Borys Godunow

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Cykl biograficzny Ossolineum". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
targos21

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl/index.php

Bożena | 2017-10-06
Przeczytana: 06 października 2017

Książka wydana w serii, która na ogół rozpada się po jednokrotnym przeczytaniu, a w przypadku tego egzemplarza to nie nastąpiło. Druk też niezłej jakości, o wiele lepszy niż w "Iwanie Groźnym". Oczywiście przypisy są na końcu, ale jest indeks, więc na aparat naukowy nie ma co narzekać.
Jest to dosyć solidna biografia Borysa Godunowa, cara Rosji, którego imię do tej pory kojarzyło mi się raczej z tytułem opery Musorgskiego niż z postacią historyczną. Po tej lekturze na pewno to się zmieni.
Autorka rzetelnie podeszła do zadania. Przytacza szereg źródeł, z których czerpała wiedzę, poddaje je analizie i wyciąga wnioski, ale oczywiście wiele faktów z życia Borysa Godunowa i wydarzeń związanych z jego panowaniem pozostaje niepotwierdzonych. Dokumentów i bezpośrednich relacji jest niewiele niestety. Wokół tej postaci narosło wiele mitów i legend, prof. Danuta Czerska stara się z nimi rozprawić i muszę przyznać, że w dużym stopniu jej się to udaje. Nie dałam maksymalnej noty, bo według...

Serafima | 2017-06-03
Krzysztof_Gabrys | 2015-04-19