Świat według Boba. Dalsze przygody ulicznego kota i jego człowieka

Tłumaczenie: Andrzej Wajs
Cykl: Kot Bob (tom 2)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
The World According to Bob: The further adventures of one man and his street-wise cat
Andrzej Wajs
Ag2S

Inne wydania

Kontynuacja światowego bestsellera „Kot Bob i ja” – ciąg dalszy prawdziwej historii niezwykłego rudego kota i jego człowieka. Od dnia gdy James Bowen, muzyk uliczny i były narkoman, znalazł bezdomnego rudego kota skulonego na wycieraczce, minęło trochę czasu. Dwaj przyjaciele nadal żyją na marginesie społeczeństwa, doświadczając niechęci, pogardy, a nawet przemocy. Wkrótce jednak ręka w...

Wkrótce jednak ręka w rękę czy raczej łapa w łapę będą musieli się zmierzyć z zupełnie nowym wyzwaniem. Jak sobie poradzą ze zdumiewającą odmianą losu, kiedy James otrzyma propozycję napisania książki?

Poruszająca opowieść o tym, że każdy z nas dostaje od życia drugą, trzecią, a nawet czwartą szansę. Wystarczy tylko jednej z nich nie zmarnować…

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 276

Szczęście ma rudy kolor

Ludzie chcą czytać takie historie: pełne emocji, niosące pozytywne przesłanie, opowiadające o przyjaźni człowieka i zwierzęcia. Zwłaszcza, jeśli tę współczesną baśń napisało życie, a jej zakończenie jest pozytywne. Potwierdza to historia Jamesa Bowena, ulicznego grajka i jego kota o futrze w kolorze dżemu pomarańczowego. Do rąk polskich czytelników trafiła właśnie kolejna część tej niesamowitej opowieści o przyjaźni dwóch zagubionych istot: kota i człowieka.

„Świat według Boba” jest próbą zrozumienia kociego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość i nauczenia się kociego języka. Jamesowi ta nauka idzie coraz lepiej, a więź, która rodzi się między przyjaciółmi, jest doprawdy zadziwiająca i z dnia na dzień silniejsza. Wystarczy bacznie obserwować swego pupila, dbać o jego zdrowie i pełną miskę, a także od czasu do czasu bawić się z nim. Choć autor opisuje doświadczenia prostym językiem, nie sposób uniknąć wzruszenia. Bo wzruszają opisy tego, jak James troszczy się o kota - bardziej niż o siebie - i jak Bob rewanżuje się na swój koci sposób.

Trudno rozstrzygnąć, kto na tej przyjaźni zyskał więcej. Z dnia na dzień rośnie pewność siebie Jamesa, świadomość, że nareszcie może żyć normalnie. Bob w końcu ma ciepły kąt i pełną miskę. A chłopak często podkreśla w wywiadach, że to właśnie kot dał mu siłę do tego, by zrobić coś ze swoim życiem. I ta walka o powrót do normalności rozgrywa się przed oczami czytelników. Śledzimy zmagania Jamesa z samym sobą, z każdym dniem i niezbyt przychylnie nastawionymi osobami, pracę nad charakterem i żmudną walkę z nałogiem, którą chłopak bardzo chce wygrać.

Opowieść Jamesa uświadamia nam jeszcze jedną rzecz: to, jak traktowani są ludzie bezdomni czy w inny sposób wyrzuceni poza nawias społeczeństwa. Jak bardzo stają się przezroczyści i jak fatalnie się z tym czują: Dosyć miałem nagabywania ludzi na ulicach. Bycia poniżanym przez tych, którzy nic nie wiedzieli o moim życiu. I których nic nie obchodziłem. A społeczeństwo często nie ułatwia im powrotu do tak zwanej normalności. Te fragmenty chyba najbardziej zmuszają do zatrzymania się nad tekstem i zastanowienia.

