Zapisane

Okładka książki Zapisane Julia Hartwig
Okładka książki Zapisane
Julia Hartwig Wydawnictwo: Wydawnictwo A5 Seria: Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5 poezja
48 str. 48 min.
2013-09-26
48 min.
poezja polska
Inne

Tomik "Zapisane" zaskoczył mnie... brakiem. Nie ma w nim tak charakterystycznego dla Julii Hartwig przywoływania w wierszach miejsc i ludzi. Pomimo tego, że właśnie m.in. za te elementy tak bardzo cenię jej poezję, ich brak jest tutaj usprawiedliwiony. Poetka zastępuje je refleksjami filozoficznymi o niezwykłej głębi i sile wyrazu. Tak piszą najwięksi z wielkich!

Wiersze jakby niedokończone. W zasadzie jakby nie wiersze, a zlepek zdań, z których niektóre piękne i refleksyjne. Poezja jest oczywiście niedopowiedziana, jest zapisem tego "co nam w duszy gra" i nie każdy zrozumie o co poecie chodziło, albo znajdzie w niej to czego poeta nawet nie miał na myśli. Ja niestety niewiele w tym tomiku znalazłam tego co by mnie wzruszyło, zasmuciło, rozweseliło czy pobudziło do refleksji.

Jak dobrze, że można spojrzeć na świat oczami wspaniałej Julii Hartwig!

Nie jest to świat bezpieczniejszy, łatwiejszy ani mniej samotny.

Jest to świat w ciszy i skupieniu przeżywany, wielowymiarowy, pogodzony i pełen godności.

Świat kipiący podskórnymi emocjami, ale nie emocjonalny.

Julia Hartwig nadaje utraconym i zniekształconym słowom ich pierwotne znaczenie. Ilość przechodzi w jakość. Szept więcej waży niż krzyk.

Jak dobrze, że można spojrzeć na świat oczami wspaniałej Julii Hartwig!

Nie jest to świat bezpieczniejszy, łatwiejszy ani mniej samotny.

Świat kipiący podskórnymi emocjami, ale nie emocjonalny.

Ktoś pięknie określił "Zapisane" Julii Hartwig, że to "ćwiczenia z utraty". Ćwiczenia napisane językiem prostym, bez patosu, "mądrym spokojem i duchowym wyciszeniem". Hartwig w swoich wierszach często sięga po cytaty z Biblii, Norwida, Miłosza, Herberta, Levinasa, nadając im nowy, interesujący i często zaskakujący kontekst.

"Pisanie o poezji przypomina łowienie siatką motyli: złapanego i przebitego szpilką można dokładnie obejrzeć za szkłem gabloty, choć to już nie ten sam wspaniały owad, którego delikatne skrzydełka mieniły się tęczowymi błyskami w słonecznym blasku. Z wierszami Julii Hartwig podobnie - są jak swobodnie fruwające motyle, których nie sposób przyszpilić, bo i szkoda byłoby patrzeć na tak znieruchomiały cud natury. Znacznie lepiej je podziwiać w locie poetyckiej i czytelniczej wyobraźni." - napisał o "Zapisanych" Janusz R. Kowalczyk,doskonale oddając istotę wierszy tej wybitnej poetki.

"Pisanie o poezji przypomina łowienie siatką...

"Zapisane"
Julia Hartwig 25 października 2014 otrzymała Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej za tomik poezji zatytułowany "Zapisane".
Od dawna planowałam poczytać trochę z jej twórczości, ale nie wiedzieć dlaczego jakoś biblioteki nie obfitują w jej książki.
Mam nadzieję, że otrzymana nagroda, choć trochę zmieni tą sytuację.
Niestety jest to bardzo króciutki tomik, ale jednak bogaty.
Ja znalazłam w nim opis życia, jego afirmację, samotność, miłość, przemijanie, dojrzałość, twórczość, śmierci.....bardzo
mnie wzruszył.

"niezapisane
wspomnienia więdną
jak nieuprawiany ogród" ("To co przeżyliśmy razem")

"z obcości nie z bliskości rodzi się wiersz
dopuszczasz do siebie obcego
który chce dojść do głosu
dopomina się tego nieustępliwie" ("Z obcości nie z bliskości)

"nie wahać się kiedy nic nie rozwiązane
nieustannie zadawać pytania" ("nie wahać się')

"być pojedynczym
ale nie samotnikiem"
"wyprowadzić się z brudnej rzeki
do czystego oceanu" ("Radości')

"ja także kiedy odejdę może w ciemności zaświecę" ("Słuchajcie jak echo śpiewa")

"żyjemy między wspominaniem i zapominaniem"
"zrób co zamierzałeś
bo nigdy nie będziesz gotowy" ("Siła i słodycz")

'Przez lata zakopywana
nagle się odsłania
jej dusza zgubiona

którzyście ją milcząco wspierali
nie porzucajcie jej teraz

choć ona w dumę swoją się ubiera
udając, że żyć umie

wszystkie nasze niecne sprawy
przyjm litośnie ("Przez lata")

"Oby idąc tak daleko
nie doznali zawodu
bo tajemnica warta była poznania ("poszerzenie terytorium")

"Minęło kiedy późny wiek
był wiekiem szacunku i chwały
dzisiaj jest tylko usprawiedliwieniem" ("Minęło")

"najlepiej iść z tobą na ugodę
nieśmiertelna samotności" ("Czeka na ciebie")

"Przestać śnić
to nie znaczy przestać żyć
ale na pewno znaczy
żyć mniej" ("Przestać śnić")

"bo w wielkiej mądrości wiele utrapienia" ("Zważono cię')

"Jest wiele tego co nie ginie
nie zapominam
o żadnej dobrej chwili" ("Odjeta była jedyność')

"życie twój uścisk za mocny" ("W objęciach świata")

'Miłości moja gdzie jesteś
za kim tęskniłaś i za czym tęsknisz jeszcze
jakiego pragniesz ukojenia" ("Życie o życie")

"Niech mnie nie trwoży mijający czas
i pamięć krucha" ("Miasto")

"Tajemnica podarków ukrywanych w szafie
i las młodych choinek" ("Wigilia")

Czułam się , jak na spacerze z autorką od listopadowych chwil zadumy do samego Bożego Narodzenia.

Oczywiście polecam,cudo, perełka.

"Zapisane"
Mam nadzieję, że otrzymana nagroda, choć trochę zmieni tą sytuację.
Niestety jest to bardzo króciutki tomik,...

• Poezja
  • Poezja