Obrączka ze słomy

Seria: Pamiętniki pisane szminką
Wydawnictwo: Edipresse
Agnieszka

Krystyna Nepomucka - autorka ponad 30 powieści dla dorosłych i młodzieży. Studiowała medycynę, nauki prawno - administracyjne, plastykę, filologię polską, a więc spróbowała wszystkiego po trochu. Przez lata pracowała w „Za i Przeciw” i „Chłopskiej Drodze”. Zadebiutowała w 1945 r. na łamach „Wiadomości londyńskich” powieścią w odcinkach "Romans z Busiem". Została ona wydana w Polsce dopiero w 1960 r. pt. "Małżeństwo niedoskonałe".W kolekcji prezentujemy całą twórczość pisarki.„”Annemarie...- szepcze lekkim poruszeniem warg i ucieka gdzieś oczami w bok, nakrywając je do połowy rzęsami. Są ciemne i lekko podwinięte, jak u dziewczyny.Wysiadamy przy Różanej. Walter zarzuca karabin na ramie i zatrzymuje się przy sklepiku z zieleniną.- To twoja ulica...Nie będzie ci przyjemnie iść ze mną w tym mundurze..- Wcale nie! - odpowiadam zapalczywie, oblewając się rumieńcem – Chcę iść właśnie z tobą.Ale to nie jest prawdą. Z widzenia znają mnie tu prawie wszyscy i takie afiszowanie się z Niemcem nie należy do przyjemności.”

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dona | 2013-03-25
Przeczytana: 24 marca 2013

"Obrączka ze słomy" to historia młodzieńczej miłości Polki i Niemca w czasie trwania II wojny światowej. Anna Maria pokochała niemieckiego żołnierza , Waltera wbrew wszystkim i wszystkiemu co ją otacza. To "zakazana miłość" czasu wojny, niesamowicie trudna w okupowanej Polsce.
Miłość, której nie może zaakceptować rodzina i przyjaciele; miłość, która trzeba ukrywać przed otoczeniem.
Polecam każdemu, kto chce poczytać o tym, co nazywamy prawdziwą, nieznającą granic, miłością.
Bardzo wzruszająca historia, godna polecenia. W kolejce czekają pozostałe części serii "Ukłon w stronę cienia" , gdzie mam nadzieje znaleźć odpowiedź , jak potoczyły się losy tej zakazanej miłości.

allison | 2011-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2011

Czytało mi się tę książkę z przyjemnością, chociaż początek nie zapowiadał się zbyt interesująco. Potem jednak coś drgnęło...:)
Ciekawie pokazana jest zakazana miłość Polki i Niemca, jednak nie podobał mi się mały chaos w retrospekcjach - czasem trzeba było przeczytać kilka stron, by zorientować się, że akcja się cofnęła i do którego momentu w życiu bohaterów.
Zakończenie zaintrygowało mnie jednak na tyle, że zamierzam sięgnąć po dalsze części trylogii.

agpela | 2013-08-13
Przeczytana: lipiec 2013

Miłość w czasach okrutnych - czasach nieludzkich... II wojna światowa, ona Polka, on Niemiec - czy to ma szansę na szczęśliwy finał?
"Obrączka ze słomy" to pierwsza powieść z cyklu "Ukłonu w stronę cienia", w której odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie ma.
W kolejnych: "Krzew tamaryszku", "Nie wierzę w powroty" i "Motyl z perłą" dalsze dzieje miłości, która nie powinna się zdarzyć, miłości Annemarie i Waltera...

Katia | 2013-05-30
Przeczytana: 28 maja 2013

Refleksyjne, nostalgiczne, poruszające.. Czekam na kolejne tomy.

karolinada | 2018-05-13
Przeczytana: 13 maja 2018