Al Capone. Gangster wszech czasów

Tłumaczenie: Tomasz Szlagor
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
al capone
Michał

Chicago, rok 1920, czasy prohibicji. Al Capone, porywczy młody człowiek o przeciętnej inteligencji odkrywa świat bezgranicznych możliwości. Nieprzygotowany na sławę i bogactwo syn emigrantów z Neapolu wkrótce kontroluje handel alkoholem na niespotykaną skalę, konkurując dochodami z największymi korporacjami. Korumpuje policję i miejscowe sądy. Zostaje jednym z pierwszych celebrytów o międzynarodowej sławie.
Komu wreszcie udało się dopaść Ala Capone? Czy byli to Nietykalni z Eliotem Nesem na czele? Jaką rolę odegrał prokurator okręgowy? Dlaczego, by uwięzić Capone, trzeba było nagiąć etykę zawodową i ryzykować własnym życiem?
Korzystając z niedawno odkrytych, liczących tysiące stron dokumentów rządowych, Jonathan Eig opowiada na nowo dramatyczną historię najsłynniejszego gangstera Ameryki. Kreśli portret emocjonalnie złożonego człowieka, którego do zguby przywiodło nie tyle gangsterskie życie, co przerośnięte ego. Oto cały Capone.

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-09-20
Przeczytana: 20 września 2016

Więcej recenzji na

Alphonse Capone zwany Alem - największy gangster wśród celebrytów i największy celebryta wśród gangsterów. Cała jego przestępcza kariera jak w soczewce skupia czasy prohibicji w USA oraz pokazuje, jak działały wtedy amerykańskie służby do zwalczania przestępczości zorganizowanej, sądy, politycy oraz nowoczesny świat przestępczy, którego Capone był jednym z prominentnych współtwórców.
Początki działalności Ala Capone były bardzo skromne, ale i tak dzięki niemu jego liczna rodzina (miał ośmioro rodzeństwa) żyła o niebo lepiej, niż mnóstwo innych imigranckich familii z Włoch. Zaczął jako naganiacz oraz wykidajło w „Czterech Dwójkach” - lokalu o dość kiepskiej reputacji, oferującym damy do towarzystwa oraz inne, jakże pożądane, atrakcje takie jak hazard i alkohol.
Zawsze elegancki, uśmiechnięty i zadbany mimo tego, że wtedy jeszcze dochody miał marne.
Pod patronatem Johnnego Torrio uczył się nie tylko gangsterskiego fachu,...

Pawwweł | 2017-08-30

"Miałeś chamie złoty róg, ostał Ci się jeno sznur".

Cytat z Wyspiańskiego, który jako jedyny skojarzył mnie się po dopłynięciu do końca tej przepięknej przygody jaką była ta książka.

Alphonso Capone - znany wszystkim i na każdym zakątku ziemi jako Al Capone. Ucieleśnienie a dla niektórych wzór gangstera i biznesmena. Autor książki niejaki Jonathan Eig stworzył świetną i wyczerpująco treściwie książkę której głównym bohaterem został Al Capone - kiedyś gangster o rubasznym wizerunku a obecnie symbol popkultury i ktoś o kim powiedzieć "że złapał pana Boga za nogi" to tak jakby nic nie powiedzieć.

Eig przedstawia nam historię Ala od kolebki aż po jego grób. Z wielką pieczołowitością mamy przedstawione perypetie małego Alphonsika, który od małego nie grzeszył skromnością co w konsekwencji zmusiło go do opuszczenia murów szkoły i zaczął pałać się wieloma różnymi fuchami. Momentem przełomowym w jego życiu okazały się dwa zdarzenia. Pierwsze to poznanie swojego bosa - Johna Torrio a...

niepoczytalna com | 2018-03-20
Przeczytana: 20 marca 2018

Wróg publiczny numer jeden

Nie znam osoby, która nie znałaby Ala Capone, choćby tylko z nazwiska i tego, czym się parał. Sama miałam raczej mgliste pojęcie na jego temat, a ponieważ czasy prohibicji w Stanach Zjednoczonych nie są moim ulubionym fragmentem historii, do biografii autorstwa Jonathana Eiga podeszłam bardzo nieufnie.

Eig od samego początku zabiera nas do barwnego świata z czasów chicagowskiej prosperity. Znakomicie opisuje gwałtowny i niekontrolowany rozwój miasta, który stał się podwaliną gangsterskiej działalności. Od pierwszych stron pokochałam styl opowiadania autora – niezwykle plastyczny, ale nie przesadny. Eig co jakiś czas wrzuca różnorakie opisowe smaczki (gdzie stała budka z hot-dogami, w co ubrany był dany gangster), co nie męczy, bo nie są to rozwlekłe relacje, ale sprawia, że cała ta historia ożywa, a bohaterowie stają się ludźmi z krwi i kości.

