  • Komiksy

Dodaj cytat z książki Asteriks u Piktów