Na szczęście w życiu Jamesa co jakiś czas zdarzają się małe cuda – pierwszym było przygarniecie bezdomnego Boba, który od tej pory nie opuszcza go na krok. I wciąż się wydarzają, nie za sprawą jogi czy innych cudownych technik, ale dzięki pracy nad sobą i… kotu. Bob przyciąga rozmaitych ludzi, na szczęście tych dobrych w ostatecznym rozrachunku wydaje się być więcej. A James powoli spełnia marzenia, o których nieśmiało napomyka w książce.

James i Bob zdążyli już na stałe wrosnąć w pejzaż Londynu, tak jak Big Ben czy London Eye. Najłatwiej można ich spotkać na spacerze w dzielnicy Covent Garden. Życie tych dwojga zmieniło się na lepsze i nabrało sensu, ale Bowen przeszedł naprawdę wielką przemianę. Odkąd zaczęło mu się dobrze powodzić, rozpoczął współpracę z organizacjami charytatywnymi, zajmującymi się pomaganiem takim osobom jak on, i znaczną część dochodów przeznacza na ich wsparcie. I nie przestaje dzielić się niezwykłą historią z fanami. Na spotkania z sympatyczną parą ustawiają się długie kolejki, a James wydał kolejną – na razie tylko w Wielkiej Brytanii - książkę opisującą jego życie z rudym mruczkiem, noszącą tytuł „A gift from Bob”. I zapewne nie będzie to jego ostatnie słowo, ale to dobrze – niech ta współczesna baśń trwa jak najdłużej.

8_oclock | 2014-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Druga książka napisana przez ulicznego grajka i roznosiciela gazety w Londynie, byłego narkomana, o jego przyjaźni z kotem Bobem. W stosunku do pierwszej nie wnosi nic zaskakująco nowego (kolejne trudne dni na ulicy), ale tak samo chwyta za serce przez prostotę i szczerość w stosunku do własnej osoby, świeżość spojrzenia oraz uczucie i lojalność, jakimi darzy się ta para. Zaskoczeniem dla Jamesa jest pomysł wydania książki, ale o tym my już wiemy!

Z przyjemnością patrzę na mądrą mordkę Boba na okładce, ale razi mnie, że na zdjęciu kot ma ścięte łapki, na korzyść owalu jakiejś londyńskiej budowli w tle. Budowla mnie nie interesuje, tylko kot. O kocie jest ta książka. Zdjęcie wzorowane jest na identycznie nieudolnej okładce angielskiego wydania. Natomiast - pochwalę, bo to już ewenement;) - w polskim wydaniu nie zauważyłam żadnej literówki.

Ewelinka5 | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016

To, że pokochałam oba tomy nie jest związane tylko i wyłącznie z tym, że jestem kociarą. Owszem, uwielbiam koty i wiem, jak zaskakujące potrafią być, ale tutaj chodzi o coś znacznie więcej. To książka o nadziei i o tym, że każdy może odbić się od dna i skorzystać z nowej szansy. Przeszłość można odkreślić grubą kreską i zacząć wszystko od nowa – potrzebny jest tylko odpowiedni bodziec, a dla Jamesa był nim Bob. To naprawdę piękne, że temu człowiekowi udało się wyjść z nałogów, długów i odmienić swoje życie. Piękna, poruszająca, niepowtarzalna i wyjątkowa – taka jest ich historia, którą pokochały miliony czytelników na całym świecie. Mam nadzieję, że każdy dostrzeże głębię przesłania, jaka płynie z książek pisanych przez Jamesa – co jest pamiątką nie tylko dla niego, ale i nauką dla nas. Jej realizm daje się nam we znaki wywołując ogrom różnorodnych emocji. Ta opowieść na pewno na zawsze pozostanie w mojej pamięci.

