Generał Bem
8306019822
Feanor

Carmel | 2016-05-31
Przeczytana: 1993 rok

Mimo dużych rozmiarów książkę połknąłem błyskawicznie.
Zapewne talent autorki wiele ułatwił.
Jednak to, co stanowi o sile tej biografii jest jej niesamowity bohater.
Generał Bem to postać pomnikowa, pełna pasji i ciągle wymagając odkrywania.

Jeśli miałbym eksportować w świat Polaka, w celach wizerunkowych, byłby to właśnie Bem. Aż dziw, że nie ma żadnego poważnego filmu o generale.
W młodości stanął do pojedynku za przyjaciela i w efekcie deformacja twarzy została do końca życia.

Był człowiekiem o pasji artyleryjskiej, którą wykorzystał w Powstaniu Listopadowym. Emigrował do Węgier, by pomóc powstańcom 1848. Ostatecznie brał udział w obronie tureckiego Aleppo przed Beduinami.

Momentami czyta się jak świetna powieść przygodową czy awanturniczą.
Dumas się może schować.

Niestety biografia nie daje właściwie żadnych wskazówek odnoście życia prywatnego. Do dziś pozostają chyba tajemnicą jego relacje z kobietami.

Gorąco polecam, nie tylko fascynatom historii.

Książka Jadwigi Chudzikowskiej opowiada o burzliwym życiu Józefa Bema, postaci znanej dobrze głównie przez pryzmat jego udziału w rewolucji węgierskiej. Jest to jednak obraz mocno okrojony. Autorka ukazuje bowiem także i inne fascynujące szczegóły jego biografii: udział w wojnach napoleońskich, działalność wydawniczą, spory w łonie Wielkiej Emigracji czy schyłek życia w syryjskim Aleppo. Moja ocena byłaby wyższa, ale obniża ją nieco zbyt duża w moim odczuciu ilość cytatów z innych opracowań. Na każdej właściwie stronie Autorka powołuje się na wcześniej napisane prace, co - owszem - wskazuje na jej oczytanie i znajomość bibliografii, ale też odbiera jej nieco zasług wynikających z pisania własnej książki.

Tomasz Babnis

Trithemius | 2016-07-28