Tajemnica Caravaggia

2013-09-25
2013-09-25
Sława Lisiecka
Caravaggio XVII wiek

Słysząc Caravaggio, wiedziałem tyle, że to wielkiej sławy niekonwencjonalny włoski malarz.
Ta biografia, przedstawiła Jego życie w fascynujący sposób. Opisany styl życia artysty, bardzo burzliwy na codzień odzwierciedlał się w Jego sztuce. Zdecydowanie nie nudziłem się podczas czytania , było to jak dobra wciągająca powieść.

Piękna fabularyzowana biografia Michelangela Merisi da Caravaggio ,wspaniałego reformatora malarstwa.

Książka w wersji bardziej demonizującej postać samego twórcy. Jeżeli chcielibyśmy bardziej wypośrodkować sobie jego życie, należałoby przeczytać z kolei wersję gloryfikującą ,, Tajemnice Caravaggio’’ Witolda Kaweckiego polskiego księdza, profesora. Bardzo zbliżone do siebie dwa tytuły, tylko treść zupełnie inna oraz płaszczyzna spojrzenia odmienna.

Część dzieł Caravaggio miałam zaszczyt obejrzeć w realu, stąd moja ciekawość , dotycząca biografii.
Jeżeli chodzi o sztukę, jestem laikiem, co nie zmienia faktu ,że jego obrazy mnie fascynują.

Zerwał on wszelkie renesansowe zasady i tradycje mistrzów sztuki. Twórczość jego wywoływała kontrowersje . Stał się prekursorem wczesnego baroku.

Sztuka oraz jego burzliwe życie było pełne skandali, emocji, dramatu. Nie zabrakło w jego życiorysie też elementów awanturniczych, pikantnych, mocno intrygujących, romansów, pijatyk, erotycznych przygód, burd towarzyskich, afer i rozrób, chorób, pokonywania trudności i przeciwieństw losu i innych jeszcze znacznie bardziej sensacyjnych tragicznych występków.
,,Bardzo kolorowe życie’’ kształtowało jego złożoną naturę, którą przelewał na swoją twórczość.
Cielesność i duchowość wyrażała się w jego światłocieniach, tworzyła różne niepokojące aspekty.
Był charyzmatycznym wizjonerem, z początku kompletnie nierozumianym. Jako człowiek wybitnie wrażliwy umiał dostrzec urok w rzeczach najmniejszych, przyziemnych. Odszukiwał emocje w twarzach zwyczajnych , prostych, strudzonych życiem ludzi.
Obdrapani biedacy, łachmyty i damy z półświatka znajdowały odzwierciedlenie w jego malarstwie na twarzach świętych. Wywoływało to zgorszenie i całkowity protest, pomijając już fakt samych technik malarskich.

Książka jest piękna, porywająca jak życie Caravaggia, wspaniałe ciekawe historie związane ze scenami na obrazach. Mnóstwo sensacji z jak dobrego kryminału. Można wiele się dowiedzieć.
Polecam!

Sporo faktów z życia malarza wplecione we wciągającą powieść hmmm... przygodową.

Niestety, powieść mnie rozczarowała. Życiorys Caravaggia to ogromny potencjał i utalentowany pisarz mógłby stworzyć fascynującą i porywającą powieść. Röhrigowie się to nie udało: https://czytamywedwoje.pl/tilman-rohrig-tajemnica-caravaggia/

Świetna lektura dla tych, którzy chcą poznać bliżej życie i twórczość Caravaggia. Historia napisana niczym dobry scenariusz do filmu akcji. Wciąga, urzeka, nie daje o sobie zapomnieć.
Zawsze lubiłam obrazy Caravaggia, ale po tej lekturze będę je widzieć w zupełnie innym świetle.:)
Pozycja nie tylko dla wielbicieli sztuki. Polecam.:)

Pozycja nie tylko dla wielbicieli sztuki. Polecam.:)

Na półkach: , , , , , ,

Właśnie skończyłam czytać książkę i jestem pod jej ogromnym wrażeniem. To sprawnie napisana historia jednego z najoryginalniejszych malarzy, a jednocześnie człowieka o niezwykłych losach, gdzie pasja przeplata się z okrucieństwem, talent z namiętnościami, zbrodnia z seksem. Historia wciąga od samego początku. Lektura "Tajemnicy Caravaggia" to jak podróż w czasie i to na kolejce górskiej. Bowiem życie artysty, jak i jego charakter, geniusz oraz obsesje i czasy w jakich przyszło mu żyć, tworzą w książce mieszankę wybuchową, od której można się uzależnić, a od lektury trudno się oderwać.

