Najnowsze artykuły
- ArtykułyFestiwal Literatury Azjatyckiej w Warszawie – listopadowe wydarzenie pełne kulturalnych atrakcjiLubimyCzytać4
- ArtykułyZmarł jeden z najważniejszych arabskich pisarzy. Mówił o sobie jako o „Palestyńczyku z wyboru”Anna Sierant1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Cicha lokatorka” Clémence MichallonLubimyCzytać1
- ArtykułyWybrano debiut roku. Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza dla Grzegorza BogdałaKonrad Wrzesiński1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Tomasz Serwatka
6
7,2/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,2/10średnia ocena książek autora
18 przeczytało książki autora
40 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Inwentarz rękopisów Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Tom XX. Rękopisy 18631-18996
Tomasz Serwatka, Agnieszka Knychalska-Jaskulska
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2016
Kazimierz Świtalski. Biografia polityczna (1886-1962)
Tomasz Serwatka
7,0 z 1 ocen
5 czytelników 1 opinia
2009
Najnowsze opinie o książkach autora
Kazimierz Świtalski. Biografia polityczna (1886-1962) Tomasz Serwatka
7,0
Udane przedstawienie postaci Kazimierza Świtalskiego, przedwojennego premiera (1929) i marszałka sejmu (1930-35),jednego z ważniejszych członków obozu piłsudczykowskiego. Autor zaprezentował życie Świtalskiego na tle ważnych przemian, jakie dokonywały się w Polsce w latach 20. i 30., przede wszystkim zaś na tle zmagań Marszałka z opozycją. Swoistym epilogiem dla przedwojennej kariery Świtalskiego są jego losy w PRL, gdzie został aresztowany i skazany za swój udział w rządach sanacji. Praca niniejsza jest kolejnym studium poświęconym przedstawicielom sanacyjnej elity po biografiach np. Lipińskiego, Śmigłego-Rydza, czy Jędrzejewicza. Lektura książki pozwala się zorientować w wewnętrznych rozgrywkach przedstawicieli obozu rządzącego Polską po roku 1926. Z pewnością jest to dobra praca dla tych czytelników, którzy interesują się okresem międzywojennym.
Tomasz Babnis
Poczet władców Francji Tomasz Serwatka
6,8
Tytuł publikacji zdawałby się sugerować, że jest to zbiór wszystkich władców w historii Francji. W Rzeczywistości jego zakres ogranicza się do lat 1589 - 1870. Do tego dochodzi krótki opis wydarzeń czasów Henryka III Walezjusza, który jest swoistym prologiem do wyniesienia na tron dynastii Burbonów.
Książka historyka Tomasza Serwatki jest więc aglomeratem biogramów kolejnych władców począwszy od pierwszego Burbona Henryka IV (1589-1610) aż do ostatniego francuskiego władcy Napoleona III (1848-1870).
Autor skupił się przeważnie na dziejach politycznych nie pominął jednak całkowicie pozostałych aspektów: społecznych, gospodarczych czy kulturowych. Serwatka w bardzo zgrabny sposób ukazuje kolejne panowania. Zwraca uwagę na okresy prosperity Francji(Ludwik XIV),oraz jej upadku choćby w czasach rewolucji. Następujące biografie są raczej krótkie, treściwe i spójne. Poza polityką zawierają także podstawowy opis cech fizycznych i mentalnych postaci, zainteresowań oraz ich życia prywatnego. Na końcu każdej z nich autor pokusił się o krótkie podsumowanie i swoją osobista ocenę. Jako, że na 200 stronach zostało przedstawione panowanie Henryka IV, Ludwików XIII, XIV, XV, XVI czy Napoleona Bonaparte nie trudno się domyślić, iż całość sprawia dość minimalistyczne wrażenie.
Nie ma tutaj przypisów i sam autor określa tę pozycję jako popularnonaukową. Faktycznie książkę czyta się dobrze natomiast mnie rzucił się w oczy solidny warsztat historyczny kreatora. Niniejszy poczet będący wyjątkowo zgrabnym ujęciem prawie 300 lat dziejów Francji czytałem z przyjemnością. Mimo 25 lat na karku (wydany w 1996 roku) z pewnością może być on ciekawą alternatywą czytelniczą dla każdej osoby zainteresowanej Europą nowożytną.