O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze i Myszach Podpodłogowych

Seria: To Lubię
Wydawnictwo: Literatura

Piotrek dotąd był po prostu Bratkiem, młodszym bratem swojego brata. To Stefan, unieruchomiony w łóżku przez tajemniczą chorobę, nauczył go wszystkiego, odkrył przed nim świat. Ale teraz coś się zmienia. Bratek zaczyna mieć tajemnice, własne bójki w szkole i przyjaciół. Już nie jest Bratkiem – staje się Piotrkiem. Kimś ważnym, samodzielnie myślącym, niezależnym od mamy i brata. Zadziwiająca jest ta zmiana i… naprawdę wspaniała!

"Tytuł może trochę przydługi, ale niektórzy nawet takie lubią. A zawartość - niezwykła. Niezwykła historia dwóch braci opowiedziana przez młodszego z nich. Jak każda dobra historia, nie kończy się ona razem z książką, pozostawia przestrzeń dla naszej ciekawości i wyobraźni. Chciałoby się krzyknąć: Autorko! dlaczego tak przerwałaś w pół słowa? Siadaj i pisz dalej! Ale nawet jeśli to uczynimy, nie wystarczy cierpliwości, żeby czekać na skutek. Sami zabieramy się za obmyślanie dalszych losów Piotra i Stefana..."
Joanna Papuzińska

"Mądra i wzruszająca opowieść o trudach dojrzewania, o samotności i obliczach więzi braterskiej. Wrażliwy młody chłopiec musi zmierzyć się z wyzwaniami codzienności, stawić czoła problemom, które go przerastają, odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania. Książka napisana z ogromnym wyczuciem psychologicznym, oryginalna i refleksyjna. Zapada głęboko w pamięć."
Grzegorz Leszczyński

Pierwsza nagroda w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady Szwecji i patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY, przy finansowym wsparciu Fundacji PZU.

Jury Konkursu, nawiązując do najwyższych standardów literatury dla dzieci wyznaczonych przez jego Patronkę, wybrało spośród 413 nadesłanych prac i nagrodziło teksty o wysokim poziomie literackim i etycznym, które z pełnym przekonaniem można polecać do czytania dzieciom i młodzieży.

źródło opisu: http://www.wyd-literatura.com.pl/

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/

pani_karka | 2019-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Ooo, jaka dobra książka. Raczej dla młodzieży i dorosłych niż dla dzieci - ze względu na trudną terminologię, nie temat. Od piątej klasy wzwyż już chyba może być.
Można przeczytać to wspólnie z młodym człowiekiem i przedyskutować. A tematów byłoby mnóstwo: chory brat, rozwód rodziców i nowe małżeństwo jednego z nich, eurosierota, dziecko niepełnosprawne w klasie, materializm, agresja i przemoc w szkole, odkrywanie własnej tożsamości (proszę nie mylić z tożsamością seksualną), przyjaźń, pierwsza miłość.
Warto.

Ama-chan | 2016-01-01
Przeczytana: 26 grudnia 2015

przy czytaniu na przemian śmiałam się i smuciłam, ale mimo to książka bardzo ale to baaardzo mi się podobała. Polecam każdemu.

uwaga na myszy podpodłogowe... ;)

Aleksandra Czarniecka | 2015-09-20

Książka naprawde fajna. Przyjemnie się czyta, łatwa i nie potrzeba się nad nią specjalnie skupiać. Polecam!

skoska | 2014-03-21
Przeczytana: 19 marca 2014