Tajemnica Caravaggia

Wydawnictwo: Muza
Caravaggios Geheimnis
Caravaggio, XVII wiek
joly_fh

Tilman Roering, autor bestsellerowych powieści historycznych, opowiada o fascynującym, burzliwym i awanturniczym życiu jednego z największych malarzy europejskich. Przedstawia jego dzieciństwo i lata spędzone w Mediolanie, gdzie uczył się malarstwa i gdzie został uwiedziony przez jednego z nauczycieli, co już na zawsze zadecydowało o jego upodobaniach seksualnych. Następnie przenosi czytelnika...

Następnie przenosi czytelnika do Rzymu, w którym Caravaggio najpierw cierpiał biedę, potem trafił do papieskiego malarza Cesariego, a w końcu znalazł możnego mecenasa i dzięki niemu rozpoczął swoją wielką karierę.
Autor pokazuje również tę gorszą stronę artysty, człowieka porywczego, skłonnego do bójek i awantur, który musiał uciekać z Rzymu, bo zabił człowieka.

Tłem dla tej barwnej opowieści są wydarzenia epoki, odgłosy inkwizycji, odkrycia kopernikańskie, proces Giordana Bruna, intrygi w Watykanie.
W książce znajdziemy także przewodnik po obrazach, ciekawy opis warsztatu Caravaggia, a także okoliczności życiowe, które towarzyszyły powstawaniu jego arcydzieł .

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2013

źródło okładki: www.muza.com.pl

Staśka33 | 2019-03-03
Przeczytana: 03 marca 2019

Świetna lektura dla tych, którzy chcą poznać bliżej życie i twórczość Caravaggia. Historia napisana niczym dobry scenariusz do filmu akcji. Wciąga, urzeka, nie daje o sobie zapomnieć.
Zawsze lubiłam obrazy Caravaggia, ale po tej lekturze będę je widzieć w zupełnie innym świetle.:)
Pozycja nie tylko dla wielbicieli sztuki. Polecam.:)

hanterkaa | 2016-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Właśnie skończyłam czytać książkę i jestem pod jej ogromnym wrażeniem.„Tajemnica Caravaggia” to sprawnie napisana historia jednego z najoryginalniejszych malarzy,a jednocześnie człowieka o niezwykłych losach,gdzie pasja przeplata się z okrucieństwem,talent z namiętnościami,zbrodnia z seksem.Historia wciąga od samego początku.Lektura "Tajemnicy Caravaggia" to jak podróż w czasie i to na kolejce górskiej.Bowiem życie artysty,jak i jego charakter,geniusz oraz obsesje i czasy w jakich przyszło mu żyć,tworzą w książce mieszankę wybuchową,od której można się uzależnić,a od lektury trudno się oderwać.

joly_fh | 2013-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2013

Niemiecki pisarz Tilman Rohring napisał w zasadzie pełną zbeletryzowaną biografię malarza, ale niestety skupia się ona na przedstawieniu Caravaggia od negatywnej strony, mistrza nie tylko światłocienia, ale i autodestrukcji. Widzimy go jako człowieka bardzo porywczego, z najmniejszego powodu wdającego się w bijatyki, rozwiązłego, nie stroniącego od kielicha i nie dbającego o siebie. Malarstwo jest dla niego wszystkim, w sensie takim, że przedkłada je nawet nad osoby mu bliskie, nie potrafiąc odwzajemnić ich uczuć, ale również takim, że jest gotowy bić się (i zabijać) w obronie swojego artystycznego emploi. Epoka Caravaggia to epoka inkwizycji, intryg i występku. Rzym jest siedliskiem wielu artystów, walczących o zlecenia i przychylność mecenasów i posuwających się w owej walce do drastycznych środków.
Caravaggio z pewnością nie był zbyt sympatycznym człowiekiem – cóż, widać talent niekoniecznie musi iść w parze z przymiotami ducha. Aby złagodzić to wrażenie, pisarz mógł poświęcić...

zyta | 2013-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2013

Obyczajowość, religia, polityka szesnastowiecznych Włoch opisywana przy okazji przedstawiania życia i twórczości wspaniałego malarza. Lekcja historii,która ukazuje okrucieństwo i brak moralności społeczeństwa popsutego od samego czubka.Wspaniała wędrówka po Rzymie.Obecnie można jechać i chodzić po tych samych placach zatrzymywać się przy tych samych fontannach co Caravaggio, podziwiać te same kościoły.Oglądając to piękno minionych epok często nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jakim rodziło się bólu i jaką cenę płacili ludzie. Chwilami przerażający jest ten miniony świat ze swoją pychą, chciwością, krętactwem.A z drugiej strony możemy powiedzieć,że dzięki tym wszystkim negatywnym cechom osobowości możemy podziwiać te wspaniałe budowle, obrazy, rzeźby. Porównując swobodę artystów w twórczości,to była ona znacznie większa we Włoszech niż w Hiszpanii.

kalofonia | 2013-10-07
Przeczytana: 20 września 2013

Malarstwo Caravaggia odegrało niebagatelną rolę w rozwoju sztuki. Ten niepokorny i pełen wiary we własne możliwości artysta idąc za podszeptem swej niesfornej intuicji, zerwał z tradycją wielkich mistrzów i podważył cenione w renesansie zasady. Negując niepodważalne wywołał wiele kontrowersji i stał się jednym z pionierów baroku. Zarówno jego twórczość, tak i życie, były przyczynami skandali, rozbudzały emocje i odznaczały się dużą dozą dramatyzmu. Burzliwa biografia wręcz domagała się powieściowego portretu. Zbeletryzowana wersja poczynań słynnego malarza, która wyszła spod pióra niemieckiego biografa Tilamana Rohriga, pełna jest pikantnych szczegółów i intrygujących wątków przybliżających sylwetkę malarza i epokę, w której tworzył.

Tajemnica Caravaggia jest próbą przedstawienia losów artysty z uwzględnieniem romansów, erotycznych przygód, towarzyskich skandali, pijackich awantur, ale także trudnych doświadczeń, które ukształtowały jego złożoną naturę. Zanim okrzyknięto...