Trzecia lokatorka

Tłumaczenie: Tadeusz Jan Dehnel
Cykl: Herkules Poirot (tom 35)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Third Girl
joly_fh

Tym razem jest morderca, ale nie ma ofiary! Próżny detektyw jest urażony, gdy Norma Restarick przyznaje się do winy, ale nazywa go zbyt starym. Pani Olivier - autorka kryminałów - częstuje Herkulesa czekoladą i pomaga mu w śledztwie. Trafiają do świata ludzi ekstrawaganckich, ale i perfidnych. Piekielne zadanie dla staromodnych detektywów - trzy lokatorki, dwa portrety, peruka i list. Czy to wystarczy, by odnaleźć zbrodnię? Herkules Poirot krzyczy: "Królestwo za schemat!" Czy Norma jest podstępną morderczynią, czy raczej Ofelią przeniesioną do Londynu lat sześćdziesiątych, odurzonego nie tylko sztuką, muzyką i postępem?

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2013

źródło okładki: www.publicat.pl

chrispu | 2016-11-16

Wciągająca.
Z każdą przeczytaną kartką książka ta robiła się ciekawsza. Zagadka kryminalna jest nieźle pokręcona i przedstawiona w taki sposób, iż człowiek nie może się doczekać rozwiązania. Wszystkie warianty wydają się możliwe/prawdopodobne. Dodatkowym "plusem" powieści, który przy okazji dodaje jej lekkości i swoistego humoru, jest postać pani Olivier - "nieformalnej pomocnicy w dochodzeniu". Jej perypetie są równie ciekawe, a może nawet ciekawsze od poczynań Herculesa Poirot. Bo po nim z grubsza można się spodziewać co i jak zrobi, a jej poczynania to jedna wielka spontaniczność.
W powieści jest tylko jeden przynudzający (jak dla mnie) fragment - rozmyślania detektywa, które ciągną się niestety przez cały rozdział (pod koniec powieści) i niewiele wnoszą do postępu akcji. Co do reszty tekstu - bez zarzutu. Bardzo szybko da się tę powieść przeczytać.

Dominika | 2017-09-28
Przeczytana: 28 września 2017

Młoda dziewczyna przychodzi do mieszkania Poirota i wygłasza dwa zaskakujące zdania. Prawdopodobnie popełniła morderstwo oraz stwierdza, że belgijski detektyw jest za stary. Nie podniosła go tym na duchu... ale jednocześnie zaniepokoiła swoją osobą. Słusznie, ponieważ naprawdę działo się coś złego.

Otoczenie uważa ją za nienormalną, sama zainteresowana obraca się w środowisku cyganerii artystycznej, sprawia wrażenie błądzącej myślami, czasami rzuca niepokojące słowa o nienawiści, nie dogaduje się z ojcem i macochą. Brzmi podejrzanie, czyż nie? Na dodatek co jakiś czas znajduje u siebie podejrzane rzeczy.

Całość nie jest jednak taka oczywista, przynajmniej nie do końca. Herkules Poirot bardzo długo nie może połapać się we wszystkich dopływających do niego informacjach, ale jak zawsze daje sobie radę. Z pomocą Ariadny Oliver, autorki kryminałów. Do momentu poznania prawdy książkę czytało mi się dobrze, ale wyjaśnienie nie przypadło mi do gustu w kilku elementach. I to w tych,...

Magda | 2017-05-09
Przeczytana: 09 maja 2017

Moja opinia została pierwotnie opublikowana na moim blogu pod adresem

Ogromnym sentymentem darzę książki Agathy Christie, których głównym bohaterem jest detektyw Hercules Poirot. Nie mogłam odpuścić sobie przyjemności, jaką było zapoznanie się z kolejną częścią przygód niekonwencjonalnego Belga.

Rzadko  zdarza się, żeby morderca na wstępie przyznał się do winy. Norma Restarick przychodzi po poradę do Poirota, jednak szybko się rozmyśla rzucając na do widzenia, że detektyw jest stary żeby zrozumieć jej problem. Belg jest wzburzony, urażony, ale sprawa zaciekawiła go na tyle, że postanawia jej przyjrzeć z bliska. W śledztwie pomagać mu będzie nietuzinkowa pisarka kryminałów.

"Ludzie niechętnie martwią się, niechętnie uznają własne winy. (...)"

Pierwszy raz mam trudność z jednoznaczną oceną książki. Ta historia jest zdecydowanie inna względem poprzednich powieści autorki. Muszę przyznać, że zabrakło...

Roland | 2015-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Czy w ogóle mamy do czynienia z powieścią kryminalną? Takie pytanie może zadać czytelnik podczas wertowania kolejnych stron „Trzeciej lokatorki”. Agatha Christie stworzyła zarówno zawiłą, ale jednocześnie mętną historię, w której nie jesteśmy pewni czy doszło do zbrodni. Oczywiście śmiało można powiedzieć, że jest to powieść kryminalna, lecz odznaczająca się nie co odmienną konstrukcją od pozostałych powieści autorki. Zakończenie jest zaskakujące i powinno usatysfakcjonować nie jednego czytelnika.