Marta | 2014-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Może podeszłam do lektury zbyt entuzjastycznie, ale historia Boba i Jamesa chwyciła mnie za serce i wywołała burzę emocji. Lektura książki nie wyniesie was na literackie wyżyny, bo styl autora jest mocno przeciętny i przypomina raczej luźną gadaninę kumpla przy wspólnej kawie. Ale to nie o czytelnicze uniesienia tutaj chodzi, ale szczerą opowieść byłego narkomana, który pewnie już by dziś nie żył, gdyby w jego życiu nie pojawiło się rude kocisko. „Świat według Boba” to piękna i wzruszająca historia o miłości, która zmienia życia, pomaga powstać z kolan i pcha człowieka do przodu. I to wszystko bez omdleń i romantycznych westchnień. Za to z ciepłym spojrzeniem zielonych, kocich oczu.
Więcej na:

Monika | 2015-02-21
Przeczytana: 17 lutego 2015

Zachwycił mnie pierwszy tom powieści o kocie Bobie, bardzo podobał mi się również drugi.
Główny bohater jest oczywiście zwierzęciem mądrym i szlachetnym, ale tychże cech nie brakuje również jego przyjacielowi, Autorowi książki. Polubiłam pana Jamesa za bezpretensjonalność, prostotę i życiową mądrość.

Muminka | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Drugi tom przygód kota Boba i jego opiekuna, gazeciarza Jamesa wygrałam w konkursie i dlatego był dla mnie wyjątkową lekturą. Z nostalgią czytałam o równie zabawnych przeżyciach kota i jego opiekuna co w pierwszej części. James opisuje swoje codzienne życie, przygody z zaprzyjaźnionymi zwierzakami( suczka księżniczka mimo wszystko nawiązała z Bobem nić porozumienia). Bez oslonek opowiada o swoim zdrowotnych kłopotach i trudnej egzystencji na ulicy. Niejednokrotnie musi walczyć z ludzką bezwzględnością, zawiścią innych gazeciarzy, którzy psują mu szyki. Choć od dłuższego czasu jest czysty, jego nałóg nadal daje się we znaki. Od czasu do czasu autor ma kłopoty zdrowotne, musi poddać się terapii psychologicznej, dawne grzechy niepokornej młodości dają mu o sobie znać.
Drugi tom przygód Boba to także zapis dojrzewania jego właściciela. Czas naprawiania relacji z matką i ojcem. Osiągnąwszy trzydziestkę Bowen robi smutny bilans swojego życia- brak stałej pracy, własnego samochodu,...

Villemo66 | 2014-10-30
Na półkach: Przeczytane w 2014
Przeczytana: 30 października 2014

Drugie spotkanie z przesympatycznym kotem Bobem i jego człowiekiem to odpowiednia lektura na jesienną chandrę. Za oknem szaro, smutno i każda dawka pozytywnej energii jest na wagę złota. Dlatego polecam gorąco książkę „Świat według Boba” jako idealny plaster na troski.
Rozmawiałam ostatnio ze znajomym na temat fenomenu rudego kocura i spotkałam się z zarzutem, że jestem naiwna. Opowiadałam o Bobie i jego historii z ogromna ekscytacją i wzruszeniem, a mój kolega popatrzył na mnie ze współczuciem i odparł: „Ty naprawdę wierzysz, że to cały czas ten sam kot? Przecież facet mógł zmienić zwierzaka już kilka razy. Wierzysz w bajki.”
Tak, wierzę w bajki. Bajka o szczęśliwym Bobie i jego opiekunie, eks narkomanie, który na nowo układa sobie życie to ta bajka, w którą chcę wierzyć. I podczas czytania cały czas towarzyszyła mi myśl o potrzebnym szczęśliwym zakończaniu. Bowen opisuje swoje życie z ogromnym dystansem i niezwykłym poczuciem humoru, które jest jednym z tych elementów, które...

Magnetic_91 | 2014-10-30
Przeczytana: 29 października 2014

I oto znów przepadłam.
"Świat według Boba" Jamesa Bowena, kolejna część opowieści o przyjaźni człowieka z kotem. Gdy tylko zobaczyłam tą książkę w księgarni po raz kolejny przepadłam, po prostu musiałam ją kupić i natychmiast przeczytać.
Oczywiście czytałam w każdej możliwej chwili.
Uwielbiam takie książki. Są tak niesamowicie pozytywne, pełne miłości do zwierząt, więzi jaka można stworzyć między człowiekiem a kotem. Tak jak pochłonęłam w dwa dni pierwszą część tak i też było z tą.

