Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Oficyna Foksal
Lutetia
II wojna
Visuelle

LUTETIA - od Lutetia Parisiorum, łacińskiej nazwy osady, z której powstał Paryż - to luksusowy hotel w stolicy Francji (jedyny na lewym brzegu Sekwany przed II wojną światową). Powieść rozgrywa się w murach tego legendarnego hotelu, który w latach 1938-1945 dzielił los całej Francji: tuż przed wybuchem wojny przewijali się przezeń pisarze i artyści, uchodźcy polityczni z Niemiec, podczas...

Powieść rozgrywa się w murach tego legendarnego hotelu, który w latach 1938-1945 dzielił los całej Francji: tuż przed wybuchem wojny przewijali się przezeń pisarze i artyści, uchodźcy polityczni z Niemiec, podczas okupacji stał się siedzibą Abwehry (służb wywiadu III Rzeszy), a po wyzwoleniu przyjmował powracających z niewoli więźniów obozów koncentracyjnych. Obserwatorem historycznych wydarzeń jest hotelowy detektyw, Alzatczyk z pochodzenia, który stara się dociec, jak daleko człowiek może się posunąć i nie zaprzepaścić sumienia.
Autor doskonale łączy wątek miłosny (uczucie głównego bohatera do przyjaciółki z lat dzieciństwa) z precyzją biografa, by ożywić mit wielkiego hotelu z czasów jego największej świetności.
Utwór został wyróżniony Prix des Maisons de la Presse.
Ekranizację powieści przygotowuje Frédéric Schoendoerffer.

źródło opisu: www.oficynafoksal.pl

źródło okładki: www.oficynafoksal.pl