Indie. Od kolonii do mocarstwa 1857–2013

Okładka książki Indie. Od kolonii do mocarstwa 1857–2013 Adam Burakowski, Krzysztof Iwanek
Okładka książki Indie. Od kolonii do mocarstwa 1857–2013
Adam BurakowskiKrzysztof Iwanek Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
502 str. 8 godz. 22 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2013-11-13
Data 1. wyd. pol.:
2013-11-13
Liczba stron:
502
Czas czytania
8 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301173982
Tagi:
Indie historia Indii kolonializm dekolonizacja Gandhi Nehru indologia politologia
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki 1989. Jesień Narodów Adam Burakowski, Aleksander Gubrynowicz, Paweł Ukielski
Ocena 7,2
1989. Jesień N... Adam Burakowski, Al...
Okładka książki Polska i Rumunia w Europie Środkowej w XX i XXI wieku. Polonia și România în Europa Centrală în secolele XX și XXI Constantin Buchet, Adam Burakowski, Gheorge Calcan, Brînduşa Costache, Tadeusz Czekalski, Andrzej Dubicki, Tadeusz Dubicki, Constantin Geambaşu, Agnieszka Kastory, Nadia Manea, Krzysztof Nowak, Zyta Monika Oksztul, Artur Patek, Crisitan Păunescu, Duşiţa Ristin, Cristian Andrei Scăiceanu, Bogdan-Alexandru Schipor, Irena Stawowy-Kawka, Karina Stempel-Gancarczyk, Adrian Viţalaru, Henryk Walczak, Małgorzata Willaume
Ocena 0,0
Polska i Rumun... Constantin Buchet, ...
Okładka książki Kraj smutny, pełen humoru. Dzieje Rumunii po 1989 roku Adam Burakowski, Marius Stan
Ocena 6,7
Kraj smutny, p... Adam Burakowski, Ma...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
402
383

Na półkach: , ,

Indie – nieznany mini kontynent, w zasadzie cywilizacja sama w sobie. Po tej książce, troszkę bardziej mi bliska, przynajmniej we współczesnym znaczeniu.

Oczywiście lektura JEDNEJ książki o kraju tak złożonym jak Indie, to za mało by chociaż liznąć temat, niemniej jest to naprawdę udana kompilacja najbardziej współczesnej historii tego wielkiego kraju. Pozwala nieco lepiej zrozumieć ten kraj, jego wybory polityczne i społeczne. Kraj ważny, choć pozostaje w cieniu odnoszących bardziej „medialne” sukcesy Chin, to jednak przez same swoje rozmiary i potencjał ludnościowy – jest szalenie ważny.

Autorzy umiejętnie prowadzą narracje, za początek obierają sobie słynne powstanie Sipajów, po których de facto powstały kolonialne Indie, choć one tak naprawdę powstawały przez cały czas obecność tam Brytyjczyków, a Ci chyba też nigdy ich należycie nie zrozumieli.

Książka jest świetną syntezą polityki już niepodległego kraju, która ma tendencje do coraz większej fragmentaryzacji. Z drugiej strony to w sumie największa demokracja świata i kraj ciągle wielu kontrastów. Dobrze jest też dobrana proporcja pomiędzy polityką wewnętrzna i zagraniczną, całość podzielona na „epoki” w polityce Indii jakimi były np. rządy Nehru, czy Indiry Gandhi. To też pozwala lepiej systematyzować tą nową dla mnie wiedzę. Ciekawie są także omówione stosunki z Pakistanem ale i różnego rodzaju spory wewnętrzne, które lepiej pozwolą teraz zrozumieć doniesienia medialne z tamtego regionu.

Nie wiem czy książka jest przydatna dla większych znawców – dla mnie było znakomita.

Indie – nieznany mini kontynent, w zasadzie cywilizacja sama w sobie. Po tej książce, troszkę bardziej mi bliska, przynajmniej we współczesnym znaczeniu.

Oczywiście lektura JEDNEJ książki o kraju tak złożonym jak Indie, to za mało by chociaż liznąć temat, niemniej jest to naprawdę udana kompilacja najbardziej współczesnej historii tego wielkiego kraju. Pozwala nieco lepiej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
567
443