W drugiej części James opowiada o dalszym życiu z Bobem na ulicy o tm jak każdego dnia walczą o każdy grosz by przetrwać.
Opowiada o tm jak silną więź stworzył z kotem i jak bardzo są sobie nawzajem potrzebni.
Pomimo tych wszystkich dobrych rzeczy są niestety i te złe a tych gdy żyje się na ulic nie brakuje.Kłopoty z pieniędzmi, ze zdrowiem i z policją.
James każdego dnia stara się przeżyć jak normalny człowiek. Zapewnić sobie i kotu bezpieczeństwo dach nad głową i jedzenie. Dla kogoś kto jest byłym...

FOCZKA | 2015-12-08

To kolejna cześć przygód kota Boba i Jamesa. Pogodna i dająca nadzieję książka. Główny bohater jest prawdziwym przyjacielem, na którego James zawsze może liczyć. Po gorszych dniach nareszcie ich los się odmienia. James otrzymuje propozycję napisania książki o sobie i swoim kocie, co zmienia ich życie. Nareszcie nie muszą pracować na ulicy, gdzie jest niebezpiecznie. Ludzie zainteresowali się ich historią i mogą rozpocząć nowe/lepsze życie. Warto jest okazywać serce zwierzętom ponieważ one są najwierniejsze i potrafią kochać bardziej niż jakikolwiek człowiek. Z przyjemnością przeczytam następną część książki o Bobie i Jamesie. Ta książka nigdy się nie nudzi, momentami zaskakuje, przygnębia, ale dobro zawsze zwycięża.

Sanderka1985 | 2015-03-15
Przeczytana: 14 marca 2015

Cudowna książka. Tak w dwóch słowach można opisać drugą część przygód Jamesa Bowena i jego "magicznego" kota Boba. Tym razem mamy poniekąd lekkie wprowadzenie do tego co było w pierwszym tomie oraz jego kontynuację, co jest dość dobre dla osób które do pierwszego tomu sięgnęły od razu po jego premierze. Tym razem jest wyjaśniona troszkę historia Jamesa, jak trafił na ulice, skąd jego problemy z narkotykami. Nie tłumaczy się, nie ocenia tych którzy dalej "biorą". Po prostu swoim przykładem daje nadzieje innym. Pokazuje w jaki sposób bratnia dusza może zmienić życie każdego człowieka przy odrobinie woli z jego strony. Fantastyczna lektura, praktycznie na jeden długi miły wieczór.

Gustawsonek | 2014-12-20
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Niesamowita.
Zazwyczaj nawet byli narkomani i ludzie zepchnięci na margines społeczny są tematem tabu. Tutaj można zobaczyć czym naprawdę jest dla takiego człowieka takie życie. Całkiem jak tych zwyczajnych ludzi, tylko trochę gorsze. Książka to nie jest byle sobie autobiografia. Mówi o tym, choć pewnie nie wiele czytelników to dostrzegło, żeby nie osadzać nikogo i niczego pochopnie, a szczególnie zwierząt domowych i ich traktowania. Nieraz w książce były opisane bardzo nieprzyjemne wydarzenia, gdzie ludzie osądzali Jamesa pochopnie, ale nie musiały być to wcale wyjątkowo głupie osoby. Tak naprawdę mógł to być nawet każdy z nas. A przecież sami nienawidzimy być sądzeni niesprawiedliwie, prawda?
Słowem: książka była znakomita, szkoda, że nie przeczytałam najpierw pierwszej powieści. Ale na pewno przeczytam, jeśli znajdę w bibliotece miejskiej. Ja nigdy nie lubiłam kotów, ale po przeczytaniu tej powieści nie trudno było zmienić zdanie.

Targowe premiery pod patronatem LC - Kraków 2014

Już za dwa dni w Krakowie rozpoczną się 18. Międzynarodowe Targi Książki. To intensywny czas zarówno dla czytelników, którzy zjeżdżają tłumnie do stolicy Małopolski, jak i dla przedstawicieli branży. Wiele wydawnictw właśnie na drugą połowę października planuje swoje najważniejsze jesienne premiery – sporo z nich jest objętych naszym patronatem.