Tańcząca Eurydyka. Anna German we wspomnieniach

Marginesy
2013-04-24
2013-04-24
biografia anna german wspomnienia

Nigdy nie byłam fanką Anny German, ale mimo to jak każdy żyjący w PRL-u znałam jej piosenki i cieszę się, że sięgnęłam po jej biografię. Dowiedziałam się z niej, jak wyglądało życie gwiazd w komunie, zwłaszcza takich z tak prawym charakterem jak German, gdzie miałam wrażenie, że utrudniano jej pracę artystki, np. nie dając zespołu muzyków towarzyszących, nie dając zezwolenia na wyjazd zagraniczny itp. Bo wtedy, w komunie, moi drodzy młodzi czytelnicy, na wszystko trzeba było mieć pozwolenie. Nie wiedziałam, że zagranicą była bardziej znana niż w Polsce, bo o tym za wiele nie pisano (ach, ta polityka!). W dodatku kiedy czytałam w biografii o tytułach jej piosenek, w uszach brzmiały mi ich teksty, choć nigdy nie uczyłam się ich na pamięć. Dzięki youtube odsłuchałam parę jej nagrań i choć nadal nie jestem fanką tego gatunku muzyki, to podziwiam jej wspaniały głos, a „Greckie wino”w jej wykonaniu powala na kolana, nawet takich nie-fanów jak ja! Posłuchajcie koniecznie! Niewielu współczesnych piosenkarzy ma taki talent.

Ta biografia to zbiór wspomnień o piosenkarce 71 osób, w tym jej matki i męża. Bogato ilustrowana, ze spisem źródeł, z kalendarium jej życia, z niektórymi jej listami do przyjaciół. Bardzo solidne opracowanie i interesująco napisane, nie mogłam się od książki oderwać. Ogromnie polecam, nawet nie-fanom!

Piękna i wzruszająca opowieść o Annie German. Tak wiele wybitnych osób podzieliło się wspomnieniami o Niej. Nikt nie powiedział o Niej złego słowa. Anna German była naprawdę Aniołem. Szkoda że tak szybko opuściła ten świat. Mogła jeszcze zaśpiewać tyle pięknych piosenek. Mogła jeszcze zostawić ślady swojej dobroci na tym zwariowanym świecie...

Do przeczytania książki autorstwa Marioli Pryzwan pt. ''Tańcząca Eurydyka. Anna German we wspomnieniach '' przekonał mnie serial odcinkowy wyprodukowany przez Telewizję Polską o życiu artystki od momentu jej narodzin aż po sam jego koniec.

Dla większości Czytelników życie Pani Anny German stanowi tajemnicę, którą należy poznać, aby lepiej zrozumieć i zapamiętać, jaka ona będąc na scenie, w życiu prywatnym, czy cieszyła się życiem? Mianowicie były trudne w okresie dzieciństwa, strach o każdy dzień powodowały to, że mała Ania zaczęła śpiewać od najmłodszych lat.

Podobała mi się u Pani Ani skromność, pracowitość, szacunek, którym każdego dnia obdarzała mamę i babcię. Dbała o to, aby były dobre relacje z nimi na każdym etapie życia. Babcia i jej mama Irma pomagały jej i uczyły życia.

Wsłuchując się dokładnie w słowa piosenek w jej wykonaniu: ''Człowieczy los'', ''Tańczące Eurydyki'', '' Nadzieja'', duet zaśpiewany z Panem Krzysztofem Cwynarem ''Byle tylko ze mną'' to odnosi się wrażenie, że one były stworzone, aby ona je zaśpiewała.

Kiedy słuchałam, a przy tym analizowałam piosenkę wykonywaną w duecie razem z Panem Krzysztofem Cwynarem ''Byle tylko ze mną'' to odkryłam Panią Annę jako artystkę na nowo. Uśmiechniętą i taką szczęśliwą, że ma możliwość śpiewania w ów duecie.

Pani Anna prowadziła osobisty dziennik, w którym zapisywała swoje myśli spostrzeżenia, uwagi.

Pan Stefan Rachoń ocenił Panią Annę w następujący sposób, że '' była najlepszą piosenkarką swego pokolenia''.

