rozwińzwiń

1989. Jesień Narodów

Okładka książki 1989. Jesień Narodów Adam Burakowski, Aleksander Gubrynowicz, Paweł Ukielski
Okładka książki 1989. Jesień Narodów
Adam BurakowskiAleksander Gubrynowicz Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
620 str. 10 godz. 20 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2021-11-15
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
620
Czas czytania
10 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381963275
Tagi:
upadek komunizmu
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Polska i Rumunia w Europie Środkowej w XX i XXI wieku. Polonia și România în Europa Centrală în secolele XX și XXI Constantin Buchet, Adam Burakowski, Gheorge Calcan, Brînduşa Costache, Tadeusz Czekalski, Andrzej Dubicki, Tadeusz Dubicki, Constantin Geambaşu, Agnieszka Kastory, Nadia Manea, Krzysztof Nowak, Zyta Monika Oksztul, Artur Patek, Crisitan Păunescu, Duşiţa Ristin, Cristian Andrei Scăiceanu, Bogdan-Alexandru Schipor, Irena Stawowy-Kawka, Karina Stempel-Gancarczyk, Adrian Viţalaru, Henryk Walczak, Małgorzata Willaume
Ocena 0,0
Polska i Rumun... Constantin Buchet, ...
Okładka książki Indie. Od kolonii do mocarstwa 1857–2013 Adam Burakowski, Krzysztof Iwanek
Ocena 7,7
Indie. Od kolo... Adam Burakowski, Kr...
Okładka książki Kraj smutny, pełen humoru. Dzieje Rumunii po 1989 roku Adam Burakowski, Marius Stan
Ocena 6,7
Kraj smutny, p... Adam Burakowski, Ma...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1789
1120

Na półkach: ,

Należę do tego pokolenia, które urodziło się jeszcze w poprzednim ustroju a czas przemian przypadł na tak wczesne dzieciństwo, że wydarzenia takie jak zburzenie muru berlińskiego czy obrady Okrągłego Stołu to migawki z telewizji i prawdopodobnie z późniejszego okresu. Nie zmienia to jednak faktu, że w trakcie trwania mojego życia zmienił się świat, a przynajmniej Europa Środkowo-Wschodnia. Na naszych oczach został obalony komunizm a wiele krajów weszło w intensywną i mniej lub bardziej udaną fazę transformacji. Gdy chodziłam jeszcze do szkoły, perspektywa zaledwie kilkunastoletnia sprawiała, że jeszcze nikt jednoznacznie nie umiał tego ocenić. Uczyliśmy się najważniejszych dat, pobieżnie omawialiśmy kilka centralnych wydarzeń a potem już na żywo obserwowaliśmy konsekwencje takie jak , w przypadku Polski, wejście do Nato, Unii Europejskiej, otwarcie granic.

Świat się szybko zmieniał. Ale gdzie właściwie zaczęła się ta zmiana? Po ponad trzydziestu latach łatwo powiedzieć, że w 1989 upadł komunizm ale przecież nie stało się to z dnia na dzień. Zapominamy jak skomplikowany i długofalowy był to proces a rok 1989 był zaledwie kulminacją. Jednak była to kulminacja zaskakująca, ewenement na historyczną skalę. Właściwie odbyło się bez przelewania krwi. Prawie równocześnie wszystkie kraje znajdujące się w orbicie wpływów ZSRR postanowiły wyzwolić się spod jego wpływu i wejść na ścieżkę demokracji.

Praca naukowa ,,1989. Jesień narodów" próbuje przybliżyć specyfikę tego okresu. Pokazać całą ścieżkę, która doprowadziła do roku 1989 a potem to co działo się w kolejnych latach. Praca podzielona jest na sześć rozdziałów opowiadających kolejnych omawianym państwom: Polsce, NRD, Węgrom, Czechosłowacji, Rumunii i Bułgarii. Chyba najważniejszy, szczególnie dla Polaków, jest rozdział pierwszy podsumowujący wszystko co zdarzyło się w Polsce praktycznie od czasów II wojny światowej, oczywiście największą uwagę skupiając na końcówce komunizmu i na tym do działo się później. W sposób skondensowany można prześledzić najważniejsze kamienie milowe, które doprowadziły nie tylko do upadku komunizmu ale także ukształtowały współczesną politykę i sytuację kraju. Autorzy próbują nakreślić cały oś czasu dla roku 1989, która właściwie zdefiniowała przyszłość, wykreowała najważniejszych graczy oraz rozłożyła układ sił.

Podobnie jest w przypadku pozostałych omawianych krajów. Nie tylko omawiany jest okres Jesieni Narodów ale sięga się znacznie głębiej pokazując najważniejsze wydarzenia, głównych bohaterów oraz próbuje się podsumować całość, sprawdzając czy to co wtedy chciano zapoczątkować udało się zrealizować. Mimo, że wszystkie omawiane kraje łączy zerwanie jarzma komunizmu to ich drogi były i są zupełnie inne. Towarzyszyła im zupełnie inna dynamika oraz inne podjęły decyzje by finalnie skierować się w zupełnie inne strony. Ale jedno jest pewne był to dla nich dynamiczny okres, który zapoczątkował drogę w stronę pozostałych państw zachodnich.

