Ateny. Przewodnik Marco Polo

Tłumaczenie: Michał Szeler
Wydawnictwo: Pascal
poradniki
Gripper

Nazwa miasta mówi, że należy ono do bogini Ateny. Partenon wciąż unosi się nad jego murami na znak, że ogromny moloch u stóp Akropolu to te same Ateny, które niegdyś wybrała bogini miłości, umiejętności i rzemiosł. Ateny należą do tych stolic europejskich, które nieproporcjonalnie rozrosły się w stosunku do reszty kraju. W aglomeracji ateńskiej mieszka ok. 3,5 mln osób, co stanowi ponad 1/3...

Ateny należą do tych stolic europejskich, które nieproporcjonalnie rozrosły się w stosunku do reszty kraju. W aglomeracji ateńskiej mieszka ok. 3,5 mln osób, co stanowi ponad 1/3 ludności kraju. Po ulicach jeździ ok. 800 tys. pojazdów. Fakt ten przekłada się na notoryczne trudności z parkowaniem oraz smog, szczególnie odczuwalny w bezwietrzne, upalne dni. Miasto oglądane z góry wygląda jak biało-szara pustynia, mało tu bowiem parków, czy terenów zielonych. Aczkolwiek po liftingu z okazji Olimpiady posadzono tysiące drzew, założono liczne skwery oraz deptaki.

Miasto, którego początki giną w mrokach neolitu, przeżywało dramatycznie zmienne koleje losu, chwile potęgi przeplatane momentami zupełnego upadku. Dzisiejsze pełne sprzeczności Ateny noszą ślady jednego i drugiego - majestatyczne ruiny kontrastują z orientalną wrzawą bazarów, ciche, pachnące żywicą wzgórza wyłaniają się ze zgiełku i zaduchu zatłoczonych ulic, piękne zabytki gubią się w jednostajnej, współczesnej zabudowie.

Przewodnik kieszonkowy Ateny oddaje współczesny styl życia i jest napisany z myślą przede wszystkim o ludziach młodych: z jednej strony dynamiczny, radosny i pełen luzu, z drugiej stawia na praktyczność. Zawiera skondensowane, wyłącznie istotne informacje o tym, co zobaczyć, gdzie się bawić w dzień i w nocy, co jest na topie, gdzie się udać na zakupy. To jeszcze nie wszystko! Całość została uzupełniona propozycjami tras spacerowych oraz wycieczek zarówno tych jednodniowych, jak i tych nieco dłuższych.

Przewodnik "Ateny" wykorzystuje formy przekazu stosowane w internecie, blogi, sms-ów, i w prasie. Jest zwięzły, czytelny, kolorowy. W ten sposób, nie tracąc cennego, wakacyjnego czasu, szybko można odnaleźć potrzebne informacje i zapewnić sobie wymarzony urlop.

Z tym przewodnikiem można odpoczywać tak, jak się chce. Chcesz się bawić? Przewodnik podpowie najlepsze miejsca na imprezę. Masz ochotę na zakupy? Proszę bardzo! Pragniesz zobaczyć najciekawsze zakątki? Świetnie! Przewodnik niczego Ci nie narzuca. Jesteś na wakacjach!

źródło opisu: http://www.travelco.pl/ateny-przewodnik-marco-polo_9783829766050.html

źródło okładki: http://www.travelco.pl/ateny-przewodnik-marco-polo_9783829766050.html

mistan | 2015-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2015