Najnowsze artykuły
- ArtykułyEdukacja jako klucz do wolności. „Dziewczyna o mocnym głosie” Abi DaréAnna Sierant1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Drużyna A (A)” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka WasilewskiegoLubimyCzytać2
- ArtykułyTrzeci tom serii o Medei Steinbart już dostępny w Storytel. Wywiad z autorką, Magdaleną KnedlerLubimyCzytać1
- ArtykułyZ Memphis na Manhattan – „Wymiana” Johna GrishamaBartek Czartoryski1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Inès Murat
1
7,1/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,1/10średnia ocena książek autora
46 przeczytało książki autora
65 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Colbert Inès Murat
7,1
Colbert to z pewnością jedna z tych postaci, które najbardziej kojarzą się z Francją Ludwika XIV. W istocie jednak wie się o nim niewiele: coś tam o protekcjonizmie gospodarczym i przewadze eksportu nad importem. Autorka niniejszej biografii – Inès Murat – próbuje ukazać w niej całość działalności tego ministra nie ograniczając się zresztą tylko i wyłącznie do spraw gospodarczych. Pierwsza część pracy poświęcona jest rodzinie Colberta i jego drodze do wysokich godności. Szczególnie mocno eksponuje tu Murat jego rywalizację z nadintendentem Fouquetem, którą ostatecznie Colbert wygrał. Na kolejnych stronach omawia różne aspekty działalności ministra: politykę względem kolonii, próby ożywienia handlu morskiego i floty, ale także rozpaczliwe próby znalezienia pieniędzy na pokrycie coraz większych wydatków króla. Nie zapomina też Murat o artystycznym patronacie głównego bohatera, a także o jego stosunkach z dworem Ludwika XIV. Przy okazji niejako ukazuje się przed czytelnikami panorama Francji i jej zwykłych poddanych Króla-Słońce, na których w istocie spadały koszty budowy jego potęgi. Bardzo dobra książka, dużo mówi nie tylko o Colbercie, ale i o jego czasach.
Tomasz Babnis
Colbert Inès Murat
7,1
Colbert był ministrem Ludwika XIV, Króla Słońce. Jego doradcą, w pewnym zakresie współtwórcą siły jego państwa. Był niezwykłym człowiekiem, nie jednym z tych, którzy zapisywali się na kartach historii sztuką wojenną, zwycięstwami, prowadzeniem wojen, dowodzeniem wojsk, ale tylko albo aż urzędnikiem.
Sama książka także jest niezwykłą, bo autorka oparła swoją biografię siedemnastowiecznego reformatora francuskiego państwa na rodzinnym archiwum, bowiem pochodzi w prostej linii od córki Colberta. Opierając się na ogromnej liczbie prywatnych dokumentów, korespondencji ministra, który słał listy do króla i otrzymywał odpowiedzi pisane na marginesach, a zajmował się wieloma aspektami państwa, tworzyła obraz człowieka, który odmienił całe państwo Ludwika. Rozpoczynał karierę polityczną w czasach Richelieugo, był zaufanym człowiekiem Mazariniego, doprowadził do upadku swojego poprzednika, sprawującego wielką władzę nadintendenta Fouqueta, a następnie zarządzał finansami, przemysłem, handlem, administracją, inwestycjami państwa, doprowadził do wielkiej rozbudowy floty, był mecenasem sztuki i właścicielem ogromnej biblioteki.
Najczęściej w książkach o historii mało miejsca poświęca się tym, którzy nie byli pierwszoplanowymi aktorami wojen, dyplomacji, władcami. A tu mamy przenikliwą i szczegółową biografię kariery politycznej i osiągnięć człowieka, który swoimi działaniami rzeczywiście budował siłę państwa, które w tym czasie było największym krajem Europy.
Ilość poruszonym spraw, zagadnień, którymi Colbert się zajmował, a które autorka mogła szczegółowo przedstawić jest niezwykła.
Nie kojarzę żadnej książki o postaci urzędnika z tamtego okresu, z historii Polski, a ciekawi mnie czy to efekt braku zainteresowania autorów, czy brak postaci takiego formatu w naszej historii siedemnastego wieku.