Szlakami zamków krzyżackich

zamki, krzyżacy, Warmia, Mazury
marek

Koval | 2014-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Zazwyczaj narzeka się na nasze położenie geopolityczne w sąsiedztwie dwóch potęg, ale w przypadku Krzyżaków oraz pozostałości po ich budownictwie, jesteśmy w znakomitej sytuacji. Z racji tego, że państwo zakonne w dużej mierze zajmowało obszar znajdujący się obecnie wewnątrz granic Polski i wybudowało – jak podaje autor – ponad 120 murowanych obiektów warownych, jesteśmy w stanie do dziś podziwiać je na terenach naszych północnych województw, gdzie postawiono około 90 z nich. Niekiedy są one bardzo dobrze zachowane, innym razem odrestaurowane zgodnie z dawną sztuką, a czasami stanowią tylko mało interesujące, śladowe ruiny lub wręcz tylko miejsca w postaci pagórków czy wałów ziemnych. Nie zmienia to jednak faktu, że jest w czym wybierać i gdzie planować wycieczki.

Właśnie w formie przewodnika turystycznego Piotr Zaniewski opracował swoje „Szlakami zamków krzyżackich”, które oprócz próby popularyzacji wiedzy o opisywanych zamkach razem z historią samego Zakonu ma za cel wzbudzenie...

Edyta | 2017-03-03
K_Schmidt | 2014-05-01