To, co zostało

Okładka książki To, co zostało Jodi Picoult
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki To, co zostało
Jodi Picoult Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Kobiety to czytają! literatura piękna
560 str. 9 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Kobiety to czytają!
Tytuł oryginału:
The Storyteller
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2013-09-10
Data 1. wyd. pol.:
2013-09-10
Data 1. wydania:
2013-02-26
Liczba stron:
560
Czas czytania
9 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378396048
Tłumacz:
Magdalena Moltzan-Małkowska
Tagi:
literatura amerykańska Picoult holocaust śmierć pieczenie chleba eutanazja Magdalena Moltzan-Małkowska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Siła prawdy, potęga sprawiedliwości, nauka na przyszłość



1389 159 87

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
3498 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1197
914

Na półkach:

Sage to kobieta, która nie lubi się wyróżniać. Życie kilka razy dało jej w kość, dlatego nie liczy już na wiele. Straconego oddechu poszukuje na spotkaniach grupy wsparcia. Nie spodziewa się jednak, że ludzie, którzy mają jej pomóc w znalezieniu ukojenia, staną się kluczem zarówno do poznania przeszłości własnej rodziny, jak i własnych ułomności.

Uwielbiam Jodi Picoult. Do niedawna ciężko było mi znaleźć dla niej jakąkolwiek konkurencję. Wydawało mi się, że wiem, czego mogę od niej oczekiwać i czego mogę się po niej spodziewać. Na tej liście dominowały głębokie emocjonalne wstrząsy, melancholijne i płaczliwe wieczory, kolejne godziny z pytaniami do siebie i świata. Tym razem wydarzyło się coś zupełnie dla mnie nieoczekiwanego- autorka przeszła samą siebie.

Dla tych, którzy znają twórczość Picoult nie będzie zaskoczeniem, że w swojej kolejnej książce zabiera czytelnika w szaloną podróż po tematach trudnych i niebanalnych. Tym razem zaprasza nas na nietypowe spotkanie przeszłości z teraźniejszością, podczas którego będziemy mieli niepowtarzalną okazję do refleksji, zwłaszcza, że tym razem nie ma miejsca na kompromisy. W końcu nie było ich podczas tych nieszczęsnych lat, kiedy trwał Holocaust. Niemieccy żołnierze nie dawali Żydom szansy, zabijali patrząc w oczy. Nie oszczędzali, nie czuli wyrzutów sumienia. Nie cierpieli z tego powodu.

A gdyby jednak?

Czy jeśli ktoś żałuje może dostać rozgrzeszenie?

Czy można odpuścić mu winy po latach?

Czy w takich sytuacjach może nastąpić przedawnienie?

Czy można wybaczyć, zapomnieć, pójść takiemu komuś na rękę?

Z takimi dylematami Sage musi się zmierzyć podczas spotkania z byłym nazistą. Młodziutka kobieta nie była świadkiem tamtych wydarzeń, nie dotknęły jej one bezpośrednio. Ale jest Żydówką. A w jej rodzinie… Podczas czytania rozsadzała mnie ciekawość. Nie mogłam sobie nawet wyobrazić, co postanowi bohaterka, a autorka trzymała mnie w nieznośnej niepewności, wciąż oddalając rozwiązanie. Nie próbowała bynajmniej na siłę udziwniać, czy owijać w bawełnę. W międzyczasie wprowadziła nas w życie uczestników tamtych wydarzeń. Przybliżyła życie w obozie, bazując na dwóch postaciach i dwóch perspektywach- konfrontując kata z ofiarą.

„Strata to nie tylko śmierć, a żałoba ma wiele postaci”.

„Okazuje się, że wspólne przeżywanie przeszłości różni się od przeżywania jej samemu. To bardziej okład niż rana”.

„W historii nie chodzi o daty, miejsca i wojny. Chodzi o ludzi”.

Na temat tamtych wydarzeń powstało już mnóstwo publikacji. Nie oszukujmy się jednak sądząc, że temat ten można wyczerpać, albo, że można się nim znudzić. Nie. Nie można. Nawet ludzie, którzy historię znają jedynie z relacji innych, będą odczuwać złość, niepewność, dyskomfort i niezrozumienie. Sama co jakiś czas wracam do tamtych czasów za sprawą kolejnych książek i jestem przekonana, że uczucia, o których piszę nie są obce również pozostałym. Picoult udowadnia, że wciąż można tymi wydarzeniami szokować. Choć nie zdarza mi się to często, musiałam co jakiś czas odkładać na chwilę książkę ze względu na wielki ładunek emocjonalny, który posiada. Byłam wstrząśnięta, smutna i przerażona. Miałam wrażenie, jakby te wydarzenia odbywały się tuż za rogiem.

„W każdym z nas jest potwór i w każdym z nas jest święty. Pytanie tylko, któremu damy pierwszeństwo, który pokona drugiego”.

„Czasami, by na powrót stać się człowiekiem, ktoś musi go w tobie dojrzeć, bez względu na to, jak wyglądasz”.

U Picoult bardzo doceniam wyjątkowo bogate tło obyczajowe i psychologiczną wnikliwość w charaktery postaci. Bohaterzy tej powieści to zwyczajni ludzi, podobnie jak ja, czy ty. Z własnymi problemami i przewinieniami, uwikłani w przeszłość, zmieszani w teraźniejszości. Jej postacie przypominają nam przyjaciół czy członków rodziny. W książce uderzył mnie realizm i szczerość. Bardzo cenię sobie te elementy i cieszę się, że autorka poszła na całość.
Powieści Picoult znane są z oryginalnych i nieszablonowych historii. To nie są jedynie książki dla kobiet, to nie jest kategoria czasoumilaczy. To utwory zmuszające nas do innego spojrzenia na pewne sprawy i zmierzenia się z własnymi demonami. Nie jest to łatwe i nigdy nie będzie, ale właśnie dzięki temu kolejne strony na zawsze utrwalają się w pamięci i sercu czytelnika. Gorąco polecam.

„Nadzieja- choćby tylko w lepsze jutro- to najlepszy narkotyk na tej planecie”.

Recenzja ukazała się także na moim blogu:
http://rudarecenzuje.blogspot.co.uk/2015/12/wybaczysz-mi.html

Sage to kobieta, która nie lubi się wyróżniać. Życie kilka razy dało jej w kość, dlatego nie liczy już na wiele. Straconego oddechu poszukuje na spotkaniach grupy wsparcia. Nie spodziewa się jednak, że ludzie, którzy mają jej pomóc w znalezieniu ukojenia, staną się kluczem zarówno do poznania przeszłości własnej rodziny, jak i własnych ułomności.

Uwielbiam Jodi Picoult. Do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5 034
  • Przeczytane
    4 431
  • Posiadam
    986
  • Ulubione
    408
  • 2014
    98
  • Teraz czytam
    83
  • Jodi Picoult
    73
  • Chcę w prezencie
    63
  • 2013
    49
  • 2018
    39

Cytaty

Więcej
Jodi Picoult To, co zostało Zobacz więcej
Jodi Picoult To, co zostało Zobacz więcej
Jodi Picoult To, co zostało Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także