Niemiecki pisarz Tilman Rohring napisał w zasadzie pełną zbeletryzowaną biografię malarza, ale niestety skupia się ona na przedstawieniu Caravaggia od negatywnej strony, mistrza nie tylko światłocienia, ale i autodestrukcji. Widzimy go jako człowieka bardzo porywczego, z najmniejszego powodu wdającego się w bijatyki, rozwiązłego, nie stroniącego od kielicha i nie dbającego o siebie. Malarstwo jest dla niego wszystkim, w sensie takim, że przedkłada je nawet nad osoby mu bliskie, nie potrafiąc odwzajemnić ich uczuć, ale również takim, że jest gotowy bić się (i zabijać) w obronie swojego artystycznego emploi. Epoka Caravaggia to epoka inkwizycji, intryg i występku. Rzym jest siedliskiem wielu artystów, walczących o zlecenia i przychylność mecenasów i posuwających się w owej walce do drastycznych środków.
Caravaggio z pewnością nie był zbyt sympatycznym człowiekiem – cóż, widać talent niekoniecznie musi iść w parze z przymiotami ducha. Aby złagodzić to wrażenie, pisarz mógł poświęcić więcej miejsca twórczości Caravaggia – ale tego nie czyni. Kolejne obrazy są przeważnie tylko wspominane, po procesie ich tworzenia autor ledwie się przemyka. Trochę za mało tego, w zderzeniu z ukazaniem skandalizującego życiorysu malarza. Rohring nie wgłębia się również w psychikę artysty. No i zostaje wrażenie, że ten Caravaggio to był pijak i awanturnik, który marnie skończył. Co do tytułowej tajemnicy – nie wiem o co chodzi, bo pisarz nie pozostawia odnośnie swojego bohatera żadnych złudzeń, mamy więc tu kolejną książkę o marketingowym tytule, nijak się mającym do treści. Nie do końca łapię również motyw kradzieży Nativity, spinający powieść – jako pretekstu do napisania biografii malarza. Sama kradzież, w powiązaniu z sycylijską mafią mogłaby być tematem zupełnie innej powieści.

Obyczajowość, religia, polityka szesnastowiecznych Włoch opisywana przy okazji przedstawiania życia i twórczości wspaniałego malarza. Lekcja historii,która ukazuje okrucieństwo i brak moralności społeczeństwa popsutego od samego czubka.Wspaniała wędrówka po Rzymie.Obecnie można jechać i chodzić po tych samych placach zatrzymywać się przy tych samych fontannach co Caravaggio, podziwiać te same kościoły.Oglądając to piękno minionych epok często nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jakim rodziło się bólu i jaką cenę płacili ludzie. Chwilami przerażający jest ten miniony świat ze swoją pychą, chciwością, krętactwem.A z drugiej strony możemy powiedzieć,że dzięki tym wszystkim negatywnym cechom osobowości możemy podziwiać te wspaniałe budowle, obrazy, rzeźby. Porównując swobodę artystów w twórczości,to była ona znacznie większa we Włoszech niż w Hiszpanii.

Malarstwo Caravaggia odegrało niebagatelną rolę w rozwoju sztuki. Ten niepokorny i pełen wiary we własne możliwości artysta idąc za podszeptem swej niesfornej intuicji, zerwał z tradycją wielkich mistrzów i podważył cenione w renesansie zasady. Negując niepodważalne wywołał wiele kontrowersji i stał się jednym z pionierów baroku. Zarówno jego twórczość, tak i życie, były przyczynami skandali, rozbudzały emocje i odznaczały się dużą dozą dramatyzmu. Burzliwa biografia wręcz domagała się powieściowego portretu. Zbeletryzowana wersja poczynań słynnego malarza, która wyszła spod pióra niemieckiego biografa Tilamana Rohriga, pełna jest pikantnych szczegółów i intrygujących wątków przybliżających sylwetkę malarza i epokę, w której tworzył.

Tajemnica Caravaggia jest próbą przedstawienia losów artysty z uwzględnieniem romansów, erotycznych przygód, towarzyskich skandali, pijackich awantur, ale także trudnych doświadczeń, które ukształtowały jego złożoną naturę. Zanim okrzyknięto Caravaggia wizjonerem, chłopak znany jako Michelangelo Merisi musiał pokonać wiele trudności i przeciwieństw losu. Nim w ogóle złapał za pędzel w stolicy słonecznej Italii, terminował kilka lat w Mediolanie, a następnie malował święte miniatury, wynagradzane porcją lichej sałaty i noclegiem w ubogiej izbie. Kariera malarza w Świętym Mieście musiała być poparta koneksjami, a młody Caravaggio, mimo posiadania takowych, był na tyle ambitny, że próbował wywalczyć sukces na własną rękę. Gwałtowne usposobienie nie poprawiało mu opinii, ale stało się przyczynkiem do powstania legendy, która zaczęła żyć własnym życiem.

Caravaggia wyróżniała nieprzeciętna wrażliwość, która pozwalała mu dostrzec urok zwyczajnych i pozornie banalnych zdarzeń i osób. Poruszały go emocje odszukane w twarzach prostych ludzi, w utrudzonych ciałach lub scenkach odbywających się na ulicy. Realne przedstawienia, zwrot ku tematom podyktowanym przez codzienność, odchodzenie od wielkich motywów – to wszystko charakteryzowało odważny styl Michelangela. Dziś nie brzmi to kontrowersyjnie, ale malowanie kobiet lekkich obyczajów i żebraków (zwłaszcza jako świętych) wywoływało oburzenie i rzucało poważne wyzwanie uznanym tradycjom. Także techniki malarskie stosowane przez Caravaggia szokowały i rujnowały dotychczasowe przeświadczenia o posługiwaniu się światłem i ekspozycją.

Historia utkana przez Rohriga zasługuje na uwagę. Miłośnicy sztuki znajdą w niej smaczki rzucające nowe światło na dzieła wielkiego mistrza, a laicy zderzą się z intrygującymi historiami odczytywanymi ze wspaniałych obrazów. Losy Caravaggia były na tyle złożone, poczynania na tyle gwałtowne, a uczucia na tyle namiętne, że książka wciąga i nadaje się na długie, jesienne wieczory.

Recenzja dla Opętanych Czytaniem:

• Powieść historyczna