Zapisane

Wydawnictwo: a5
poezja polska
poezja
ŁuP

(..) Trwa praca pamięci, poetka przywołuje osoby i zdarzenia ze swego długiego życia, ale też zapisuje epifanijne momenty zachwycenia, głębokiego duchowego spokoju, przebłysków innego, boskiego może, wymiaru. Raz jeszcze jawi się Julia Hartwig jako spadkobierczyni największych osiągnięć polskiej poezji XX wieku. A zarazem ktoś, z czyimi wierszami – niech zaświadczą ci, którzy ustawiają się na jej spotkaniach autorskich w długich kolejkach po autograf – po prostu lepiej jest żyć.
Andrzej Franaszek

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwoa5.pl

Medellin | 2019-04-19
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Tomik "Zapisane" zaskoczył mnie... brakiem. Nie ma w nim tak charakterystycznego dla Julii Hartwig przywoływania w wierszach miejsc i ludzi. Pomimo tego, że właśnie m.in. za te elementy tak bardzo cenię jej poezję, ich brak jest tutaj usprawiedliwiony. Poetka zastępuje je refleksjami filozoficznymi o niezwykłej głębi i sile wyrazu. Tak piszą najwięksi z wielkich!

Iluzja | 2015-09-27
Przeczytana: 26 września 2015

Wiersze jakby niedokończone. W zasadzie jakby nie wiersze, a zlepek zdań, z których niektóre piękne i refleksyjne. Poezja jest oczywiście niedopowiedziana, jest zapisem tego "co nam w duszy gra" i nie każdy zrozumie o co poecie chodziło, albo znajdzie w niej to czego poeta nawet nie miał na myśli. Ja niestety niewiele w tym tomiku znalazłam tego co by mnie wzruszyło, zasmuciło, rozweseliło czy pobudziło do refleksji.

Mansarda | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Jak dobrze, że można spojrzeć na świat oczami wspaniałej Julii Hartwig!

Nie jest to świat bezpieczniejszy, łatwiejszy ani mniej samotny.

Jest to świat w ciszy i skupieniu przeżywany, wielowymiarowy, pogodzony i pełen godności.

Świat kipiący podskórnymi emocjami, ale nie emocjonalny.

Julia Hartwig nadaje utraconym i zniekształconym słowom ich pierwotne znaczenie. Ilość przechodzi w jakość. Szept więcej waży niż krzyk.

skiatos | 2015-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Ktoś pięknie określił "Zapisane" Julii Hartwig, że to "ćwiczenia z utraty". Ćwiczenia napisane językiem prostym, bez patosu, "mądrym spokojem i duchowym wyciszeniem". Hartwig w swoich wierszach często sięga po cytaty z Biblii, Norwida, Miłosza, Herberta, Levinasa, nadając im nowy, interesujący i często zaskakujący kontekst.

"Pisanie o poezji przypomina łowienie siatką motyli: złapanego i przebitego szpilką można dokładnie obejrzeć za szkłem gabloty, choć to już nie ten sam wspaniały owad, którego delikatne skrzydełka mieniły się tęczowymi błyskami w słonecznym blasku. Z wierszami Julii Hartwig podobnie - są jak swobodnie fruwające motyle, których nie sposób przyszpilić, bo i szkoda byłoby patrzeć na tak znieruchomiały cud natury. Znacznie lepiej je podziwiać w locie poetyckiej i czytelniczej wyobraźni." - napisał o "Zapisanych" Janusz R. Kowalczyk,doskonale oddając istotę wierszy tej wybitnej poetki.

Grażyna | 2014-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2014

"Zapisane"
Julia Hartwig 25 października 2014 otrzymała Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej za tomik poezji zatytułowany "Zapisane".
Od dawna planowałam poczytać trochę z jej twórczości, ale nie wiedzieć dlaczego jakoś biblioteki nie obfitują w jej książki.
Mam nadzieję, że otrzymana nagroda, choć trochę zmieni tą sytuację.
Niestety jest to bardzo króciutki tomik, ale jednak bogaty.
Ja znalazłam w nim opis życia, jego afirmację, samotność, miłość, przemijanie, dojrzałość, twórczość, śmierci.....bardzo
mnie wzruszył.

"niezapisane
wspomnienia więdną
jak nieuprawiany ogród" ("To co przeżyliśmy razem")

"z obcości nie z bliskości rodzi się wiersz
dopuszczasz do siebie obcego
który chce dojść do głosu
dopomina się tego nieustępliwie" ("Z obcości nie z bliskości)

"nie wahać się kiedy nic nie rozwiązane
nieustannie zadawać pytania" ("nie wahać się')

"być pojedynczym
ale nie samotnikiem"
"wyprowadzić się z brudnej rzeki
do czystego oceanu" ("Radości')

"ja...