Dzienniki ukraińskie. Wspomnienia z czasów ZSRR

Tłumaczenie: Marzena Sowa
Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy
Quaderni Ucraini
Ukraina, historia, Stalin, wojna, głód
komiksy
kipog

Po wprowadzeniu czytelników w świat jazzu i przestępczości zorganizowanej Igort tym razem zdecydował się podarować nam niezapomniany reportaż komiksowy zawieszony między przeszłością a teraźniejszością – Dzienniki ukraińskie, które stanowią pierwszą część dyptyku poświęconego krajom dawnego Związku Radzieckiego. Autor spędził niemalże dwa lata na Ukrainie i w Rosji, cierpliwie zbierając słowa...

Autor spędził niemalże dwa lata na Ukrainie i w Rosji, cierpliwie zbierając słowa świadków, którzy przeżyli przerażającą historię a którzy dzisiaj są zagubionymi bohaterami niepewnej teraźniejszości.

Igort ożywia wspomnienia Ukraińców i pomaga nam lepiej zrozumieć sytuację nieszczęśliwego kraju, gdzie po okrutnym stalinowskim dziedzictwie przyszła niepokojąca teraźniejszość – nie ma gułagów, ale pojawiły się morderstwa polityczne, rozpowszechnia się korupcja.

Świadectwa pojedynczych osób przybliżają nam dramatyczne czasy Hołodomoru, w wyniku którego zmarły miliony ludzi.

Igortowi udało się połączyć niepowtarzalną kreskę ze słowami, oddając z wyczuciem, humanizmem i szacunkiem opowieści osób, które spotkał na swojej drodze w byłym ZSRR.

Taka książka, zaangażowana i pasjonująca, poprzez opisy codziennych doświadczeń niewidocznych bohaterów historii - zwyczajnych mężczyzn i kobiet - domaga się odpowiedzi na pytanie: 20 lat po upadku muru, co pozostało po tej okrutnej epopei ulepionej z wielkich nadziei i przerażających zbiorowych tragedii?

źródło opisu: http://timof.pl/timof-oferta,graphic,novel,2012-pl.html

źródło okładki: http://timof.pl/timof-oferta,graphic,novel,2012-pl.html

katiusza | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Bardzo dobry i wstrząsający komiks. Idealnie pokazuje, jak historia i miejsce urodzenia determinują losy ludzi. Przedstawione historie ogromnie poruszają i sprawiają, że nie sposób się oderwać od lektury. Autorowi udało się zawrzeć esencję wydarzeń za pomocą opowieści kilku osób, mimo że opowiada o chyba najtrudniejszym epizodzie z historii Ukrainy, udaje mu się nie epatować nadmierną przemocą i okrucieństwem. Plusem takiej narracji jest to, że czytelnik może się identyfikować z bohaterami, a przy tym nie zostaje przytłoczony ogromem informacji. Jest to jedna z tych pozycji, które zostają z czytelnikiem na długo po zakończeniu lektury.

ilo99 | 2016-12-19
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Komiks jest zapisem graficznym historii Ukraińców, którzy urodzili się w latach dwudziestych ubiegłego stulecia w okolicach Dniepropietrowska. Każde z nich wspomina lata wielkiego głodu, który panował w roku 1930 na skutek akcji zwalczania kułactwa oraz konfiskaty zboża rolnikom. Szacuje się, że w tym okresie zmarło około 5 i pół miliona ludzi. Część na skutek niedożywienia, a część ze względu na straszliwe warunki panujące w obozach pracy dla przesiedleńców. Autor rozmawia ze zwykłymi ludźmi, którzy z rozrzewnieniem wspominają okres komunizmu jako czas stabilizacji, pewnych chociaż niedużych zarobków. Obecnie ludzie nie widzą przed sobą przyszłości a urodzajna ukraińska ziemia leży odłogiem. Bardzo ciekawa i nietuzinkowa książka, właśnie dlatego, że autor ilustruje tylko to, czego wysłuchał. Polecam.

MackieMesser | 2013-12-26

Nie wiedziałem, ze w takiej formie można opowiedzieć tak dobrze o taki rzeczach... Dosadna kreska komiksu i oszczędna forma opowieści tworzą niesamowity klimat. Polecam każdemu, a ja już sobie ostrze zęby na następne dzieła tego pana.
Obrazy, obrazy są niesamowite!

catarzynka12 | 2013-10-25
Przeczytana: 25 października 2013

Poruszająca tak, że aż ciarki przebiegają po plecach. Koniecznie!

| 2013-03-29
Przeczytana: 29 marca 2013

Bardzo smutny zbiór historii ludzi. Opowieść, która nie daje nadziei. Polecam

kipog | 2012-10-17
Przeczytana: 16 października 2012

Niezwykle smutna i przejmująca. PRzerażająca! Trzeba czytać na raty.

Cziburaszka | 2018-02-09

Smutna (bez)nadzieja.