Rzeka Słońca

Tłumaczenie: Maria Grabska-Ryńska
Cykl: Rzeka Słońca (tom 1)
Wydawnictwo: Książnica
River of the Sun
rodzina, śmierć, dom, majatek, wróg, Aborygeni
szczypiorek5

Barwna powieść , której akcja rozgrywa się w Australii w drugiej połowie XIX wieku. Po tragicznej śmierci narzeczonego Perfy musi walczyć z jego bratem, Benem, o odziedziczona po Darcym część wielkiego majatku. Oboje maja sprzymierzeńców, maja także wrogów, a w cywilizującym sie dopiero kraju trudno o sprawiedliwość. Wszystko idzie po myśli Bena, dopóki w jego życiu nie pojawi się piękna Diamond, Aborygenka wychowana przez białych...

gwiazdka | 2016-01-13
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Początek książki szedł mi bardzo opornie, może z powodu lekkiej naiwności opisów w pierwszych rozdziałach. Potem jednak akcja rozwinęła się, pojawiła się plejada różnorodnych bohaterów, całkiem zgrabnie przedstawionych, i zaczęło być coraz lepiej. Okazało się, że „Rzeka Słońca” Patricii Shaw to powiesić o zasiedlaniu Australii, gorączce złota, świetne studium społeczeństwa australijskiego, dobre do poznania tego kontynentu. Plusem są też przygody bohaterów, ciekawe i zróżnicowane. Mam ochotę poszukać drugiego tomu, bardzo ciekawa jestem, co tam wydarzy się dalej.

mynameism | 2013-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

Co prawda były w tej książce wydarzenia, w które nie za bardzo chciało mi się wierzyć, ale ogólnie rzecz biorąc, losy bohaterów splatały się dość naturalnie i realistycznie. Z niecierpliwością czekałam, aż rozwiążą się pewne wątki i uważam, że powieść warto jest przeczytać nie tylko dla przyjemności, ale również po to, by dowiedzieć się nieco o historii i realiach tego odległego dla nas zakątka świata, jakim jest Australia.

„Rzeka słońca” to pierwsza powieść Patrici Shaw, jaką przeczytałam. Już dawno miałam ochotę zapoznać się z twórczością autorki i cieszę się, że wreszcie mi się to udało.

”Wielka rzeka śpiewała, błyszcząc w słońcu. Jej źródła tryskały w tajemniczych, porośniętych gęstą dżunglą górach Irukandji, później woda spadała z wielkich granitowych urwisk i niosła życie w głąb spieczonego lądu, tocząc się na zachód przez ziemie dzikiego ludu Merkinów. Merkinowie byli dumni ze swojej rzeki. Zwali ją Rzeką Słońca, gdy bowiem opadała po letnich nawałnicach, słoneczne promienie budziły w niej złote iskry. W górskich jeziorach i szczelinach skalnych, wzdłuż całego koryta i w wysychających na równinie odnogach migotały żółtawe kamyki.”

Już w prologu do książki takimi słowami autorka zachęca czytelnika do odwiedzin w Australii – egzotycznym miejscu, do którego mam osobistą słabość i chętnie zgłębiam wiedzę właśnie o tej części świata.

Wraz z bohaterami przenosimy się w XIX wiek, do czasów, gdy...

Mey-Mey | 2014-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Po bardzo dobrym początku potem - w moim mniemaniu - bylo coraz gorzej. Miałam wrażenie, że wyobraźnia autorki trochę ją poniosła i każde kolejne przygody Perfy, Diamond czy Bena były coraz bardziej nieprawdopodobne, jednak chyba najbardziej przeszkadzały mi te przypadki, podczas których główni bohaterowie spotykali się ze sobą nawet w największej głuszy.

aleczka | 2013-09-06

Przygoda, poszukiwacze złota, wielkie rancza, aborygeni, romanse, a wszystko to na tle wspaniałej, egzotycznej przyrody Australii! Czego trzeba więcej?! Bardzo mi się podobała, polecam!

paola1234 | 2011-09-18
Przeczytana: 15 września 2011

Książkę tę powinni przeczytać twórcy "Mody na sukces", by zobaczyć, że można splatać losy ludzi w bardziej prawdopodobny sposób niż oni to czynią:D A tak bardziej na poważnie - książka bardzo mi się podobała, szczególnie ze względu na jej historyczne tło, jakim są losy Australii w XIX w.

Asia Szarańska | 2013-10-02

Druga połowa dziewiętnastego wieku. Młoda pokojówka Perfy poznaje zamożnego hodowcę bydła, Darcego Buchanana. Wzajemna fascynacja przeradza się w gorące uczucie. Postanawiają się pobrać, jednak rodzina chłopaka sprzeciwia się temu, podejrzewając, że Perfy zależy tylko na pieniądzach. W wyniku nieszczęśliwego wypadku Darcy ginie, a narzeczona odziedzicza po nim połowę posiadłości.
Spadek przyczynia dziewczynie wielu problemów i wrogów. Głównym jest brat nieżyjącego - Ben - który razem z matką postanawia zastawić na Perfy pułapkę i odzyskać ranczo.

Kolejną bohaterką tej powieści jest niezwykła Aborygenka o imieniu Diamond. Jako dziecko wyłowiona z morza przez niemieckiego kapitana i jego żonę, została zabrana między białych ludzi i wychowana w duchu cywilizacji. Niestety w brutalnym świecie australijskich osadników nie obroniło to aborygeńskiej dziewczyny przed szykanami i poniewierką. W domu gubernatora Diamond poznaje Perfy, która zostaje jej przyjaciółką. Gdy pokojówka dziedziczy...

Juka | 2014-02-05
Przeczytana: 03 lutego 2014

Dobra książka przygodowa. Bardzo dobrze robi gdy chce się nie myśleć o swoich problemach. Wartka akcja i czasem nieprzewidywalna.

SigSauer | 2012-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2012

Całkiem fajna książka, ciekawie opisuje losy Aborygenki w świecie białych, w jaki sposób ci drudzy traktowali czarnoskórych. Patricia Shaw pokazuje, jak bezwzględnie zachowywali się ludzie owładnięci chęcią zdobycia złota i jak aborygeni próbowali walczyć o zachowanie swoich ziem.
Interesujący są też bohaterowie drugoplanowi, którzy być może w kolejnym tomie bliżej poznamy ich losy. Zapowiada się ciekawie :)

alina | 2011-11-13
Przeczytana: 2009 rok

Jeżeli ktoś lubi Australię to polecam powieści Patricii Shaw