Dla mnie ,,1989. Jesień Narodów" było niesamowitym kompendium wiedzy. Uporządkowało mi trochę wiedzę, pokazało przyczyny i skutki oraz uświadomiło, że był to dużo bardziej skomplikowany proces, który wcale nie zamknął się w latach 90-tych ale trwa nadal. Rok 1989 odcisnął trwałe piętno, wywrócił Europę do góry nogami oraz dał szanse, których niestety nie dało się w stu procentach wykorzystać. To była nie tylko zmiana polityczna, to także ogromna zmiana społeczna, które wyznaczyła granicę pomiędzy pokoleniami. Obecnie zaciera się świadomość jak ważne to było i dlatego tym bardziej polecam zapoznać się z tą pracą. Polecam!

Należę do tego pokolenia, które urodziło się jeszcze w poprzednim ustroju a czas przemian przypadł na tak wczesne dzieciństwo, że wydarzenia takie jak zburzenie muru berlińskiego czy obrady Okrągłego Stołu to migawki z telewizji i prawdopodobnie z późniejszego okresu. Nie zmienia to jednak faktu, że w trakcie trwania mojego życia zmienił się świat, a przynajmniej Europa...

więcej Pokaż mimo to

avatar
213
213

Na półkach:

Bardzo dobrze napisana historia końca komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej.

Bardzo dobrze napisana historia końca komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej.

Pokaż mimo tovideo - opinia

avatar
13
13

Na półkach:

Największą zaletą książki jest samo jej ujęcie, czyli komparatywne potraktowanie kilku państw naszego regionu, znajdujących się w tym samym okresie w podobnej politycznej sytuacji podległości. Przy czym wg mnie nie jest najistotniejszy sam przebieg upadku komunizmu w każdym z tych krajów (tytułowy rok 1989 i około tej daty).

Najbardziej wartościowe fragmenty pozwalają po pierwsze zrozumieć różnice między Polską, Węgrami czy Bułgarią w samym funkcjonowaniu starego systemu, po drugie jakie miało to skutki dla działania państw w latach 90. i później, już w demokratycznej rzeczywistości.

Kiedy się uważnie prześledzi te długotrwałe niekiedy procesy, podchodzi się z większym dystansem do tak wielu kategorycznych sądów o procesie transformacji w Polsce funkcjonujących obecnie w przestrzeni publicznej. Jaśniej ukazują się też czytelnikowi obecne relacje międzynarodowe w naszym regionie.

Imponuje umiejętność Autorów poruszania się w tematyce bazującej przecież na "żywym organizmie", o obficie wykorzystanych literaturze i źródłach nie wspominając. Czytając, nie da się też natknąć na jakieś personalne wybiegi, co nie jest regułą w takich przypadkach. Bardzo solidna naukowa robota.

Największą zaletą książki jest samo jej ujęcie, czyli komparatywne potraktowanie kilku państw naszego regionu, znajdujących się w tym samym okresie w podobnej politycznej sytuacji podległości. Przy czym wg mnie nie jest najistotniejszy sam przebieg upadku komunizmu w każdym z tych krajów (tytułowy rok 1989 i około tej daty).

Najbardziej wartościowe fragmenty pozwalają po...

więcej Pokaż mimo to

avatar
402
243

Na półkach:

W książce przedstawiony jest opis upadku komunizmu w sześciu europejskich krajach - Polsce, Węgrzech, Niemczech, Czechosłowacji, Rumunii i Bułgarii.

Wszystko jest przedstawione w bardzo uporządkowany sposób, każdy kraj omówiony jest oddzielenie. Autorzy przedstawiają jak się władza komunistyczna w tych krajach ukształtowała, jak doszło do upadku oraz jak została rozliczona i jak się potoczyły losy po 1989 roku. Do tego analizie poddawane są też różnice i podobieństwa między tymi wydarzeniami w poszczególnych krajach.

Jest to świetne podsumowanie, myślę, że śmiało można przeczytać tylko część dotyczącą danego kraju, jeśli kogoś tylko ten interesuje.

W książce przedstawiony jest opis upadku komunizmu w sześciu europejskich krajach - Polsce, Węgrzech, Niemczech, Czechosłowacji, Rumunii i Bułgarii.

Wszystko jest przedstawione w bardzo uporządkowany sposób, każdy kraj omówiony jest oddzielenie. Autorzy przedstawiają jak się władza komunistyczna w tych krajach ukształtowała, jak doszło do upadku oraz jak została rozliczona...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    106
  • Przeczytane
    18
  • Posiadam
    10
  • Historia
    5
  • Do kupienia
    2
  • Serie
    1
  • 2021
    1
  • Do Zdobycia
    1
  • Wschód Europy - Ukraina, Białoruś, Mołdawia
    1
  • Brak Legimi A
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki 1989. Jesień Narodów


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne