rozwiń zwiń

„Asteriks i Obeliks: Imperium smoka” – czyli historia Galów w filmach, animacjach i komiksie

Marcin Waincetel Marcin Waincetel
12.02.2023

„Asteriks” to kultowa seria francuskich komiksów stworzona przez Renégo Goscinnego oraz Alberta Uderzo. Bestsellerowe przygody dzielnych Galów należą do światowego kanonu tekstów kultury popularnej. Co sprawia, że tak chętnie wracamy do tych komiksów? Jakie historyczne sekrety zapisano w niezapomnianej serii? Premierowo omawiamy również najnowszy film „Asteriks i Obeliks: Imperium smoka”.

„Asteriks i Obeliks: Imperium smoka” – czyli historia Galów w filmach, animacjach i komiksie

„Asteriks” – komiks, który znają miliony

„Asteriks” to seria francuskich komiksów wymyślona w 1959 roku przez scenarzystę i mistrza humoru Renégo Goscinnego (także twórcę bestsellerowych książek o Mikołajku) oraz rysownika Alberta Uderzo. Współpraca tych wybitnych twórców obfitowała w liczne sukcesy. Wystarczy powiedzieć, że pierwszy album, „Przygody Gala Asteriksa” (Egmont Polska), ukazał się w nakładzie 6 tysięcy egzemplarzy, a teraz nakłady liczone są w milionach sprzedanych albumów. Co ciekawe, w 1974 roku Uderzo zrealizował swoje wielkie marzenie z dzieciństwa, otwierając studio filmów animowanych Idefix, gdzie powstały pierwsze filmy animowane opowiadające oczywiście o Asteriksie i Obeliksie, a także o Lucky Lucku. Bo legenda trwa.

Kulturowe dziedzictwo, czyli „Asteriks”

Dzielni Galowie to bohaterowie, o których nie sposób zapomnieć. Nic dziwnego, że Asteriks i Obeliks powrócili z zupełnie nową przygodą. Wojownicy zmagali się już z Juliuszem Cezarem, odwiedzili Kleopatrę, wzięli udział w igrzyskach olimpijskich, a nawet pili herbatkę u boku Jej Królewskiej Mości. Teraz, w piątym aktorskim filmie z serii, nieustraszeni bohaterowie wyruszą na Daleki Wschód, aby z pomocą swojego magicznego wywaru uratować chińską cesarzową. Premiera filmu „Asteriks i Obeliks: Imperium smoka” to dobry pretekst, aby wrócić do historii znanej z komiksowych tomów, choćby bestsellerowych „Przygód Gala Asteriksa” czy „Galijskich początków”.

Galijska historia w popularnej serii komiksów

Po raz pierwszy postać Asteriksa pojawiła się w magazynie „Pilote” 29 października 1959. Uderzo (rysownik) i Goscinny (scenarzysta), artystyczny duet odpowiedzialny za bestsellerową serię komiksów, chcieli opracować komiks związany z kulturą francuską. Starali się odszukać odpowiednio wdzięczny, plastyczny temat. Nieznane rozdziały wielkiej historii, do której mogliby dopisać nowe opowieści. I tak padło na Galów. Dzielni Galowie podbijali Amerykę (animowany film „Asteriks podbija Amerykę”), odwiedzili Brytanię („Asteriks u Brytów”), zapoznali się z Kleopatrą („Asteriks i Kleopatra”) i ludem Piktów („Asteriks u Piktów”). Nie powinno zatem dziwić, że celem kolejnych podróży są coraz to bardziej egzotyczne miejsca na mapie świata. Dowodem choćby „Asteriks i Gryf” czy „Asteriks. Imperium smoka”.

„Asteriks i Obeliks: Imperium smoka” – niezwykła podróż do krainy Orientu

„Asteriks. Imperium smoka” to album w formie opowiadania stworzony na podstawie filmu o tym samym tytule, którego polska premiera będzie miała miejsce w kinach już w lutym 2023 roku. Główne role w kinowej opowieści zagrają Guillaume Canet i Gilles Lellouche, a na ich drodze ponownie staną: władca Rzymu oraz królowa Egiptu, w których wcielili się odpowiednio Vincent Cassel oraz Marion Cotillard. W filmie nie zabraknie również sportowego ducha rodem z olimpiady, który zapewni gościnny udział piłkarskiej legendy – Zlatana Ibrahimovica. Aktorska produkcja doskonale wpisuje się w sprawdzony schemat kina familijnego, w którym znajdziemy uniwersalny humor, emocjonujące przygody oraz popkulturowe nawiązania, z których słynie przecież seria „Asteriks”.

Dzielni Galowie i nowe wyzwanie

„Asteriks i Obeliks: Imperium smoka” to podróż do niezwykłej krainy Orientu. Jest 50 rok p.n.e. W Chinach zdradziecki książę Deng Tsin Qin doprowadza do zamachu stanu, a cesarzowa zostaje uwięziona. Księżniczka Fu Yi, jedyna córka cesarzowej, ucieka z kraju i udaje się do małej galijskiej wioski, aby prosić dzielnych wojowników Asteriksa i Obeliksa o pomoc w uwolnieniu swojej matki. Okazuje się bowiem, że o ich nadludzkiej sile mówi się nawet w Szanghaju! Bohaterowie podejmują się oczywiście zadania, dzięki czemu poznamy zupełnie nowy świat. Zabawny humor, szalona akcja, odwołania do kultury popularnej – „Asteriks i Obeliks: Imperium smoka” sprawdza się jako znakomite kino rozrywkowe dla całej rodziny. Doskonały jest również polski dubbing! Waldemar Barwiński, Robert Makłowicz i Wiktor Zborowski gwarantują niesamowite emocje.

Przyszłość „Asteriksa”, czyli nowe komiksy, filmy i animacje

Choć Goscinny i Uderzo odeszli, to ich dzieło nie zostało zapomniane. Aktualnie publikowane są nowe albumy, które są owocem współpracy scenarzysty Jeana-Yvesa Ferriego i rysownika Didiera Conrada – i to właśnie ci artyści tworzą komiksy o Asteriksie i Obeliksie. Ostatnimi albumami z serii są „Córka Wercyngetoryksa” oraz „Asteriks i Gryf”. A to przecież nie wszystko.

W 2021 roku poinformowano, że Netflix rozpoczął współpracę z wydawcą serii „Asteriks”, oficyną Hachette, aby zrealizować animowany serial 3D, którego premiera odbędzie się najpewniej jeszcze w tym roku. Znamy pierwsze szczegóły projektu. Alain Chabat, twórca niezapomnianego filmu „Asteriks i Obeliks: Misja Kleopatra”, zajmie się reżyserią serialu, który będzie bazować na komiksie „Asteriks. Walka wodzów”.

Pamięć o dzielnych Galach trwa w najlepsze! Przed wyruszeniem w drogę do kina warto będzie sobie przypomnieć najciekawsze komiksy ze świata mężnych wojowników.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Rysava 21.02.2023 11:09
Czytelniczka

Ten film to złoto! Dubbing dał radę baaardzo!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niuchacz 13.02.2023 16:21
Czytelniczka

Obejrzę to

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marcin Waincetel 12.02.2023 10:00
Oficjalny recenzent

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post