Berenice

2012-08-15
2011-01-01
Bolesław Leśmian
zęby

Narrator, Egeusz, nadużywa opium, które wzmaga jego obsesyjne rozważania (ale nie marzycielem). Planuje ożenić się z Berenice, którą dopadła straszliwa choroba i całkowicie zmieniła jej charakter jak i wygląd. Pewnego dnia, Egeusz, wpada w obsesję na punkcie jej białych, budzących strach zębów, co doprowadzi do przerażającego, kulminacyjnego wydarzenia.

Wszechobecna zgroza, tajemniczość, wszystko opisane jakby spowijał to całun mgły, choroba psychiczna, śmierć - to typowe z cech powieści gotyckich u Poe’ego. Dodatkowo, w Berenice, znajduje się wiele odniesień do prywatnego życia autora przez co główny bohater jest jego alegorią, a Berenice stanowi jednocześnie ukochaną matkę i kuzynkę pisarza. Natomiast problematyczne „zęby” to już inna para kaloszy, bo mogą być interpretowane na wiele sposobów i stanowić symbol moralności, kastracji, „vagina dentata” lub po prostu degradacji cielesnej. Tą krótką nowelą kończę mój rok czytelniczy 2023 i życzę Wam wszystkiego dobrego w 2024!

Wszechobecna...

Moja opinia tutaj:

Moja opinia tutaj:

Utwór ten był moim pierwszym, który przeczytałam od tego autora. Na początku było mi ciężko przez to przebrnąć lecz później zakończenie zrobiło na mnie spore wrażenie. Opis przeżyć i uczyć bohatera, atmosfera książki i wszelakie opisy bardzo mi się podobały

Krótka nowelka o Berenice. Berenice to ukochana Pana narratora, którą wielbi i z która ma w planach wziąć ślub. Jak zwykle stajemy się narratorem i wcielamy się w głównego bohatera, dzięki czemu mamy możliwość wejść do głowy i poznać jego obsesje na temat Bereniki. Mówiąc wprost, jesteśmy w stanie poznać myśli osoby chorej psychicznie. Bardzo mroczna historia z jeszcze mroczniejszym zakończeniem. POLECAM

Zakończenie świetne, ale ciężko było mi przebrnąć przez tą nowelkę. Zwłaszcza przez te opisy chorób Berenice i głównego bohatera. Taki "Czarny kot" intrygował od początku do końca.

Świetne, po kilku przeciętnych opowiadaniach Poe'go, znowu perełka!

Świetne, po kilku przeciętnych opowiadaniach Poe'go, znowu perełka!

Stary, dobry Poe... ahh te zęby, gęsta atmosfera która przytłacza czytelnika, psychoza, choroby, mroczne rezydencje kryjące w sobie tak wiele tajemnic ... Ten utwór to kwitesencja twórczości naszego skromnego poety :)

Nowela Poe'go, po części traktująca o szaleństwie po śmieci bliskiej osoby. Pod koniec akcja i klimat się zagęszczają, ale wstęp jest zdecydowanie zbyt długi jak na taki krótki utwór. Kilka pomysłów ciekawych, jednak zostaje pewien niedosyt.

Przesłuchane jako audiobook, możliwe, że wykonanie lektora (Wiktor Korzeniewski) wpływa na ocenę.

Zakończenie wprawiło mnie z początku w zakłopotanie, ale gdy je zrozumiałem...

Zakończenie wprawiło mnie z początku w zakłopotanie, ale gdy je zrozumiałem...

• Klasyka
  • Horror