Fables: March of the Wooden Soldiers
Baśniogród, Baśniowcy
komiksy
dasilwa

Od stuleci Baśniowcy strzegą wrót między naszym doczesnym światem a ich utraconymi, magicznymi krainami. Trwają na posterunku, wypatrując najmniejszych ruchów na granicy. Po wielu dziesięcioleciach ciszy komuś udaje się zbiec z niewoli Adwersarza. W świecie Docześniaków zjawia się Czerwony Kapturek. Jak to zwykle bywa, na początku pozory mylą. Wkrótce jednak Baśniowcy uświadamiają sobie, że opowieść uciekinierki brzmi fałszywie.

Cóż, skoro nawet najbardziej czujni i nieufni nie mają pojęcia, że plan całkowitego zniszczenia Baśniogrodu jest już gotowy.

źródło opisu: [Egmont, 2009]

Yave | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

Dobra, można to już chyba powiedzieć głośno. Kocham "Baśnie". Tak naprawdę to zakochałem się już przy okazji pierwszego tomu, ale nie chciałem wyjść na kogoś kto zachwyca się już na wstępie. Ten tom to KOZAK! Nie tylko dzięki świetnemu (jak zwykle) humorowi - co dziwne, im poważniejsza sytuacja w Baśniach, tym więcej żartów przychodzi do głowy Willinghamowi - ani rozwojowi świetnych (jak zwykle) bohaterów. Ile się w tym tomie dzieje! Krótko streszczając - fabuła skupia się na starciu armii Adwersarza (pod dowództwem Czerwonego Kapturka) i Baśniogrodu (chwilowo pozbawionego Bigby'ego). I wciąga jak najlepsze superhero. Bitwa pełna dobrych pomysłów, napięcia i ofiar. Coś wspaniałego.

Serio, zróbcie sobie tą przyjemność i zacznijcie czytać "Baśnie".

Abee | 2018-08-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Z tą serią nieustannie jest ten problem, że nie można oderwać się od czytania. Wsiąkasz i już. Zaskakująca końcówka poprzedniego tomu po prostu wymusiła natychmiastową kontynuację. I nowy tom nie zawodzi. Ogromnym plusem tych historii jest to, że każdy może się wysunąć na pierwszy plan. W tym tomie moje serce skradł multi-Pinokio. Czarny humor w komiksowym wydaniu. Ciągle trwam w zachwycie. I biegnę do następnego tomu

książek: 1933
krzysiu966 | 2015-07-21

Autorzy tej serii komiksowej osiągają coś co rzadko komu się udaję. Każda kolejna część jest jeszcze lepsza - odkrywa przed nami również nowe, ponadczasowe aspekty naszego życia.

W tej części Baśniowcy muszą zmierzyć się z zagrożeniem, które dawno miało pozostać za nimi. Czy będą w stanie zjednoczyć się w momencie wielkiego zagrożenia?

Autorzy w sposób doskonały, bez afiszowania heroizmu, pokazują że każda walka, nawet ta wygrana niesie za sobą wielkie i nieodwracalne ofiary.

I to jest największy atut tej serii - pokazuje ona świat, taki jaki jest. Okrucieństwo każdej wojny, zdradę tlącą się w sercach ludzi, ale również nadzieję i miłość, która rozkwita nawet w najbardziej nieoczekiwanych momentach.

Komiks zdecydowanie dla dorosłego czytelnika. Jeżeli jednak obawiacie się, że będziecie mieli do czynienia z prostą i mdłą historyjką komiksową - miło się zaskoczycie.

Mamy bowiem do czynienia z komiksem, który jest w stanie rywalizować z wieloma, bardzo dobrymi dziełami...

