komiks, reportaż, fotograf
komiksy
Wioletta

Podczas misji humanitarnej najpierw poświęca się fotografa. Koniec lipca 1986 roku. Didier Lefèvre wyjeżdża z Paryża na swoją pierwszą poważną misję fotograficzną, w trakcie której będzie towarzyszył zespołowi Lekarzy Bez Granic w Afganistanie. Znajdzie się w samym epicentrum wojny między Sowietami a partyzantką mudżahedinów. Na skrzyżowaniu losów jednostek i wielkiej polityki, pomiędzy...

Podczas misji humanitarnej najpierw poświęca się fotografa.

Koniec lipca 1986 roku. Didier Lefèvre wyjeżdża z Paryża na swoją pierwszą poważną misję fotograficzną, w trakcie której będzie towarzyszył zespołowi Lekarzy Bez Granic w Afganistanie. Znajdzie się w samym epicentrum wojny między Sowietami a partyzantką mudżahedinów. Na skrzyżowaniu losów jednostek i wielkiej polityki, pomiędzy komiksem, reportażem a fotografią, książka ta opowiada o niezwykłych ludziach, którzy chcą naprawić to, co inni zniszczyli.

Czytelnik śledzi historię wojenną oczami fotografa, który nie ma doświadczenia z tego typu wypraw. Afgańska kultura i codzienność opisana z prostotą, jaką tylko fotografie mogą wydobyć została przetransferowana do komiksowego medium, co czyni ją niezwykłym dziełem sztuki.

Trylogia Fotograf była publikowana w latach 2003-2006, w 2010 roku ukazało się wydanie zbiorcze, które mamy przyjemność przedstawić polskim czytelnikom i czytelniczkom.

źródło opisu: http://www.wydawnictwokomiksowe.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwokomiksowe.pl/

kardanik | 2017-12-29
Przeczytana: listopad 2017

co prawda nie wyjaśnia, ale na pewno inspiruje i ciekawi (bo jest świetnie "zmontowany"). Jakość - wow, faktografia - wow... tylko moc przekonywania nieprzekonanych - na trójkę. Dla tych, co chcą - pięć!

radekmo | 2017-01-17

Bardzo ciekawa forma graficzna - rysunki i oryginalne zdjęcia. Sama historia wciągająca.

kendo777 | 2016-07-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Wrzucam swoją recenzję komiksu, którą dawno temu napisałem dla Kzet. Nie wiem czy jest dobra, bo pisana dawno temu, ale nic w niej nie będę zmieniał. :)

Surowi ludzie z surowego kraju i lekarze-herosi

Konflikty zbrojne są nudne – tak czy nie? Argument na tak: Jedni strzelają, drudzy nie chcą być gorsi, więc trwa nieustająca wymiana ognia.. Powinno być ciekawie, ale nawet coś tak spektakularnego jak wojna może w końcu zanudzić czytelnika czy widza. Mainstream to lubi, o czym świadczą dziesiątki filmów, książek, komiksów z akcją na czele i niewielkim dodatkiem fabuły… Jestem przekonany, że ciekawsze są jednak te dzieła, które skupiają się na otoczce – na tym, co dzieje się obok wielkiej masakry. Jak radzą sobie zwykli ludzie w trudnych czasach? Czy próbują żyć normalnie? Czy może jednak gotowi są poświęcić zdrowie, lub nawet życie dla sprawy, czyli walki z okupantem? „Fotograf” jest niemal 300-stronicowym reportażem właśnie z życia zwykłych ludzi. Ponieważ opowiada o mieszkańcach...

Maatt | 2014-09-05

- Swoją drogą, to zabawne. Wydaje mi się, że słowo określające po afgańsku starszego mężczyznę, w Rosji oznacza starą kobietę. "Baba"
- To musi być przyczyna konfliktu.

agaleszcz | 2014-08-24
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Niezwykły reportaż w formie komiksu. Opowieść fotografa, który wraz z "lekarzami bez granic" przemierza Afganistan i Pakistan. Oprócz tekstu i rysunków przede wszystkim ważne są czarno-białe zdjęcia z tej podróży. Czasem żałowałam, że nie są w kolorze, szczególnie gdy były na nich góry. Z komiksu możemy poznać choć trochę język mudżahedinów i ich zwyczaje. Poznajemy też niestety ofiary wojny. Należy zdawać sobie sprawę, że zdjęcia które oglądamy są z lat 80., a wojna na tych terenach trwa po dziś dzień. Ale po przeczytaniu tego komiksu Afganistan będzie mi się kojarzył nie tylko z nieustającą wojną, ale przede wszystkim z pięknymi (i zdradzieckimi) górami i przełęczami. Polecam zobaczyć Afganistan okiem fotografa.