Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Rebis
The German War: A Nation Under Arms, 1939-45
9788380620360
historia

Jeszcze nikt w ten sposób nie napisał o ludziach, którzy rozpętali najbrutalniejszą wojnę wszech czasów. Druga wojna światowa, jak żadna inna, była wojną Niemców. Trzecia Rzesza rzuciła na szalę wszystkie swoje rezerwy moralne i fizyczne. Siedemdziesiąt lat później – choć powstało mnóstwo książek na ten temat – nadal nie wiemy, o co walczyli Niemcy i jak znosili wysiłek wojenny aż do...

Druga wojna światowa, jak żadna inna, była wojną Niemców. Trzecia Rzesza rzuciła na szalę wszystkie swoje rezerwy moralne i fizyczne. Siedemdziesiąt lat później – choć powstało mnóstwo książek na ten temat – nadal nie wiemy, o co walczyli Niemcy i jak znosili wysiłek wojenny aż do gorzkiego dla nich końca.
Wybuch wojny w 1939 roku naród niemiecki przyjął z głęboką niechęcią, lecz bez jego zaangażowania nie byłoby możliwe jej kontynuowanie przez sześć następnych lat. A zatem jaka była ta wojna dla Niemców? Jak jej zmienne koleje wpływały na zmianę ich opinii i oczekiwań? I kiedy po raz pierwszy Niemcy zdali sobie, że prowadzą wojnę ludobójczą?
"Wojna Niemców" to próba wejrzenia w niemieckie doświadczenie drugiej wojny światowej. Ta mistrzowsko napisana historia, przedstawiona z punktu widzenia tych, którzy wtedy żyli – żołnierzy, nauczycieli i gospodyń domowych; nazistów, chrześcijan i Żydów – ukazuje w nowym, niepokojącym świetle przekonania, nadzieje oraz obawy ludzi, którzy rozpętali i prowadzili tę brutalną wojnę.

"Wspaniała książka. Nicholas Stargardt błyskotliwie wykorzystuje dzienniki, listy i inne wcześniej pomijane źródła, aby zaprezentować bardziej niż kiedykolwiek sugestywny i wszechstronny obraz motywacji zwykłych Niemców do prowadzenia najstraszliwszej wojny wszech czasów" (Ian Kershaw).

Nicholas Stargardt (ur. 1962) studiował w King’s College w Cambridge. Jest jednym z czołowych brytyjskich badaczy dziejów Trzeciej Rzeszy. Wykłada współczesną historię Europy w Magdalen College w Oksfordzie i jest autorem książki "Witnesses of War: Children’s Lives under the Nazis".

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2017

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl

Mecha_Kulturacja | 2017-06-25

Wydawać by się mogło, że na temat II wojny światowej powiedziane zostało już wszystko. Szczególnie, gdy chodzi o udział Niemców oraz ich odpowiedzialność. Niestety w ostatnich latach coraz mocniej propagowana jest teoria, że winni tej największej tragedii XX wieku są naziści, natomiast nie powinno się obwiniać niemieckiego społeczeństwa. W skrajnych przypadkach mówi się nawet o zwykłych Niemcach jako ofiarach terroru nazistowskiego.

Sprawę należy jednak przedstawić w sposób jednoznaczny. II wojna światowa była wojną Niemców i Niemcy jako naród są za nią całkowicie odpowiedzialni. Trzecia Rzesza Niemiecka rzuciła na szalę wszystkie swoje rezerwy fizyczne i moralne. Nicholas Stargard na kartach swojej książki, która ukazała się na naszym rynku wydawniczym nakładem Domu Wydawniczego Rebis udowadnia, że twierdzenie inaczej jest całkowicie bezzasadne.

Oczywiście nie wszystko jest czarne albo białe. Według autora, wybuch wojny w 1939 roku naród niemiecki przyjął z głęboką niechęcią....

MM1990 | 2018-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2018

Nie myślałem, że jeszcze jakakolwiek książka poświęcona III Rzeszy (chociaż czekam wciąż na opracowanie o całej historii i ideologii NSDAP) może mnie jeszcze zaskoczyć, a tu proszę, otrzymaliśmy coś zupełnie nowego (nie zagalopuję się na wszelki wypadek i nie użyję stwierdzenia "pionierskiego). Publikacja Nicholasa Stargardta poświęcona jest bowiem spojrzeniu zwykłych Niemców na II wojnę światową, odtworzonemu na podstawie prywatnych listów oraz informacji pozyskiwanych przez nazistowski wywiad. Oczywiście autor musiał przedstawić pewien zarys historyczny, doskonale znany przez osoby sięgające po tego typu obszerne publikacje, ale jest to zrozumiałe, aby móc dobrze prześledzić zmiany zachodzące wśród niemieckiej opinii publicznej.

Jednym słowem to pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy o III Rzeszy przeczytali już wiele, a chcieliby w końcu sięgnąć po coś lepszego niż dwudziesta w tym roku biografia Hitlera...

Mateusz | 2017-10-29
Na półkach: Historia, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 29 października 2017

Wreszcie przeczytana przeze mnie książka o historii drugiej wojny światowej z perspektywy tych co ją wywołali, skupiająca się na życiu cywilów. Napisana jest ciekawie, nigdy się nie nudziłem podczas czytania, a wiedzę historyczną chłonąłem bez końca.

kamilzar93 | 2018-01-03
Przeczytana: listopad 2017