Emes | 2018-08-14

Baśnie to specyficzna seria. Korzysta z wykorzystywanego już nieraz motywu egzystowanie postaci fantastycznych w relanym świecie. Ale zamiast szybko popadać w klisze fabularne i poddać się pokusie serwowania znanych opowieści z twistem w postaci innego otoczenia (tak jak w nieszczęsnym 2 tomie. Dalej mam do niego, żal ponieważ gdybym nie zakupił od razu 5 części to pewnie te bardzo słabe kilka zaszytów by mnie odstraszyło) to pozwala sobie na coraz bardziej wykręcone historie gdzie bardzo dużą role grają postacie i ich charaktery. Na zdecydowany plus pojawiajaca się satyra na różne amerykańskie przywary. Kreska też staje się bardziej stablina, mniej jest wpadek i lepiej widać emocje na twarzach bohaterów co jakoś słabo wychodziło w poprzednich tomach. Dalej jest to "tylko" komiks rozrywkowy ale pełen ciepła i miłości autorów do swojego dzieła. Już wiem, że czekajacy na mnie tom 5 nie będzie ostatnim po, który sięgne!

PolishPopkulturę | 2016-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Tom odrobinę gorszy od poprzedniego. Podoba mi się bardzo, że scenarzysta konsekwentnie rozwija nie tylko kilku głównych bohaterów, ale także drugo- i trzecioplanowych randomów, przez co absolutnie wszystkie postacie przewijające się na kartach tej serii zyskują głębię i nie sposób ich nie polubić (a chyba najfajniejszym elementem albumu okazała się Stara Czarownica z Piernikowej Chatki. Genialna postać <3!)

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Nediame | 2014-10-30
Przeczytana: wrzesień 2014

Zakochałam się w tej serii. "Fables" to świetny komiks, i jak dotąd każdy tom miał w sobie to nieokreślone "coś", co niesamowicie przyciąga i sprawia, że czyta się go z nieudawaną przyjemnością. Tego "czegoś" nie zabrakło również czwartej części serii. Po przerwie, jaką zaserwował nam autor w "Storybook Love", czas na gwałtowny rozwój wydarzeń, który z pewnością trzyma w napięciu.
Jedyne, co mnie minimalnie denerwowało, to kreska, która zmieniła się już nieco wcześniej. Ilustracje nie są tak dobre, jak w pierwszym czy częściowo w trzecim tomie, chociaż z drugiej strony nie aż tak tragiczne (momentami naprawdę nie nasuwało mi się inne słowo), jak właśnie w końcowej części "Storybook Love". Tam znowuż Bigby cierpiał na zanik bądź też zlew twarzy.
Wspominałam już o genialnym połączeniu kryminału z baśniami i legendami, ale to jest naprawdę godne powtórzenia. Naprawdę gorąco polecam!

ImaginaryMiss | 2016-05-16
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka, 2016, Komiks
Przeczytana: 16 maja 2016

Z każdą kolejną częścią Baśnie coraz bardziej mi się podobają. Muszę przyznać, że pierwszy tom mnie nie przekonał, ale czwarty zeszyt to już zupełnie inna historia. Gdzieś w międzyczasie świat baśniowców niesamowicie się rozrósł, stał się wręcz realny. Nie można się oderwać! Dalszy ciąg już na mnie czeka.

Maynard | 2013-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Tom czwarty: "Marsz drewnianych żołnierzyków" to istny majstersztyk i jak do tej pory najlepszy tom z całej serii. Wspaniali bohaterowie, zdrajcy, retrospekcje oraz wojenne zmagania z Adwersarzem, które wychodzą poza ramy świata baśni. Najlepsza seria Urban Fantasy ever i na szczęście wydana jako komiks a nie powieść. Brawa i zasłużone laury!

Szymon | 2017-05-18
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Czwarta odsłona rzuca nam więcej światła na wojnę. Baśniowcy odkrywają, że świat doczesnych jest dobrą kryjówką, ale wojna prędzej czy później i tutaj dotrze. Adwersarz wyśle szpiegów oraz armię. Nie będzie to rozstrzygające starcie - bardziej przypomina pierwszą z wielu bitew na nowym terytorium. W pierwszej części poznajemy też okoliczności ostatniej walki w rodzinnych stronach. Teraz doskonale wiemy dlaczego wszyscy uciekają, wiemy też, że Adwersarz nigdy nie odpuści. Dostajemy też jasną wskazówkę kim może być Adwersarz.

Sylwia Zimowska | 2013-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2013

Willingham po mistrzowsku odsłania kolejne charaktery. Dużo zwrotów akcji, świetne budowanie napięcia i widowiskowy finał.