Aniołowie

2010-10-05
2010-10-05
Jacek Jurczyński
anioł

Chaotyczna, jak gdyby jeszcze nie przeredagowane notatki, ledwie zgrupowane tematycznie. Kilka ciekawych myśli, klika ciekawostek, ale całość jakaś taka nijaka.

Może wydawać się, że na temat aniołów zostało powiedziane już wszystko. Nawet nam wydaje się, że wiemy wystarczająco dużo. Jednak kiedy ktoś zadałby nam pytanie, kim są aniołowie, co o nich wiemy i co myślimy od razu okazałoby się, iż nasza wiedza nie jest kompletna, a odpowiedzi czasami są proste i dziecinne. Książka Alfreda Lapple ma na celu odpowiedzieć nam na wszystkie pytania o aniołach, a przez to uzupełnić naszą wiedzę o nich.

Zrozumiałe jest to, że motyw anioła pojawiał się w historii od zawsze. Ludzie ciekawi byli tych istot i na wiele sposobów interpretowali różne zjawiska. Anioły były popularne nie tylko w chrześcijaństwie, ale też w innych wielkich religiach. Autor skupia się jednak na Piśmie Świętym jako źródle wiedzy na temat aniołów. Oprócz tego możemy przeczytać tutaj też o tym, gdzie pojawiały się w kulturze te istoty. Rozdziałem, który najbardziej mnie zaciekawił, był "Echa obrazu aniołów". Dowiedziałam się z niego jak aniołowie 'wyglądali' w literaturze, sztuce, muzyce, a nawet w polityce i historii świata.

Alfred Lapple posługuje się dosyć zrozumiałym językiem, charakterystycznym dla książek popularnonaukowych. Często też przytacza różne cytaty. Cała książka jest podzielona na rozdziały, dzięki czemu jest czytelna i przejrzysta. Autor od czasu do czasu wymienia w punktach najważniejsze problemy, które potem rozwija. Nie musimy czytać wszystkiego po kolei, gdyż w każdym rozdziale jest coś interesującego, każdego zaciekawi coś innego. Czasami znajdowałam jakąś literówkę, ale to nie przeszkadzało w odbiorze tekstu.

Anioły zyskiwały popularność przez lata. Dzisiaj również możemy zauważyć, że pojawiają się w wielu powieściach. Nefilim, upadły anioł, anioł ciemności, czy inne są tak rozpowszechnione w kulturze, że nie są już niczym nowym. Jak stwierdził autor, aniołowie nie są zagrożeni wymarciem. Powinniśmy jednak umieć rozpoznawać fikcję od prawdy, a "Aniołowie" Alfreda Lapple są świetnym źródłem informacji. Zachęcam was do sięgnięcia po tą lekturę.

• 2015
  • Duchowość