Pewnego dnia w mieszkaniu Herkulesa Poirot zjawia się młoda dziewczyna z prośbą o poradę „w sprawę morderstwa, które prawdopodobnie popełniła”, ale po krótkiej rozmowie ze słynnym detektywem rezygnuje z jego pomocy, gdyż według niej, jest on za stary. Myli się jednak! Szare komórki małego Belga nadal są niezawodne. Śledztwo ujawnia potworną intrygę, uknutą przez ludzi, którzy są ucieleśnieniem Zła.

Powieść Agathy Christie rozpoczyna się w dosyć niespodziewany sposób. Otóż młoda...

Jeżeli ma się do czynienia z kryminałem, trup pojawić się musi obowiązkowo. Agatha Christie nie obawiała się złamać tej zasady pisząc „Trzecią lokatorkę”. Dlatego przez dwie trzecie książki Herkules Poirot prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni, której prawdopodobnie nie było. Słowo prawdopodobnie jest kluczowe w tym przypadku. Słynny detektyw nie złoży broni, dopóki jest cień możliwości, że popełniono morderstwo. Trzeba tylko odnaleźć trupa.

Tym razem Christie raczy nas klimatem Londynu połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Dorasta pierwsze pokolenie urodzone zaraz po II wojnie światowej. Pokolenie szukające wolności i swobody, eksperymentujące z narkotykami. Mamy możliwość wejść od kuchni do świata artystycznej cyganerii Londynu.

Ale zacznę od początku. W biurze Poirot nieoczekiwanie zjawia się młoda dziewczyna. Oświadcza, że chyba kogoś zabiła. Przyszła po pomoc, ale na widok detektywa stwierdza, że jest za stary. Biedny Poirot jest dotknięty do żywego. Jednak nie na...

wiejskifilozof | 2014-04-13

Zauważyłem coś takiego, w książkach Christie z lat 60 i 70 autorka mówi o sprawach,których nie poruszała we wcześniejszych powieściach.
Chodzi o seks i narkotyki.
Akcja toczy się w 1966 roku ( jeżeli opierać się na dacie napisania).
Oto opis problemów młodych mieszkańców Wysp Brytyjskich.
Narkotyki,uzależnienie.
Problemy z tożsamością.Okey wszystko super,tylko całość tak sobie.
Może to już zmęczenie pani Christie sprawiło,że nie bardzo mogłem wczuć się w klimat kryminału.
No nic takie cudeńka w cudzysłowie też się zdarzają.

Georgia | 2017-05-07
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 07 maja 2017

Młoda dziewczyna na kilka godzin traci pamięć.Gdy ją odzyskuje w swoich rzeczach znajduje przedmioty wskazujące na to,że kogoś zabiła.
Czy faktycznie jest morderczynią i kogo zabiła wyśledzi znakomity detektyw Herkules Poirot.
Polecam lekturę dla wielbicieli zagadek detektywistycznych i nie tylko.
Ciekawie się czyta a koniec nie jednego zaskoczy.

Ramzes1988 | 2017-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2017

"Trzecia lokatorka" to kolejna niebanalna powieść spod pióra Agathy Christie, tym razem wraz z Herkulesem Poirot mamy mordercę na talerzu, tyle że niewiadomo, kto został zabity...
Tak, autorka jak zwykle zabawia się z czytelnikiem w kotka i myszkę. Mamy tu kilka pozornie niepowiązanych ze sobą śladów, pomyloną, czy można wręcz rzec niespełna rozumu młodą kobietę, która wpierw twierdzi, że kogoś zabiła, po czym obraża belgijskiego detektywa, twierdząc że jest on za stary, aby rozwiązać jej sprawę, oraz urażonego Belga, który zrobi wszystko, aby wyprowadzić młodą damę z błędu.
Jak już wspomniałem, jest to kolejna oryginalna powieść w dorobku królowej kryminału, została mi już tylko "Kurtyna" do przeczytania :)

Tomek | 2014-08-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

"Trzecia Lokatorka" nie podobała mi się tak jak inne książki pani Christie głównie przez to, że część tekstu była przeraźliwie wręcz nudna. Fabuła nie podeszła mi też zbytnio do gustu - nie podobała mi się. Polecam tylko dla fanów tej pisarki!

Uwielbiam kryminały A.Christie, a kiedy ostatnio byłam w bibliotece w ręce wpadła mi ,,Trzecia lokatorka". Muszę przyznać, że szybko się wciągnęłam, ponieważ bardzo lubię Herkulesa Poirota. Tym razem pomagała mu znana autorka kryminałów. Pani Oliver jest szalona i ma wybujałą wyobraźnię i strasznie ją polubiłam.;) Jeśli chodzi o książkę to jest dość zawiła, przez co nie wszystkim się spodoba.
Ja jak zwykle nie zgadłam kto zabił, :( ale powiem jedno: PANI OLIVER I JEJ POMYSŁY SĄ GENIALNE!!!!!!!!!!!!!