Na półkach: , ,

Czytałam ją prawie jednym tchem. Mówiłam sobie jeszcze tylko jeden rozdział i muszę zająć się czymś innym, ale za chwilę już byłam w kolejnym, a potem następnym. Nawet zdarzeń znanych mi byłam ciekawa. Oczywiście, Indie fascynują mnie od lat. Historia Indii mnie porywa. Dlatego po przeczytaniu książka wylądowała na półce obok takich książek jak:
- "Historia Indii" Kieniewicza
- "Pawi tron" Hansena
- "Indie od początku dziejów do podboju muzułmańskiego" Bashama
- "Odkrycie Indii" Nehru
- "Geschichte Indiens" Kulke, Rothermunda
- "Nowa historia Indii" Wolperta
- "India after Gandhi" Ramachandry Guhy
- " Indie zarys historii" Michela Bouvina
- "Życie codzienne w dawnych Indiach" J. Auboyer
- "India a History" J. Keaya
- " Nowa azjatycka potęga" Rothermunda
- "Indie od Curzona do Nehru i później" D. Dasa
- "India" P. Frencha,
- "Dzieje Indii" Pannikara
- i książek Kłodkowskiego, Dębnickiego, Zajączkowskiego, Mroziewicza czy Tharoora

Razem tworzą krąg książek, którym wdzięczna jestem za odsłanianie przede mną historii Indii, także tej najnowszej (Pannikara i Keaya nie zdążyłam jeszcze przeczytać, wciąż się w naszym domu pojawiało coś nowego o Indiach, na co rzucałam się łapczywie).
Panom Iwankowi i Burakowskiemu dziękuję za podjęcie się tematu, za wybór tego właśnie okresu, za tytuł zestawiający dwa tak różne doświadczenia Indii, ale przede wszystkim za sposób przedstawienia zdarzeń. Jeśli mogę, nie czytam po kolei. Skaczę. Tu też zaczęłam od bardziej pasjonujących mnie Indii po 1947 roku. Wciągnął mnie język, jakim spisano ich historię. Przedstawiono ją jasno, budząc ciekawość, rozładowując napięcie anegdotą. Nawet tytuły zabawnie wprowadzają w temat ( np o Rajivie Gandhim "Niechętny dziedzic i gorliwy reformator"). Podobnie pewne określenia (np o Soni Gandhi - białej kobiecie jako szarej eminencji w Indiach:) Bardzo się ucieszyłam znajdując tu tyle o polityce poszczególnych stanów: Karnataki, Tamil Nadu, Kerali, Pendżabu, ale i innych (Nagalandu itd).

Gdy właśnie skończyłam czytać część od 1947 roku po rok 2012 (ach jak mi zabrakło już Narendry Modiego u władzy:( i tego, co się dzieje w Indiach już po zakończeniu książki) zorientowałam się, że czytałam rozdziały napisane przez p. Iwanka. Zaniepokojona, że język drugiego autora, p. Burakowskiego już mnie aż tak nie wciągnie, sięgnęłam po opis Indii skolonizowanych przez Brytyjczyków, potem wyzwalanych przez ruch nie tylko Kongresu, z tragiczną historią Podziału z 1947 roku. Nie zawiodłam się jednak. Czytałam z napięciem, chociaż może nie tak porwana jak w części w bliższej nam czasowo (1947-2012).
Gorąco polecam, zarówno tym, którzy nie znają historii Indii, jak i tym, którzy czytając kolejny raz odnajdują się w znanych sobie zdarzeniach. Odświeżonych sposobem przedstawienia. Oczywiście ja jestem tylko zafascynowanym Indiami laikiem, a nie znawcą Indii, ale myślę, że i ktoś taki znajdzie w tej książce coś dla siebie. Także w bogatej bibliografii, kalendarium zdarzeń, mapach przedstawiających graficznie dramatyczne zmiany. Choć w wątku polskim zabrakło mi Jerzego Krzysztonia.

Książka, do której już zaczęłam wracać i nieraz jeszcze wrócę. Na razie dałam jej na półce za towarzyszy "Odkrycie Indii" Nehru i "India after Gandhi" Ramachandry Guhy. Jak się do syta ze sobą nagadają , to zmienię im miejsca.

Kopia postu z mojej strony nietylkoindie.pl

Czytałam ją prawie jednym tchem. Mówiłam sobie jeszcze tylko jeden rozdział i muszę zająć się czymś innym, ale za chwilę już byłam w kolejnym, a potem następnym. Nawet zdarzeń znanych mi byłam ciekawa. Oczywiście, Indie fascynują mnie od lat. Historia Indii mnie porywa. Dlatego po przeczytaniu książka wylądowała na półce obok takich książek jak:
- "Historia Indii"...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    98
  • Przeczytane
    12
  • Historia
    6
  • Teraz czytam
    4
  • Posiadam
    3
  • Indie
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • Polityka
    1
  • Nauka
    1
  • Biblioteka na Koszykowej
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Indie. Od kolonii do mocarstwa 1857–2013


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne