Kazimierz Świtalski. Biografia polityczna (1886-1962)

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka "Niepodległości"". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: LTW
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Ellenai

Biografia napisana lekko i ze swadą. Autor w sposób kompetentny przedstawił koleje losów swojego bohatera poczynając od lat szkolnych po PRL-owskie więzienie i kres życia.

źródło opisu: Wydawnictwo LTW, 2009

źródło okładki: zdjęcie własne

Elevander | 2016-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Udane przedstawienie postaci Kazimierza Świtalskiego, przedwojennego premiera (1929) i marszałka sejmu (1930-35), jednego z ważniejszych członków obozu piłsudczykowskiego. Autor zaprezentował życie Świtalskiego na tle ważnych przemian, jakie dokonywały się w Polsce w latach 20. i 30., przede wszystkim zaś na tle zmagań Marszałka z opozycją. Swoistym epilogiem dla przedwojennej kariery Świtalskiego są jego losy w PRL, gdzie został aresztowany i skazany za swój udział w rządach sanacji. Praca niniejsza jest kolejnym studium poświęconym przedstawicielom sanacyjnej elity po biografiach np. Lipińskiego, Śmigłego-Rydza, czy Jędrzejewicza. Lektura książki pozwala się zorientować w wewnętrznych rozgrywkach przedstawicieli obozu rządzącego Polską po roku 1926. Z pewnością jest to dobra praca dla tych czytelników, którzy interesują się okresem międzywojennym.

Tomasz Babnis

Dorota_Dega | 2017-02-02