Poszukiwacze przygód

Tłumaczenie: Grzegorz Kołodziejczyk
Cykl: Saga rodu Ballantyne'ów (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
Men of men
joly_fh

Inne wydania

Przełom XIX i XX wieku. Opromieniony stopniowo przemijającą sławą wielkiego łowcy słoni, poszukiwacza przygód i podróżnika, Zouga Ballantyne organizuje kolejną wyprawę, by wykorzystać koncesję na wydobycie bogactw mineralnych, którą wyłudził od króla Matabelów. Swoje marzenia o bogactwie zaczyna realizować w kopalniach diamentów na skraju pustyni Kalahari. W Afryce trwa era podbojów, a osadnicy pod wodzą Cecila Rhodesa tworzą nowe państwo o nazwie Rodezja, starając się uniezależnić od Korony.
Starszy syn Zougi, Ralph, wyrusza na poszukiwania starożytnego miasta Zimbabwe, odnalezionego niegdyś przez ojca, a prawdopodobnie kryjącego wielkie skarby w złocie...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Alicja | 2014-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

II tom sagi Ballantyne'ów będący kontynuacją losów rodzeństwa Robyn i Zougi, którzy na powrót znaleźli się w Afryce.Ku mojej uldze barbarzyńskie polowania na słonie się skończyły (biały człowiek już je wykończył)więc pojawia się kolejny wątek z cyklu:"Jak zostać bogatym?"mianowicie powstaje pierwsza na tym terenie kopalnia diamentów i historia jej rozwoju.Bardzo urzekła mnie historia, zwyczaje tamtejszych plemion w szczególności Matabelów rządzonych przez mądrego i sprawiedliwego króla Lobengulę. Ich wiara i oddanie władcy są niesamowite.Są szczęśliwi, zamieszkują piękne tereny, wierzą w przepowiednie ich wieszczki Umlimo, które de facto się spełniają.I pojawia się biały człowiek z jego zachłannością i niszczy to co piękne. Zwracają się do króla, który "daje im mały palec...rękę....a w końcu wszystko co posiada. Matabelowie bronią się zaciekle, lecz cóż ich assegai znaczą przeciwko pierwowzorowi karabinu maszynowego.Nie wszyscy biali są źli zawiązują się piękne przyjaźnie między...

Inez | 2014-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2014

,,Poszukiwacze Przygod,, to piekna, barwna i pelna przygod opowiesc o Afryce. Wilbur Smith wspaniale przedstawil w swojej ksiazce bohaterow, ktorzy swoje marzenia o bogactwie zaczynaja urzeczywistniac w kopalniach diamentow na skraju pustyni Kalahari. Ciekawie opisane rytualy i obrzadki czarnego plemienia Matabelow oraz ich walka o odzyskanie ziemi zagarnietych podstepem przez osadnikow. Ogromnie rozbudowana fabula ksiazki i fajny pomysl na watek milosny oraz ukazanie tragizmu niespelnionej milosci. Najbardziej wzruszyl mnie fragment opisujacy smierc zony glownego bohatera Zougi, ktory poswiecil wszystko dla niezniszczalnego marzenia. Obrazowo przedstawione jego nadzieje i oczekiwania. Polecam, szczegolnie milosnikom powiesci przygodowo-historycznych o Afryce.

LadySea | 2014-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2014

Drugi tom sagi rody Ballantyn'ów, wydana też pod innym tytułem jako "Twardzi ludzie".
POznajemy dalsze losy rodzeństwa Robyn i Zougi oraz ich dzieci. W tle krwawa historia zdobywania Afryki przez białych ludzi oraz koniec ery dzikiej pięknej przyrody.
Książka nie jest rewelacyjna, wydaje mi się, że tylko dla miłośników Wilbura Smitha, którzy chcą koniecznie przeczytać wszystko, dla pozostałych czytelników lektura niekonieczna.

elwa1 | 2017-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2017

Kolejna część sagi, która nie powala. Mimo dużej ilości zdarzeń i opisów brakuje szybkiej narracji. Zwykła ludzka chciwość wygrywa z przyjaźnią, miłością i dobrem. Taką historię ma nie tylko Afryka. Tak było wszędzie. Teraz chyba też tak jest...

Kamil | 2014-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Poszukiwacze przygód to zupełnie inny typ powieści, do których przywykłem czytając Wilbura Smitha.
Po pierwsze zbytnie rozproszenie akcji na zbyt wielu bohaterów - brak dominującej historii życia jednego z Ballantyn'ów, tylko takie skakanie z przygód ojca, na przygody jednego lub drugiego syna, potem watek dalekich krewnych, a to wszystko przeplata się z losami plemion afrykańskich.
Po drugie brakowało mi tutaj rozbudowanych wątków romantycznych. Niby bohaterowie zakochują się w sobie i przezywają chwile uniesień, ale nie było w tym tyle erotyzmu i kokieteryjności co w poprzednich dziełach Smitha.
Po trzecie (pora na zalety książki). Dzięki tej powieści można w przystępny i nienudny sposób poznać ustrój społeczny i monarchiczny plemion Afrykańskich. Można z łatwością poczuć odwagę walczących plemion i ich wiarę w bóstwa. Jest tu też wiele opisów przyrody, które z pewnością działają na wyobraźnię i które można nazwać "obrazowymi".

Podsumowując. Poszukiwacze przygód to...

Katerina | 2010-04-28
Przeczytana: 18 listopada 2009

Książka początkowo ciekawa, jednak wraz z kolejnymi stronami fabuła się rozciąga tak, że spokojnie można by z tej pozycji zrobić 2 osobne lektury. W takim wydaniu książka średnio mi się podoba.

Emma | 2015-05-04
Przeczytana: 04 maja 2015

Typowo przygodowa książka, po którą czasami trzeba sięgnąć,aby rozproszyć rutynę codzienności. Czyta się szybko, akcja nie pozwala się oderwać. Jest w niej wszystko: zbrodnia, miłość, przyjaźń, piękne opisy, tak jak w innych powieściach Wilbura Smitha i tak, jak inne jego książki jest pełna miłości do Afryki.
najlepsza jego książka, to bez wątpienia "Bogowie Nilu".

benia86 | 2016-11-26

Książka jest całkiem dobra. Czyta się łatwo i przyjemnie, bywa czasem nurząca. Brakuje jej moim zdaniem tej iskry która sprawia że czyta się na bezdechu. Tu bywały momenty gdy po dwóch trzech stronach odkladałam książkę, bo nie budziła śladowych ilości zainteresowania. Nie brakuje tu ciekawych postaci jak np kapitan Mungo, ale on pojawia się grubo za połową książki, wiec. ..trzeba wytrwać. Książka jest dobrze napisana, bogata w opisy Afryki jakiej już dziś nie ma, porusza ten żal w sercu, że puki co największą siłą niszczącą są ludzie. Warto przeczytać, ale bez oczekiwań na wielką przygodę- w końcu to dopiero poszukiwanie przygód ;-)

Krystyna | 2016-09-27
Przeczytana: 22 września 2016

Piękna, dzika Afryka. Świetne opisy przyrody, niezła akcja i pojawia się refleksja a nawet żal, dlaczego człowiek niszczy wszystko wokół siebie.

Blis | 2013-01-23

Tych książek się nie czyta, tylko się je pochłania!!!!!!!