Obłęd 1944 czy 2013

Okładka książki Obłęd 1944 czy 2013
Sławomir CenckiewiczMarek Gałęzowski Wydawnictwo: Wydawnictwo M powieść historyczna
126 str. 2 godz. 6 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo M
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
126
Czas czytania
2 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375956665
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
39 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
331
303

Na półkach: ,

Tematyka powstania warszawskiego od lat wywołuje ostre dyskusje, a ich przebieg i gorące emocje im towarzyszące sugerują, że sytuacja ta szybko nie ulegnie zmianie. Publikacja krakowskiego „Wydawnictwa m” zawiera zbiór felietonów publicystów i komentatorów politycznych ze środowiska konserwatywno-prawicowego, którzy w swoich tekstach ustosunkowują się do książki Piotra Zychowicza „Obłęd 44”. O ile tytuł dzieła Zychowicza już sam w sobie sugeruje jego opinię na temat powstania, to zdania komentatorów są podzielone. Nie da się ukryć, że przeważają negatywne wnioski po lekturze „Obłędu”, lecz zdarzają się również opinie nie tyle rozgrzeszające pisarza, co raczej próbujące przedstawić odmienną od ogólnie przyjętej perspektywę.

Generalnie dominują dwie szkoły. Pierwsza dowodzi, że Polacy pokazali odwagę, męstwo i oddanie sprawie wolności, jednocześnie zadali pewne straty okupantowi, a o rzeczywistych zamysłach Armii Czerwonej oczekującej na drugim brzegu Wisły wiedzieć nie mogli. Druga z kolei poprzez ogrom zniszczeń i hekatombę ludności wysuwa tezę, że cały zryw był jedną wielką, krwawą pomyłką i ci, którzy byli bezpośrednio za niego odpowiedzialni (chodzi głównie o dowództwo) powinni ponieść konsekwencje. W tekście przewodnim Pawła Lisickiego określone jest to jako dyskusja świadcząca o dojrzałości narodowej.
Zaletą polemiki z „Obłędem” jest całkiem spora ilość przytaczanych przez poszczególnych publicystów argumentów, dzięki czemu każdy jest w stanie poznać nie tyle szczegółowy przebieg powstania warszawskiego (w końcu nie o tym jest książka), lecz bardziej sposób argumentacji z różnych punktów widzenia. Na uwagę zasługuje zwłaszcza tekst Cenckiewicza i Warzechy, którzy wydają się najbardziej trzeźwo argumentującymi. Dla osób z wyrobionym zdaniem – nic nowego, dla tych niepewnych – pigułka wiedzy.

Tematyka powstania warszawskiego od lat wywołuje ostre dyskusje, a ich przebieg i gorące emocje im towarzyszące sugerują, że sytuacja ta szybko nie ulegnie zmianie. Publikacja krakowskiego „Wydawnictwa m” zawiera zbiór felietonów publicystów i komentatorów politycznych ze środowiska konserwatywno-prawicowego, którzy w swoich tekstach ustosunkowują się do książki Piotra...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    137
  • Przeczytane
    49
  • Posiadam
    21
  • Historia
    7
  • 2015
    2
  • Historia Polski
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Historyczne
    2
  • Eikon dio
    1
  • QOJENNE
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Obłęd 1944 czy 2013


Podobne książki

Przeczytaj także