7 (11 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

ira | 2015-06-29
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Nie jest to dobrze napisane, niestety.
Autorka przepycha czytelnika przez życie ministra Ludwika XIV, które wypełnione było - jak się zdaje - wyłącznie ekonomią. Bankowość, podatki, finanse, handel, nie okraszone żadnym przyjaznym elementem narracji. Od czasu do czasu autorka próbuje nawiązać więź z czytelnikiem rzucając proste pytanie retoryczne, ale to nie działa. Nie w momencie, kiedy całość jest litanią potraktowanych po łebkach procesów gospodarczych na tle potraktowanej po łebkach historii Francji.
Tylko dla wytrwałych i miłośników epoki.

Elevander | 2014-10-30
Przeczytana: 30 października 2014

Colbert to z pewnością jedna z tych postaci, które najbardziej kojarzą się z Francją Ludwika XIV. W istocie jednak wie się o nim niewiele: coś tam o protekcjonizmie gospodarczym i przewadze eksportu nad importem. Autorka niniejszej biografii – Inès Murat – próbuje ukazać w niej całość działalności tego ministra nie ograniczając się zresztą tylko i wyłącznie do spraw gospodarczych. Pierwsza część pracy poświęcona jest rodzinie Colberta i jego drodze do wysokich godności. Szczególnie mocno eksponuje tu Murat jego rywalizację z nadintendentem Fouquetem, którą ostatecznie Colbert wygrał. Na kolejnych stronach omawia różne aspekty działalności ministra: politykę względem kolonii, próby ożywienia handlu morskiego i floty, ale także rozpaczliwe próby znalezienia pieniędzy na pokrycie coraz większych wydatków króla. Nie zapomina też Murat o artystycznym patronacie głównego bohatera, a także o jego stosunkach z dworem Ludwika XIV. Przy okazji niejako ukazuje się przed czytelnikami panorama...

Oskar | 2016-09-05
Przeczytana: październik 2006