Legenda blitzkriegu. Kampania zachodnia 1940

Okładka książki Legenda blitzkriegu. Kampania zachodnia 1940
Karl-Heinz Frieser Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie historia
524 str. 8 godz. 44 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Blitzkrieg-Legende. Der Westfeldzug 1940
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania:
2013-09-25
Data 1. wyd. pol.:
2013-09-25
Liczba stron:
524
Czas czytania
8 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324591046
Tłumacz:
Jerzy Pasieka
Tagi:
II wojna światowa blitzkrieg
Średnia ocen

                8,4 8,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
37 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
438
245

Na półkach: , ,

W podzielonej na dziesięć części książce Freiser krok po kroku analizuje wszystkie ważne dla kampanii aspekty. W pierwszej koncentruje się na pojęciu wojny błyskawicznej. W drugiej rozkłada na czynniki pierwsze tytułowe pojęcie wojny błyskawicznej. Podaje źródło tego słowa, jego moc jako oręże propagandowe, które na trwałe zagnieździło się w brytyjskim języku. Ponadto bada koncepcję i stara się wyznaczyć punkt w historii, gdy słowo to zagościło na dobre w słownikach na całym świecie.

W opracowaniu urzeka obiektywność autora, który bez przyjmowania stron dokonuje dogłębnej analizy kampanii. Poza szczegółowym opisem kolejnych etapów walk, Freiser przedstawia własne przemyślenia na temat przebiegu kampanii, punktuje błędy popełniane przez obie strony i wskazuje ciekawe wnioski, bowiem Niemcy nie mogły prowadzić długotrwałej wojny z mocarstwami światowymi. Pomimo szybkiego wyeliminowania Francji kontynentalnej z gry, posiadała ona przecież ogromne kolonie z potrzebnymi do prowadzenia wojny zasobami i w pełni sprawną flotę wojenną. Nie wspominając oczywiście o jeszcze większej flocie brytyjskiej. Kampania, mimo że wygrana nie rozstrzygała w żaden sposób II Wojny Światowej. Pozwolenie na ucieczkę wojsk sprzymierzonych do Wielkiej Brytanii odwlekło tylko w czasie upadek nazistowskich Niemiec.

Ciekawe jest również wyjaśnienie dlaczego Francuzi przegrali kampanię, a co jeszcze ciekawsze to fakt, że wcale nie byli w gorszej pozycji niż Niemcy. Po szybkich sukcesach Wermachtu Alianci zaczęli się uczyć i już pod koniec kampanii byli przeciwnikiem trudniejszym do zwycięstwa niż początkowo. Efekty tego przyśpieszonego kursu wojskowego Niemcy doświadczyli już podczas „Fall Rot”, czyli kampanii polegającej na zajęciu Francji.

Książka w dużej mierze bez wad. Jedyną jaką znajduję to kompletnie pominięcie kampanii wrześniowej w Polsce. Autor jedynie odwołuje się do niej kilka razy sugerując, że Polska armia była przestarzała i źle wyposażona.

Całość charakterystyczna dla współczesnego języka literatury, szybka narracja, świetny analityczny styl, podzielona na przejrzyste rozdziały i krótkie podrozdziały z dokładnym wyszczególnieniem podpunktów – choć nie jestem pewien czy to nie zamierzenie autora. Każdy rozdział poprzedzony jest cytatem wojennego stratega idealnie pasujący do opisywanego zagadnienia. Książka napisana jest tak, jakby została żywcem wyciągnięta z pracy doktoranckiej. Ułożona chronologicznie treść następuje po sobie w sposób przemyślany. Całość ma ponad 500 stron, a na końcu pokaźną bibliografię, spis ilustracji i oczywiście imponujący zestaw kolorowych map.

W podzielonej na dziesięć części książce Freiser krok po kroku analizuje wszystkie ważne dla kampanii aspekty. W pierwszej koncentruje się na pojęciu wojny błyskawicznej. W drugiej rozkłada na czynniki pierwsze tytułowe pojęcie wojny błyskawicznej. Podaje źródło tego słowa, jego moc jako oręże propagandowe, które na trwałe zagnieździło się w brytyjskim języku. Ponadto bada...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    73
  • Przeczytane
    54
  • Posiadam
    30
  • Historia
    8
  • II wojna światowa
    4
  • Teraz czytam
    4
  • Ulubione
    3
  • II WŚ
    2
  • XX wiek
    1
  • III Rzesza, nazizm
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Legenda blitzkriegu. Kampania zachodnia 1940


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne