Tańcząca Eurydyka. Anna German we wspomnieniach

Wydawnictwo: Marginesy
biografia, anna, german, wspomnienia
Mirror_of_soul

Traumatyczne dzieciństwo, droga do kariery muzycznej, tragiczny wypadek i historia wielkiej miłości - biografia Anny German napisana na podstawie wspomnień jej bliskich, przyjaciół i współpracowników. Prawdziwe zdarzenia wzbogacone kolorowymi reprodukcjami prawie 200 zdjęć i dokumentów. „Śpiew był jej życiem. W jednym z wywiadów powiedziała: Myślę, że każdy z nas ma swoją gwiazdę. Może nią...

„Śpiew był jej życiem. W jednym z wywiadów powiedziała: Myślę, że każdy z nas ma swoją gwiazdę. Może nią być miłość, praca, macierzyństwo… Tylko trzeba zrobić wszystko, żeby nie gasł jej blask. Moja gwiazda – to piosenka.

Los nie szczędził Annie German nieszczęść już w dzieciństwie. A potem, u progu międzynarodowej kariery, w sierpniu 1967 roku, uległa poważnemu wypadkowi na Autostradzie Słońca we Włoszech. Zakuta w gipsowy pancerz, długie tygodnie walczyła o życie, a następnie o powrót do zdrowia i śpiewania. Zaskoczyła wtedy niezwykłym męstwem, optymizmem, siłą woli i walki. Kilkanaście lat później tej siły już jej nie wystarczyło…” (ze wstępu do książki).

Wybitna biografistka Mariola Pryzwan, która ze wspomnień złożyła biografie m.in. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego czy Anny Jantar, od lat jest zafascynowana osobą Anny German. Na kartach książki śledzimy losy artystki: dzieciństwo spędzone w Azji Środkowej, czasy młodości we Wrocławiu, początki kariery estradowej, sukcesy na festiwalach piosenki w Opolu i Sopocie, występy we Włoszech, tragiczny wypadek i triumfalny powrót na scenę i powolne wycofywanie się w cień....

"Tańcząca Eurydyka. Anna german we wspomnieniach" to portret kobiety z klasą, kobiety szlachetnej, o nienagannych manierach, która w każdym człowieku starała się dostrzec dobro.

źródło opisu: www.marginesy.com.pl

źródło okładki: www.marginesy.com.pl

eMeLka | 2014-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2014

Czy życie naszej gwiazdy, o nieziemskim głosie, było usłane różami? Czy jej talent i praca jako piosenkarki była aż tak oczywista?
Osoby które znały Annę German piszą w tej książce o swoich wspomnieniach związanych z Anną. Czy chcesz poznać prawdziwą historię Anny German? Jeśli tak, to ta książka czeka na ciebie!

Patrycja | 2015-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Przepięknie wydana biografia Anny German złożona ze wspomnień osób, które znały ją osobiście. Książka zawiera mnóstwo zdjęć, fragmenty listów, różne dokumenty i dyplomy, które uprzyjemniają lekturę. Przytoczone wypowiedzi przedstawiają piosenkarkę w samych superlatywach i jeśli jedynie połowa z nich jest prawdą, to p. Anna i tak była aniołem :) Nie neguję w żaden sposób prawdziwości tych relacji; są wszakże na tym świecie osoby obdarzone niesamowitą siłą i pogodą ducha. "Tańcząca Eurydyka" to zdecydowanie jedna z ciekawszych biografii jakie miałam przyjemność czytać.

LenaU | 2013-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2013

Przeczytałam i zastanawiam się jak ująć to co czuję po zamknięciu książki. Zacznę może od tego, że wielu osób, które wypowiadały się w książce na temat bohaterki w ogóle nie znałam, lecz mimo tego wczytywałam się w ich wspomnienia na temat Anny German z wielkim zainteresowaniem. Były to przeważnie wspomnienia dotyczące konkretnych sytuacji, może nie takie szczegółowe, ale to mam wrażenie nie było najistotniejsze w tej książce. Wszyscy wypowiadający się tworzyli swymi wspomnieniami klimat i przedstawiali aurę artystki, jej kruchość, skrytość i nadmierną w stosunku do społeczeństwa wrażliwość. Dla mnie te informacje były niesamowite. Jak również przedstawienie minionej epoki komunizmu, której prawa bardzo radykalnie wpłynęły na twórczość Anny German - chociażby to że jako piosenkarka nie była objęta ubezpieczeniem i po wypadku musiała za leczenie płacić sama aż do czasu, gdy dostała oficjalne pismo z Ministerstwa, że zezwalają na objęcie artystki leczeniem na koszt państwa przez...

MoznaPrzeczytac | 2017-05-11
Przeczytana: 11 maja 2017

"Tańcząca Eurydyka. Wspomnienia o Annie German" to opowieść rodziny, przyjaciół, znajomych, kolegów z estrady oraz współpracowników, przedstawiająca losy utalentowanej artystki i kobiety o krystalicznym wręcz charakterze. Taki sposób narracji jest typowy dla Marioli Pryzwan i pozwala Czytelnikowi odkryć prawdziwy obraz pieśniarki (słowo „piosenkarka” wydaje mi się nie na miejscu). Autorka książki jest bowiem wieloletnią wielbicielką Anny German...

Pełna recenzja na stronie:

Kasia Chabło | 2014-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2014

Annę German wypominają mąż, najbliższa rodzina, kompozytorzy, autorzy tekstów, współpracownicy. Czytelnicy poznają przede wszystkim dobrego człowieka, wspaniałą żonę i matkę,a dopiero później piosenkarką i gwiazdę. Ona sama nie czuła się gwiazdą, chciała robić to co kochała śpiewać.
Zachęcam do sięgnięcia po tę książkę. Warto.
I tylko żal i smutek,że nie ma jej już z nami,ale zostały jej piosenki i wspomnienia.
Wspomnienia po które warto sięgnąć.

Domma79 | 2014-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2014

Anna German przez wszystkich jest opisywana jako spokojna ,piękna kobieta o niesamowitym głosie :)
Czytając książkę czuło się tą sympatię wszystkich którzy o Niej mówili :)
książkę warto przeczytać ale warto też posłuchać Jej przepięknego głosu by wiedzieć o czym mówili wszyscy którzy znali Annę German

Sosenka | 2013-08-29
Przeczytana: sierpień 2013

Ostatnio za sprawą głośnego serialu "Tajemnica białego anioła", z Joanną Moro w roli głównej, w Polsce znów zrobiło się głośno o Annie German. Przyznam, że choć słyszałam o niej, nigdy nie zgłębiałam się w jej twórczość, nie znałam także jej życiorysu. Jednak za sprawą telewizji, podobnie jak większość osób, polubiłam tę wokalistkę i choć jej muzyka nie jest moim ulubionym gatunkiem, kilka jej utworów zapadło mi w pamięć. Dlatego też chciałam poznać trochę więcej faktów dotyczących jej życia, a najlepszy do tego sposób, to biografia.
Autorką książki o Annie German, jest Mariola Pryzwan. Z zawodu dziennikarka, z zamiłowania pisarka biograficzna. W swoim dorobku ma biografie takich sław jak Anna Jantar, Maria Dąbrowska, Maria Kownacka czy Zbigniew Cybulski. Z wykształcenia jest polonistką, dlatego jej książki pisane są przyjemnym, pięknym ale i prostym językiem.
Anna German nazywana była aniołem, nie tylko ze względu na swoją delikatną, cenioną i podziwianą przez wszystkich...

"Myślę, że każdy z nas ma swoją gwiazdę. Może nią być miłość, praca, macierzyństwo… Tylko trzeba zrobić wszystko, żeby nie gasł jej blask. Moja gwiazda – to piosenka."

Mariola Pryzwan to znana nam nie od dziś polonistka, publicystka oraz biografistka. Jest autorem ponad siedem biografii (min. Marii Dąbrowskiej, Anny Jantar i Anny German) oraz napisała dwie książki. Z zawodu jest bibliotekarką.

Anna German, to utalentowana piosenkarka, o której już powoli się zapomina. My młodzi, w większości wypadów jej nie znamy, za to nasi rodzice i dziadkowie wspominają wokalistkę z nieziemskim głosem. Urodziła się w Urgenczu, dopiero po paru latach wraz z rodziną osiedliła się w Polsce. Z wykształcenia geolog, lecz serce i duszę skradło jej śpiewanie. Znana w latach 60-tych jako Śpiewająca Eurydyka, przez jedną z najpopularniejszych piosenek wokalistki- "Tańczące Eurydyki". Jej drugą znaną piosenką jest "Człowieczy los", którą zaśpiewała u krańca swego życia. Dla wielu była wzorem do...

kuba37l | 2015-11-01
Przeczytana: 19 października 2015

Książka bardzo ciekawa,jak zwykle super wspomnienia,super anegdoty i wzruszające opowieści z życia wielkiej naszej Divy,która miała bardzo ciężkie życie.Pani Pryzwan tak jak w przypadku Zbigniewa Cybulskiego tak i teraz napisała świetną książkę i przeprowadziła ciekawe rozmowy.Polecam z czystym sumieniem.

Marysia Warchulska | 2017-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2017

Książka opowiada życie i twórczość Anna German. Historia opowiadana jest oczami i wspomnieniami rodziny i znajomych. Świetna opowieść polecam.

Sport 2