Wielkie kurtyzany Wschodu i Zachodu

Tłumaczenie: Krystyna i Krzystof Pruscy
Wydawnictwo: Twój Styl
Les courtisanes
MAD_ABOUT_YOU

"Wielkie kurtyzany Wschodu i Zachodu" Sylvie Dervin i Dominique Marny to dwanaście portretów sławnych kobiet, kótre wykorzystując swój wdzięk i urodę zawładnęły sercami i majątkami władców. W książce tej, tak jak w "Baśniach z 1001 nocy", Szecherezada zabawia króla opowieściami, wprowadzając go- i nas- w świat kurtyzan. Przywołuje przeszłość i przyszłość, przenosi do dalekich krajów. Snuje wątki o losach kobiet zniewolonych i zwycięskich, dumnych i sprzedajnych, często prawdziwie utalentowanych, które swą legendarną urodę wzbogaciły artystyczną sławą. Opowiada, między innymi, o poświęconej bogom Darimie, najsłynniejszej kurtyzanie Indii w VII w., o Teofano, poniewieranej córce szynkarza, która, zgodnie z wróżbą Cyganki, została żoną Romana II, cesarza Bizancjum, o uwiecznionej na płótnie przez Tycjana Weronice Franco, przyjaciółce Henryka Walezego, króla Polski i Francji, o Celestynie Mogador, kochance Aleksandra Dumasa, znanej autorce licznych powieści, sztuk teatralnych, operetek i wierszy, o Loli Montes, legendarnej famme fatale, adorowanej przez Ryszarda Wagnera i Franciszka Liszta, której związek z królem Bawari, Ludwikiem I, doprowadził do społecznego buntu.

... wspaniałe, oparte na prawdziwych wydarzeniach, tragiczne dzieje faworyt, od których niejednokrotnie zależały losy królestwa.

źródło opisu: Wydawnioctwo Książkowe Twój Styl, 1996

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!