Autorka zadbała szczególnie w książce o to, aby zachowane wspomnienia opowiedziane przez jej przyjaciół prywatnych i artystycznych o jak ją zapamiętali.

Tekst opracowany przez autorkę czyta się dobrze ze względu na właściwe zastosowanie czcionki.

Elementem dodatkowym są tutaj w doskonały sposób dobrane zdjęcia prywatne, osobiste dokumenty, dyplomy, artykuły z gazet, afisze, słowa piosenek, podziękowania związane z osiągnięciami zawodowymi Pani Anny oraz opracowanie graficzne, indeks osób, kalendarium, źródła tekstu

Daleka i długa była droga do osiągnięcia sukcesu w momencie, kiedy do czegoś podążamy i tak było u Pani Ani, ale ona jest przykładem artystki, która się nigdy nie poddawała.

W radiu nadal słyszymy dźwięki wykonywanych piosenek, o które proszą słuchacze nie zapominający o jej muzycznej twórczości.

Pani Mariola Pryzwan dzięki tej książce udowodniła, że warto jest uzupełniać swoją wiedzę muzyczną o artystach, którzy na zawsze będą zachowani i zapamiętani w naszych sercach wrażliwych na muzykę.

Polecam przeczytać tę książkę oraz mieć ją w swojej muzycznej biograficznej kolekcji.

"Tańcząca Eurydyka. Wspomnienia o Annie German" to opowieść rodziny, przyjaciół, znajomych, kolegów z estrady oraz współpracowników, przedstawiająca losy utalentowanej artystki i kobiety o krystalicznym wręcz charakterze. Taki sposób narracji jest typowy dla Marioli Pryzwan i pozwala Czytelnikowi odkryć prawdziwy obraz pieśniarki (słowo „piosenkarka” wydaje mi się nie na miejscu). Autorka książki jest bowiem wieloletnią wielbicielką Anny German...

Pełna recenzja na stronie:

Książka bardzo ciekawa,jak zwykle super wspomnienia,super anegdoty i wzruszające opowieści z życia wielkiej naszej Divy,która miała bardzo ciężkie życie.Pani Pryzwan tak jak w przypadku Zbigniewa Cybulskiego tak i teraz napisała świetną książkę i przeprowadziła ciekawe rozmowy.Polecam z czystym sumieniem.

Niesamowita książka. POLECAM! :)

Niesamowita książka. POLECAM! :)

Przepięknie wydana biografia Anny German złożona ze wspomnień osób, które znały ją osobiście. Książka zawiera mnóstwo zdjęć, fragmenty listów, różne dokumenty i dyplomy, które uprzyjemniają lekturę. Przytoczone wypowiedzi przedstawiają piosenkarkę w samych superlatywach i jeśli jedynie połowa z nich jest prawdą, to p. Anna i tak była aniołem :) Nie neguję w żaden sposób prawdziwości tych relacji; są wszakże na tym świecie osoby obdarzone niesamowitą siłą i pogodą ducha. "Tańcząca Eurydyka" to zdecydowanie jedna z ciekawszych biografii jakie miałam przyjemność czytać.

Annę German wypominają mąż, najbliższa rodzina, kompozytorzy, autorzy tekstów, współpracownicy. Czytelnicy poznają przede wszystkim dobrego człowieka, wspaniałą żonę i matkę,a dopiero później piosenkarką i gwiazdę. Ona sama nie czuła się gwiazdą, chciała robić to co kochała śpiewać.
Zachęcam do sięgnięcia po tę książkę. Warto.
I tylko żal i smutek,że nie ma jej już z nami,ale zostały jej piosenki i wspomnienia.
Wspomnienia po które warto sięgnąć.

Zachęcam do sięgnięcia po tę książkę. Warto.
I tylko żal i smutek,że nie ma jej już z...

Książka opowiada życie i twórczość Anna German. Historia opowiadana jest oczami i wspomnieniami rodziny i znajomych. Świetna opowieść polecam.

Opowieść o Annie German i próba pokazania jaka naprawdę była. Wyłania się z tej książki spójny obraz artystki obdarzonej genialnym głosem, dobrego i uczynnego człowieka z dużą dozą nieśmiałości i elegancji.

• Biografie
  • Biograficzne