Wiedeń 1913

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Wiedeń
historia
joly_fh

„Wiedeń 1913” to próba rekonstrukcji świata, który odszedł bezpowrotnie wraz z I wojną światową, a jednocześnie wyprawa do źródeł nowoczesności. Rok 1913 to fascynujący czas ścierania się starych i nowych idei, nie tylko w muzyce, malarstwie i literaturze, ale także w nauce i w życiu codziennym, Wiedeń jest miejscem, gdzie widać to ze szczególną wyrazistością. Na kartach książki spotykają się...

Na kartach książki spotykają się wybitni artyści – Schiele i Kokoschka, wielcy kompozytorzy – Schönberg i Szymanowski, wspaniali pisarze – Kafka i Musil, genialni uczeni – Einstein, Freud i Wittgenstein, a jakby tego było mało przyszli dyktatorzy – Hitler i Stalin. Autor przedstawia ich splatające się wielokrotnie indywidualne losy sięgając po rozmaite, często sprzeczne ze sobą świadectwa i dokumenty, z których znaczna część nieznana była dotąd polskim czytelnikom. Zamiast jednej prawdy pokazuje złożone mechanizmy mitologizacji historii, w które zaplątani byli niejednokrotnie bohaterowie książki.

źródło opisu: Słowo/obraz terytoria, 2013

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,807.html

almos | 2014-10-16
Na półkach: Historia
Przeczytana: 13 października 2014

Fascynująca książka o Wiedniu z czasów, gdy był jedną ze stolic świata, polityczną, naukową czy kulturalną. Wszystko to skończyło się wraz z I Wojną Światową. Teraz Wiedeń to bogate, czyste, zadbane, ale prowincjonalne miasto, żyjące własną historią, zapatrzone w czasy C.K. monarchii. A wtedy? Wtedy byli lub bywali lub dorastali tam prawie wszyscy ci, którzy mieli odcisnąć swoje piętno na wieku XX. Przykłady? Proszę bardzo: polityka: Trocki, Lenin, Stalin, Hitler; muzyka: Schoenberg, Webern, Berg; malarstwo: Kokoschka, Schiele, Klimt; literatura: Musil, Stefan Zweig, Kafka; nauka: Freud, von Hayek, Wittgenstein, Popper, Einstein, Schroedinger.

Książka dobrze oddaje ówczesną wiedeńską atmosferę bohemy, dyskusji, tworzenia nowych dzieł, artystycznego napięcia a także intensywnego życia erotycznego. Mamy na przykład szczegółowy opis burzliwego romansu Oskara Kokoschki i Almy Mahler, tej prawdziwej pogromczyni męskich serc. Poza tym sporo tez jest o muzyce. Może to teraz trudno pojąć,...

karolinaflora | 2014-08-05
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

wciągająca opowieść o dusznej, wiedeńskiej atmosferze przedwojennej. opowiedziana jednak językiem zbyt trzymającym się dziewiętnastego wieku, zbyt przezroczysto-uładzonym względem tych ludzi, tych historii, tych wydarzeń, tej atmosfery, które rozsadzają proste przyporządkowania - na co wskazują badacze modernizmu. dlatego mnie satysfakcjonuje. nie poczułam tego dramatyzmu końca nowoczesnego świata, który opisywali inni, np. Modris Eksteins (zajęty bardziej Paryżem czy Berlinem). najmocniej zarysowany wątek psychoanalityczny najbardziej udany.
dużo ciekawych wątków, ale wprzęgnięte w tę grzeczną opowieść tracą nieco na smaku.

czytankianki | 2013-12-31
Na półkach: 2013
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Sto lat temu w Europie powoli kończyła się belle époque. Sądząc jedynie po książce Piotra Szaroty, musiała być naprawdę piękna. „Wiedeń 1913” przedstawia zaledwie wycinek tego okresu, niemniej daje niezłe wyobrażenie o życiu towarzysko-kulturalnym habsburskiej metropolii, a pośrednio o zjawiskach występujących w innych europejskich stolicach.

„Wiedeń 1913 relacjonuje wydarzenia głośne oraz te wówczas dla ogółu nieistotne, ale z pewnością ciekawe dla dzisiejszego czytelnika. I tak w styczniu rozsierdzony Zygmunt Freud zrywa współpracę z Carlem Jungiem, Karolowi Szymanowskiemu daje się we znaki rozrzutny styl życia, Lew Trocki pisze w prasie o wojnach bałkańskich, a młody Stalin na polecenie Lenina bada kwestie narodowościowe. W lutym malarz Oskar Kokoschka usilnie zabiega o względy Almy Mahler, pisarz Arthur Schnitzler próbuje sił w filmie, nowym koniku Europy. W marcu Robert Musil usiłuje „wychodzić” półroczne zwolnienie lekarskie, a policja zmuszona jest interweniować podczas...

Magdalena Rz | 2013-12-02

Rewelacyjna książka, poważny esej o (przed)ostatnim roku XIX w., a także wciągająca opowieść o mieście i ludziach. Chwilami mam wrażenie, że autor był tam, siedział przy kawiarnianym stoliku, obserwował swoich bohaterów!

Karolina Kułakowska | 2015-09-09
Na półkach: 2015
Przeczytana: 09 września 2015

Rewelacyjna książka o Wiedniu, gdzie przeplatają się
kosy wielu wybitnych postaci. Wnikliwe studium
życia i twórczości. Polecam miłośnikom sztuki
(szczególnie wiedeńskiego ekspresjonizmu),
psychoanalizy oraz literatury.

Aleksandra Macedonska | 2013-12-17
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: listopad 2013

Wspanialy wysilek, pionierski, kopalnia dokumentow i zrodel.Kulturowa analiza porownawcza starego, odchodzacego swiata i nieuchronnie nadciagajacego nowego , w przededniu wybuchu I wojny swiatowej. Muzyka, psychoanaliza, sztuka, muzyka, literatura, polityka i ponad 200 nazwisk.Znakomita i zupelnie unikalna ksiazka.

Miss_Understood | 2015-08-03

Niby wszystko fajnie, ale jednak czegoś brakowało. Kalejdoskop wybitnych postaci, z których najwięcej miejsca poświęcono Kokoschce i Freudowi. Atmosfera Wiednia, owszem, ale wszystko to jakieś takie papierowe, bez wyrazu. Gdzie ta tętniąca życiem metropolia w przededniu Wielkiej Wojny?

pio6713 | 2013-09-23
Przeczytana: 23 września 2013

przeciętna, mnóstwo informacji, bardzo dobra bibliografia

Majales0 | 2017-08-20
Na półkach: Biblioteka
mateusz_m | 2016-03-31
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 31 marca 2016
Nominacje do nagród literackich Gdynia i Nike

W pierwszym dniu 5. Warszawskich Targów Książki ogłoszono nominacje do dwóch popularnych nagród literackich, czyli do Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Literackiej Nike.