Dzięki tej pozycji uświadomiłam sobie, jak bardzo naiwne i wyidealizowane było moje pojęcie o mafii z tamtego...

eR_ | 2018-04-29
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Al Capone, to najsłynniejszy gangster XX wieku. O jego działalności w czasach prohibicji napisano wiele, a i tak to co wiemy to zaledwie czubek góry lodowej. Człowiek legenda, syn emigrantów z Neapolu, który odkrył niezmierzone możliwości w czasach wspomnianej prohibicji, kontroluje rynek, a w jego kieszeni, jak się popularnie mówi siedzieli najwięksi z sędziami włącznie. Bezwzględny bandyta, który podczas kryzysu otworzył w Chicago najsłynniejszą jadłodajnie, do której każdy mógł przyjść na posiłek. Człowiek, którego do zguby doprowadziły nie tylko szemrane interesy ale i przerośnięte mniemanie o własnej ważności.

Książka Jonathana Eiga, byłego dziennikarza „The Wall Street Journal” opisuje właśnie tą postać.
Korzystając z niedawno odkrytych dokumentów, przedstawia czytelnikowi postać najsłynniejszego gangstera, swoistego celebrytę o międzynarodowej sławie. Przez pozycję przewijają się najsłynniejsze postaci ówczesnego świata, z Eliotem Nesem, któremu nie słusznie przypisuje się...

Dociekliwy_Kotek | 2015-06-14
Przeczytana: maj 2015

Po doskonałej książce Schoenberga kolejna raczej mierna opowieść o Alu Capone, lepsza może na "Gangów i jazzu", ale wciąż bez rewelacji. Epizody z gangsterskich porachunków, które w książce Schoenberga wywoływały rumieńce na policzkach, tu nie są niczym więcej poza - no właśnie - nudnymi epizodami, które tworzą tło dla głównego biegu wydarzeń. A główny bieg wydarzeń był taki, że Capone pokazał się tu, był tam i powiedział to: zgodnie z jego własną wersją prowadził nudny żywot w nudnych czasach, stąd też nie ma co się dziwić, że i książka... ale to już chyba pisałam.
To, co odróżnia ją od poprzedniczek, to bardzo szczegółowy opis procesu, przygotowań do niego i samego wyroku, które autor potraktował z drobiazgową dokładnością. Czy z korzyścią dla książki? Nie bardzo.

Shetani | 2015-05-10
Przeczytana: 09 maja 2015

Klimaty mafijne i sprawy gangsterskie zawsze miały w sobie coś, co mnie fascynowało. Uwielbiałam zanurzać się w podobnej atmosferze, czy to oglądając filmy, grając w gry czy czytając książki. Nie zdziwi więc nikogo fakt, że jak tylko zobaczyłam książkę Jonathana Eig’a „Al Capone. Gangster wszech czasów” to musiałam ją dorwać! Nie mam w zwyczaju sięgania po biografię, bo zwyczajnie ich nie lubię, ale tej nie mogłam sobie odpuścić.
Postaci Ala Capone chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Najsłynniejszy gangster Ameryki, przyszedł na świat w roku 1899 w Nowym Jorku. Jego rodzice byli emigrantami z Neapolu, posiadał więc włoskie korzenie, ale nie można tutaj zarzucić wpływu mafii sycylijskiej na to, kim się stał. W roku 1920, za czasów prohibicji, Al. Przebywał w Chicago i to właśnie w tym mieście zaczął coraz intensywniej wchodzić w gangsterski świat. Miał sporo rodzeństwa, a jego bracia pomagali mu w interesach. Z czasem, jak wiadomo, osiągnęły one nie małą skalę.
Książka ta dzieli...

Tomiś | 2018-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Temat zacny. Książka dobrze napisana. Jednak sam temat sugeruje aby w tym wszystkim znalazło się odrobinę flirtu z powieścią. Tak mamy suche fakty podane rzetelnie lecz co to dużo mówić nudno. Z czasem książka traci swój urok. Przytłaczają nazwiska, ksywki. To powoduje, że każda strona jawi się nie tylko bezbarwnie lecz także identycznie jak poprzednia. Stąd moje sześć gwiazdek. Szkoda bo temat ma potencjał. O czym przekonuje "Ojciec Chrzestny".

Marchewka | 2015-05-21
Przeczytana: 21 maja 2015

Mimo, iż z dużym zainteresowaniem przeczytałam tą książkę, czegoś mi w niej brakowało. Może była za mało sensacyjna, trochę za sucha, za mało krwista jak na książkę o gangsterze wszech czasów. Owszem były porachunki , pościgi, proces sądpwy i legendarni Nietykalni ale to do końca nie było to czego bym oczekiwała po tej pozycji.

Kamil | 2014-09-28
Przeczytana: 22 września 2014

Rewelacyjna powieść o człowieku, który żył jak miliarder, był nieuchwytny a umarł jak bezdomny. Jonathan Eig trzyma czytelnika w napięciu i nie pozwala oderwać mu wzroku na chociażby sekundę. Książka przedstawia nie tylko wizerunek najbardziej znanego gangstera, alias Scarface (kompletnie inna historia niż ta nakręcona), ale również pokazuje jak wyglądało życie Amerykanów w latach 20. Autor nie omieszkał również zaznajomić czytelnika z ważnymi postaciami z okresu historii amerykańskiej - Herbert Hoover, Franklin D. Roosevelt oraz wielu, wielu innych. Myślę, że każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie. Relaks i nauka w jednym

MaksymS | 2014-10-01

Sama historia Capone bardzo ciekawa, polecam, ale niektóre informacje o samym Alu i osobach z jego otoczenia zbędne według mnie ;)