Fables: March of the Wooden Soldiers
Baśniogród, Baśniowcy
komiksy
dasilwa

Od stuleci Baśniowcy strzegą wrót między naszym doczesnym światem a ich utraconymi, magicznymi krainami. Trwają na posterunku, wypatrując najmniejszych ruchów na granicy. Po wielu dziesięcioleciach ciszy komuś udaje się zbiec z niewoli Adwersarza. W świecie Docześniaków zjawia się Czerwony Kapturek. Jak to zwykle bywa, na początku pozory mylą. Wkrótce jednak Baśniowcy uświadamiają sobie, że opowieść uciekinierki brzmi fałszywie.

Cóż, skoro nawet najbardziej czujni i nieufni nie mają pojęcia, że plan całkowitego zniszczenia Baśniogrodu jest już gotowy.

źródło opisu: [Egmont, 2009]

Yave | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

Dobra, można to już chyba powiedzieć głośno. Kocham "Baśnie". Tak naprawdę to zakochałem się już przy okazji pierwszego tomu, ale nie chciałem wyjść na kogoś kto zachwyca się już na wstępie. Ten tom to KOZAK! Nie tylko dzięki świetnemu (jak zwykle) humorowi - co dziwne, im poważniejsza sytuacja w Baśniach, tym więcej żartów przychodzi do głowy Willinghamowi - ani rozwojowi świetnych (jak zwykle) bohaterów. Ile się w tym tomie dzieje! Krótko streszczając - fabuła skupia się na starciu armii Adwersarza (pod dowództwem Czerwonego Kapturka) i Baśniogrodu (chwilowo pozbawionego Bigby'ego). I wciąga jak najlepsze superhero. Bitwa pełna dobrych pomysłów, napięcia i ofiar. Coś wspaniałego.

Serio, zróbcie sobie tą przyjemność i zacznijcie czytać "Baśnie".

książek: 1905
krzysiu966 | 2015-07-21

Autorzy tej serii komiksowej osiągają coś co rzadko komu się udaję. Każda kolejna część jest jeszcze lepsza - odkrywa przed nami również nowe, ponadczasowe aspekty naszego życia.

W tej części Baśniowcy muszą zmierzyć się z zagrożeniem, które dawno miało pozostać za nimi. Czy będą w stanie zjednoczyć się w momencie wielkiego zagrożenia?

Autorzy w sposób doskonały, bez afiszowania heroizmu, pokazują że każda walka, nawet ta wygrana niesie za sobą wielkie i nieodwracalne ofiary.

I to jest największy atut tej serii - pokazuje ona świat, taki jaki jest. Okrucieństwo każdej wojny, zdradę tlącą się w sercach ludzi, ale również nadzieję i miłość, która rozkwita nawet w najbardziej nieoczekiwanych momentach.

Komiks zdecydowanie dla dorosłego czytelnika. Jeżeli jednak obawiacie się, że będziecie mieli do czynienia z prostą i mdłą historyjką komiksową - miło się zaskoczycie.

Mamy bowiem do czynienia z komiksem, który jest w stanie rywalizować z wieloma, bardzo dobrymi dziełami...

Arthaniel | 2016-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Tom odrobinę gorszy od poprzedniego. Podoba mi się bardzo, że scenarzysta konsekwentnie rozwija nie tylko kilku głównych bohaterów, ale także drugo- i trzecioplanowych randomów, przez co absolutnie wszystkie postacie przewijające się na kartach tej serii zyskują głębię i nie sposób ich nie polubić (a chyba najfajniejszym elementem albumu okazała się Stara Czarownica z Piernikowej Chatki. Genialna postać <3!)

Nediame | 2014-10-30
Przeczytana: wrzesień 2014

Zakochałam się w tej serii. "Fables" to świetny komiks, i jak dotąd każdy tom miał w sobie to nieokreślone "coś", co niesamowicie przyciąga i sprawia, że czyta się go z nieudawaną przyjemnością. Tego "czegoś" nie zabrakło również czwartej części serii. Po przerwie, jaką zaserwował nam autor w "Storybook Love", czas na gwałtowny rozwój wydarzeń, który z pewnością trzyma w napięciu.
Jedyne, co mnie minimalnie denerwowało, to kreska, która zmieniła się już nieco wcześniej. Ilustracje nie są tak dobre, jak w pierwszym czy częściowo w trzecim tomie, chociaż z drugiej strony nie aż tak tragiczne (momentami naprawdę nie nasuwało mi się inne słowo), jak właśnie w końcowej części "Storybook Love". Tam znowuż Bigby cierpiał na zanik bądź też zlew twarzy.
Wspominałam już o genialnym połączeniu kryminału z baśniami i legendami, ale to jest naprawdę godne powtórzenia. Naprawdę gorąco polecam!

ImaginaryMiss | 2016-05-16
Na półkach: Komiks, 2016, Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 16 maja 2016

Z każdą kolejną częścią Baśnie coraz bardziej mi się podobają. Muszę przyznać, że pierwszy tom mnie nie przekonał, ale czwarty zeszyt to już zupełnie inna historia. Gdzieś w międzyczasie świat baśniowców niesamowicie się rozrósł, stał się wręcz realny. Nie można się oderwać! Dalszy ciąg już na mnie czeka.

Maynard | 2013-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Tom czwarty: "Marsz drewnianych żołnierzyków" to istny majstersztyk i jak do tej pory najlepszy tom z całej serii. Wspaniali bohaterowie, zdrajcy, retrospekcje oraz wojenne zmagania z Adwersarzem, które wychodzą poza ramy świata baśni. Najlepsza seria Urban Fantasy ever i na szczęście wydana jako komiks a nie powieść. Brawa i zasłużone laury!

Sylwia Zimowska | 2013-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2013

Willingham po mistrzowsku odsłania kolejne charaktery. Dużo zwrotów akcji, świetne budowanie napięcia i widowiskowy finał.

Czas na komiks | 2015-02-17

Poruszająca bezkompromisowa historia – chyba tak najkrócej mogę Wam przedstawić czwarty album Fables. Bill Willingham znowu staje o stopień wyżej niż poziom obrany w poprzednim komiksie tej serii. Niesamowity dramatyzm, nieszczęśliwa, tragiczna miłość, walka o przetrwanie i wewnętrzne kłopoty baśniowej społeczności. To wszystko ułożone w zręczna całość stanowi świetną historie, która jest małym, ale myślę, że niezwykle istotny krok w kolejnych odcinkach tego komiksu.

Cała recenzja na naszym blogu:

Oceniał: Paweł

v_13 | 2016-12-08