„Ice Bird”

Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
Ice Bird
832154391X
Odcisk

Nowozelandczyk David Lewis, lekarz, żeglarz, autor kilku książek (m.in. "Córy wiatru" i "Dzieci trzech oceanów"), badacz polinezyjskiej nawigacji, tym razem opisuje swoją wyprawę wokół Antarktydy - dwie trzecie okrążenia. Od dawna fascynował go ten zamknięty południowy kontynent, do którego nikt jeszcze nie żeglował samotnie na małym jachcie. Wyruszył jachtem "Ice Bird" z Sydney 19 X 1972....

Wyruszył jachtem "Ice Bird" z Sydney 19 X 1972. Żeglował przez "ryczące czterdziestki", "wyjące pięćdziesiątki", "gwiżdżące sześćdziesiątki". W ciągłych wichurach, burzach śniegowych, temperaturach poniżej zera, z odmrożonymi rękami, przez 6 tygodni pokonywał olbrzymie fale, przeżywając w odległości 2500 mil od Ziemi Grahama dwie wywrotki i utratę masztu. Dalej już walczył tylko o życie bez szans na przetrwanie. A jednak dotarł po dalszych 8 tygodniach do amerykańskiej Stacji Antarktycznej Palmera, a po remoncie okaleczonego jachtu podjął drugi etap wyprawy przez rejon lodów i tysięcy gór lodowych, gdzie nastąpiła trzecia wywrotka. Po 10 tygodniach wyczerpany i zdruzgotany jak jego jacht przybywa do Kapsztadu.

Książka ta to nie tylko relacja o jednej z największych w historii wypraw małym jachtem, to również opowieść o ludzkiej wytrwałości i woli przezwyciężenia prawie wszystkiego, co możliwe - psychicznie i fizycznie - żeby pozostać przy życiu.

źródło opisu: Wydawnictwo Morskie, 1979

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

shajara | 2016-12-13

Zgadzam się z Dociekliwym Kotkiem co do wartości literackiej książki. Bardzo lubię czytać książki żeglarzy i mam już za sobą sporą część serii "Sławni żeglarze" Wydawnictwa Morskiego. Ta pozycja jest niezbyt wciągająca, mimo imponującego materiału, jakim była ta imponująca wyprawa, a także niezwykłej osobowości autora. Dla miłośników polarnego żeglowania o wiele ciekawsza jest "Z Grenlandii do Cieśniny Beringa" Villy de Roosa.
Ciekawy jest początek, gdzie autor dzieli się swoimi (nieraz gorzkimi) refleksjami o własnym życiu rodzinnym i opisuje dość szczegółowo przygotowania do wyprawy. Pierwszy rozdział opatrzony jest pięknym mottem o marzeniach.

Dociekliwy_Kotek | 2014-03-03
Przeczytana: luty 2014

Moja ocena uwarunkowana jest bardzo prostym faktem: nie mam kompletnie żadnego zacięcia marinistycznego, nie interesuje mnie żeglowanie i w najmniejszym nawet stopniu nie poruszają mnie złożone opisy problemów technicznych dotyczących żagli i olinowania - a z tego w dużej mierze składa się książka Lewisa.
Jeśli zatem kogoś pasjonuje pytanie jak zamontować na jachcie prowizoryczny maszt i jeszcze ożaglować go tak, żeby całość w ogóle mogła złapać trochę wiatru, na pewno nie poczuje się zawiedziony "Ice birdem". Kto, tak jak ja, szukał dramatycznych i pięknych literacko opisów zmagań z najbardziej niegościnnymi wodami świata oraz piękna Szóstego Kontynentu, skończy lekturę w umiarkowanym stopniu usatysfakcjonowany. Doprawdy, tak dramatyczna i niezwykła podróż zasługuje na lepszą książkę!