Nou zeg! Holandia dla dociekliwych

Okładka książki Nou zeg! Holandia dla dociekliwych Martyna Chomiuk
Okładka książki Nou zeg! Holandia dla dociekliwych
Martyna Chomiuk Wydawnictwo: Dwie Siostry Seria: Świat dla Dociekliwych turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Świat dla Dociekliwych
Dwie Siostry
2022-08-24
2022-08-24
Holandia Niderlandy Holendrzy obyczaje podróże

Świetnie napisana książką dla dzieci i młodzieży o Holandii. Lepsza chyba od niejednego przewodnika dla dorosłych.

Nou zeg! To nie jest bynajmniej „Dzień dobry!” po niderlandzku. Te dwa słowa znaczą ni mniej ni więcej – A to ci dopiero! I to jest świetne podsumowanie niniejszej książki. A nawet całej serii. Zebrane jest tu sporo ciekawostek związanych z Holandią, jej mieszkańcami, jej terytoriami zależnymi, historią, geografią, a nawet sztuką. Lektura pouczająca zarówno dla młodych czytelników, jak i dla starszych. Bo czy wiedzieliście, że Holendrzy namiętnie jeżdżą na rowerach? Pewnie tak. A czy wiecie, że ich królowa również? Czy pamiętacie o tym, że znaczna część Holandii znajduje się poniżej poziomu morza i żeby można było mieszkać na tych terenach potrzebny jest skomplikowany system tam i zapór? A czy wiedzieliście, że architekt Piet Blom zaprojektował osiedle 38 domów kostek, które znajduje w Rotterdamie i jest jednym z najciekawszych w kraju? Takich informacji znajdziecie w tej książce na pęczki. Dowiedzie się o handlu tulipanami na giełdzie oraz o Van Goghu, a nawet jak należy poprawnie wymawiać jego nazwisko. Na zakończenie będziecie mogli zapoznać się ze słowniczkiem najpotrzebniejszych zwrotów. Polecam.

Dziś literacko odwiedzimy kolejny wspaniały kraj, wspólnie przygotujemy się do wyprawy - bo kto wie, może część z Was wybiera się na wakacje do Holandii?

"Nou zeg! Holandia dla dociekliwych" to kolejny tom fantastycznej serii "Świat dla Dociekliwych", która porwała mnie bez reszty.

Tym razem odwiedzimy... no właśnie - Holandię? Niderlandy? Jak to jest? Odpowiedź (choć nieco skomplikowaną) poznacie w tym przewodniku, który oprowadzi Was po historii i kulturze kraju, jego regionach i tradycjach.

Na początku podróży przyjrzymy się ilustrowanej mapie z zaznaczonymi najważniejszymi miejscami i zabytkami, do której dołączone są króciutkie opisy.

Potem będzie coraz ciekawiej😉 Przeczytamy o najsłynniejszych holenderskich malarzach (jak Rembrandt czy van Gogh),poznamy pierwszą lekarkę, która tak pragnęła nauczyć się tego fachu, że wystąpiła o specjalne pozwolenie na naukę do władz (w jej czasach tylko mężczyźni mogli studiować).

Poczytamy o perełkach holenderskiej architektury, najwęższych domach, miastach pełnych kanałów i dowiemy się dlaczego Holendrzy są takimi specjalistami od wykonywania odwodnienia terenu.

Poznamy historię tulipanowej gorączki, produkcji serów i dowiemy się jak i co Holendrzy świętują.

Na końcu książki znajdziemy także słowniczek z rozmówkami i kilka przepisów na lokalne pyszności.

To świetnie napisana, ciekawa i pięknie ilustrowana książka. Zabrała mnie w niesamowitą podróż, podczas której chłonęłam wszystko co zechciała mi pokazać i opowiedzieć. Bardzo mi się podobała ta wycieczka i mam apetyt na więcej!

Seria przewodników Świat dla Dociekliwych od Wydawnictwa Dwie Siostry stale powiększa się o nowe tomy. Od kilku lat przybliża młodym czytelnikom ciekawe miejsca rozsiane po całym świecie. „Nou zeg! Holandia dla dociekliwych” Martyny Chomiuk zabiera nas do jednego z najmniejszych krajów w Europie – Holandii.
Dlaczego warto odwiedzić ten kraj? Powodów jest wiele i nie chodzi tylko o wszechobecne tulipany, sery i rowery. Królestwo Niderlandów przyciąga różnorodnością, kolorami i architekturą. Zresztą po lekturze książki nie będziecie mieli co do tego żadnych wątpliwości.

Najbardziej bogate kulturowo i architektonicznie są oczywiście największe miasta: Amsterdam, Rotterdam i Haga. To w nich na zwiedzających czeka najwięcej atrakcji (muzea, galerie, pałac królewski). Na krajobraz miast składają się też liczne mosty i kamienice, ciekawe, różnokształtne i odzwierciedlające prawdziwą fantazję architektów.

Samo zwiedzanie również dostarcza wielu emocji. Po Amsterdamie można się poruszać nie tylko rowerem, ale też łodzią. Liczba kanałów, którymi pocięta jest stolica, jest podobno większa niż w Wenecji. Niestety wdzierająca się do miast woda stanowi duże zagrożenie powodziowe, stąd w wielu miejscach pobudowano najnowocześniejsze tamy, zapory i śluzy. Ich rola dla bezpieczeństwa jest nieoceniona.

Dla miłośników sztuki Holandia to prawdziwy raj. Wywodzą się stąd tacy znani malarze jak Rembrandt, Vermeer, Vincent van Gogh czy Piet Mondrian. Obrazy, które po sobie pozostawili, stanowią marzenie niejednego kolekcjonera czy muzeów na całym świecie. Zdaje się, że dla niektórych Słoneczniki van Gogha są bardziej rozpoznawalne niż tutejsze tulipany…
Więcej na blogu: https://frankobajanki.pl/nou-zeg-holandia-dla-dociekliwych-martyna-chomiuk/

Dlaczego warto odwiedzić ten kraj? Powodów jest wiele i nie chodzi...

Ale fajna książka! Króciutka, bo czytałem ją około godziny, ale była to bardzo przyjemna godzina.
Mieszkam w Holandii, więc staram się czytać wszystkie pozycje o tym kraju wydane w języku polskim i ta sprawiła mi największą przyjemność.

Ta książka to sumie zbiór ciekawostek o tym kraju, okraszonych bardzo fajnymi i bardzo kolorowymi ilustracjami.
Na deser, w przenośni i dosłownie kilka przepisów na holenderskie przysmaki.
Bardzo dobra robota, serdecznie polecam!

Na deser, w przenośni i...

Wszystko, co o Holendrach można powiedzieć, znajdziecie w tej książce. Świetna pigułka. Książka dla dzieci, ale każdemu przyniesie dużo radości. Pięknie zilustrowana. Może posłużyć też jako przewodnik. Dobry pomysł na prezent.

Bardzo przyjemnie napisana książka o Holandii. Jest sporo obrazków więc można przeczytać dość szybko i dowiedzieć się najciekawszych rzeczy na temat tego kraju. Po przeczytaniu aż chce się tam pojechać :) Duży plus też dla wydawnictwa - ładna gruba oprawa, brak błędów.

• Dla dzieci
  • Popularnonaukowe